Нове дослідження спростовує існуючі наукові уявлення про грип під час вагітності і допомагає пояснити, чому грип може привести до небезпечних ускладнень. Адже, як показали доклінічні дослідження, вірус не залишається в легенях, а поширюється по тілу матері
Експерименти на тваринах показали, що грип з легень через кровоносні судини потрапляє до системи кровообігу, викликаючи руйнівну гіперактивну імунну відповідь, передає sciencedaily. Дослідники і клініцисти з Ірландії та Австралії стверджують, що судинна система знаходиться в центрі основних ускладнень, що викликаються грипом під час вагітності.
Вчені давно знали, що грип може викликати серйозні ускладнення у матері і плоду, але до сих пір не розуміли, як це відбувається. Виявилося, що інфекція грипу призводить до посиленої імунної відповіді. Запалення, виявлене в системі кровообігу, настільки сильне, що нагадує бурю в судинах, що розповсюджує хаос по всьому тілу. Вчені підкреслюють, що їм потрібні подальші дослідження, щоб клінічно підтвердити отримані висновки. Але відкриття цього нового механізму є важливим кроком на шляху до розробки методів лікування грипу, розроблених спеціально для вагітних жінок.
Професор Джон О’Лірі з Трініті-коледжу в Дубліні вважає, що це дослідження є важливим кроком в розумінні вірусних інфекцій під час вагітності. «Виявлення «судинної бурі», викликаної грипом, є одним з найбільш значних подій в області запальних інфекційних захворювань за останні 30 років і матиме серйозні наслідки для інших вірусних інфекцій, зокрема COVID-19», – зазначив він.
Грип не передається безпосередньо від матері до дитини, але його руйнівний вплив на матір пов’язаний з ускладненнями, від яких страждає дитина. Вагітні жінки з грипом більш схильні до госпіталізації з пневмонією та до інших ускладнень, пов’язаних з дитиною: затримка росту плоду, викидень або передчасні пологи.
Читайте ще: Аденоїди у дитини: чому важливо лікувати
Раніше вчені вважали, що небезпека грипу полягає в тому, що імунна система пригнічується під час вагітності, щоб плід міг розвиватися, що ускладнює боротьбу з інфекціями.
Але нове дослідження грипу А показує, що вірус поводиться по-різному в організмі вагітних і невагітних мишей. У невагітних мишей інфекція залишається локалізованою у легенях. А у вагітних мишей вірус через судини потрапляє до кровотоку. Це призводить до запалення, яке впливає на роботу великих судин, що позначається на здоров’ї матері й обмежує прилив крові до плоду.
Крім цього у дослідженні знайшли зв’язок з прееклампсією – небезпечним ускладненням вагітності, що характеризується високим кров’яним тиском. Хоча для доказу зв’язку з цим будуть потрібні додаткові дослідження, але це вже означає, що ліки, які борються із запаленням судин, у майбутньому можуть бути використані для лікування грипу під час вагітності.
Вчені вважають, що дослідження також має значення для кращого розуміння, як вірус COVID-19 може впливати на судинну систему. Адже COVID-19 викликає судинну дисфункцію, яка може привести до інсультів та інших серцево-судинних проблем. А це дослідження дає нове розуміння фундаментальної біології того, як респіраторні віруси можуть викликати дисфункцію у судинній системі. Це може бути цінним знанням для вчених, що працюють безпосередньо над лікуванням і вакцинами від COVID-19.