Методи діагностики грипу

Які існують методи діагностики грипу

Серологічні методи діагностики

Такі як реакція гальмування гемаглютинації (РГГА), реакція зв’язування комплементу (РСК), реакція непрямої гемаглютинації (РНГА), імуноферментний аналіз (ІФА) дозволяють визначати наявність антитіл до вірусів у сироватці крові хворих. Проте вони мають обмежене застосування для діагностики ГРВІ, тому що не можуть бути використані на ранніх стадіях захворювання. Це пов’язано з тим, що антитіла з’являються в крові через два тижні після інфікування, а до цього часу хворі, як правило, вже одужують і лабораторна верифікація інфекційного агента стає мало актуальною для хворого. Основне значення серологічних методів – це ретроспективна діагностика грипу та інших ГРВІ, що дозволяє побічно визначити спектр циркулюючих в людській популяції вірусів. Так само широко застосовуються серологічні методи і для оцінки поствакцинальної імунної відповіді.

Вірусологічні методи

Дозволяють виділити віруси від хворого, що робить можливим вивчати біологічні властивості вірусу. Ця інформація є важливою для зіставлення циркулюючих епідемічних штамів вірусу грипу і еталонних штамів, для розробки рекомендацій щодо лікування та хіміопрофілактики грипу, а також для визначення складу протигрипозної вакцини на майбутній епідемічний сезон. Виділення вірусів грипу проводиться на10-12 денних курячих ембріонах або на чутливій культурі клітин. Вірусологічне дослідження є найбільш тривалим, трудомістким дорогим методом, тому використовується тільки в епідеміологічній практиці і в наукових дослідженнях.

Широко використовуваний і доступний метод діагностики (реакція імунофлюоресценції – РІФ), для розшифровки етіології вірусних респіраторних захворювань має невисоку чутливістю, і результат аналізу в більшості випадків лікар отримує тільки через 2 – 3 дні. Це пов’язано не стільки з тривалістю самої РІФ, скільки з необхідністю транспортування досліджуваних зразків.

Метод ПЛР має високу чутливість з відносною швидкістю, що дозволяє з перших годин захворювання отримати вичерпну інформацію про збудника, прогнозувати характер перебігу і результат захворювання. Разом з тим, цей метод дорогий, і результат аналізу в більшості випадків лікар отримує через 2 – 3 дні, що для проведення специфічної терапії вже пізно, це ускладнює його використання в повсякденній клінічній практиці.

У літературі з’являється все більше відомостей про експрес-методи діагностики респіраторних вірусів, до яких відноситися імунохроматографічний тест. Метод простий, не вимагає для виконання спеціально навченого персоналу і може бути використаний для діагностики в польових умовах і у «ліжка хворого». Чутливість і специфічність цього методу складають 90-95%, а терміни ідентифікації вірусу можуть бути скорочені до 10-15 хвилин. У той же час по чутливості експрес-тести поступаються методу ПЛР. Тому лікар повинен мати на увазі, що негативний результат швидкого тесту не обов’язково означає відсутність інфекції. Крім того цей метод необхідно проводити при перших ознаках захворювання протягом перших 2 діб і на сьогодні, на жаль, він недоступний в широкій медичній практиці.

Таким чином, діагностика респіраторних вірусів вимагає часу. А лікувати ГРВІ та грип особливо необхідно вже в перші години, а не чекати, тому що симптоми інтоксикації (загальна слабкість, головний біль, нежить, кашель) значно прогресують і збільшується ризик розвитку ускладнень, особливо у дітей, літніх пацієнтів і вагітних.