Профілактика грипу: потурбуйтесь про здоров’я завчасно

Профілактика грипу: потурбуйтесь про здоров’я завчасно

Грип, як і інші вірусні захворювання може завдати клопоту навіть цілком здоровим людям. Для більшості людей захворіти на грип означає провести кілька днів на лікарняному, відкласти вирішення нагальних питань на потім, наразити на небезпеку захворювання своїх рідних.

Грип може обернутися непередбачуваними, часом фатальними наслідками, якщо людина хворіє на бронхіальну астму, має захворювання серця, цукровий діабет або патологічні стани, що супроводжуються зниженням імунного захисту.

Усі заходи з профілактики грипу поділяють на дві категорії:

  • специфічні,
  • неспецифічні.

Специфічна профілактика грипу, як і інших гострих вірусних інфекцій дихальних шляхів, спрямована на перешкоджання зараження цими збудниками.

Неспецифічна профілактика включає загальні заходи щодо запобігання поширенню різних респіраторних захворювань, необов’язково викликаних вірусами, а також загальнозміцнювальні заходи.

Щеплення від грипу

Існуючі на сьогоднішній день вакцини проти грипу призначені для захисту від 3 або 4 вірусів грипу. Щороку двічі на рік експертна група ВООЗ переглядає та оновлює рекомендації щодо складу вакцин з урахуванням тих штамів вірусів грипу, що циркулюють на даний час у даній півкулі та найчастіше викликають захворювання на грип.

Читайте також: Що таке імунна система. Як зміцнити імунітет

Щеплення проти грипу в нашій країні не внесено до обов’язкових профілактичних заходів, однак його рекомендують проводити як здоровим особам, так і людям з категорії високого ризику розвитку ускладнень грипу. Важливо усвідомлювати, що вакцини не захищають від усіх типів вірусів, а створюваний ними імунітет не є довготривалим.

Ідеальним часом для проведення вакцинопрофілактики є рання осінь. Однак і в зимовий період можна щеплюватись, якщо з якись причин вакцинація восени була пропущена.

Як не захворіти на грип?

Грип є інфекцією, що передається повітряно-крапельним шляхом, отже якщо у вашому найближчому оточені є хвора на грип людина, яка кашляє або чхає, ви наражаєтеся на небезпеку захворіти на грип. Якщо ви самі хворі на грип – ви стаєте джерелом поширення вірусу грипу для оточуючих. З краплями слини або мокротиння вірус розноситься і потрапляє на інших людей, поверхні тощо. Тому незважаючи на те, хто ви – хворий на грип чи просто опинились поряд – правило просте: уникайте натовпів, обмежте за можливості перебування у скупченому колективі, носить захисні маски, а якщо захворіли – залишайтеся вдома.

Віруси грипу можуть зберігати свою хвороботворну здатність до 6-8 годин, знаходячись на таких поверхнях, як столи, прилавки, стільці, дверні ручки, змішувачі тощо, з якими проконтактував хворий на грип. Якщо після контакту з такою «інфікованою» поверхнею ви торкаєтеся руками носа, рота або очей – інфікування вірусом грипу і розвиток захворювання вам гарантовані.

Отже, порада проста: у громадських місцях не торкайтесь брудними руками носа, очей та рота, а одразу після повернення додому ретельно мийте руки з милом та привчайте до цього дітей. Якщо не має можливості помити руки – обробіть шкіру рук спиртовим дезінфікуючим засобом. Використовуйте дезінфікуючі серветки для обробки будь-яких поверхонь, з якими контактував хворий на грип.

Читайте також: Вся правда про противірусні препарати

Якщо ви хворієте на грип, однак справи не дозволяють лікуватися вдома, використовуйте одноразові серветки або тканинні хусточки при кашлі або чханні, і одразу викидайте їх після використання. В жодному разі не прикривайте рот і ніс долонями, або одразу ретельно вимийте з милом руки. Виділіть для себе окремий посуд, засоби особистої гігієни та обмежте спілкування з родичами на весь період захворювання, особливо якщо в родині є маленькі діти.

Загальні рекомендації

У будь-який час, а при захворюванні на грип тим більше, необхідно дотримуватись певних дієтичних рекомендацій, щоб імунна система мала достатньо сил для боротьби з вірусом грипу та мікроорганізмами, які активуються в розпал вірусного захворювання. Для цього:

  • Вживайте збагачену вітамінами та мікроелементами їжу.
  • Пийте достатню кількість рідини, щоб запобігти зневодненню організму. Особливо це стосується маленьких дітей, в яких компенсаторні механізми ще недостатньо розвинені, тому вони швидко втрачають рідину внаслідок підвищення температури тіла, з блювотними масами, випорожненнями.

Корисними у цей час також будуть:

  • Тривалий (від 7 до 9 годин) та повноцінний сон.
  • Часті провітрювання та вологе прибирання приміщення, в якому перебуває хворий на грип.

Дотримання цих рекомендацій дозволить запобігти захворюванню на грип, або додасть організму сил у боротьбі зі збудником.

За  появи перших симптомів вірусного захворювання, не варто займатися самолікуванням, а необхідно звернутися до лікаря, який при підтвердженні діагнозу ГРВІ чи грипу призначить препарати прямої дії на вірус. Наприклад,  препарати, що містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, які пригнічують розмноження вірусів, знижують вірусне навантаження на організм і допомагають організму і імунній системі подолати інфекцію. Для захисту організму дитини від вірусів розроблена спеціальна дитяча форма – Флавовір сироп, який згідно  інструкції можна застосовувати від народження.

Бут Галина