Що таке грип?

Грип – це гостре інфекційне захворювання, що характеризується ураженням респіраторного тракту та супроводжується лихоманкою та явищами загальної інтоксикації організму.

Грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ)  займають перше місце за частотою і кількістю випадків у світі, що становить приблизно 95% всіх інфекційних захворювань. Епідемії грипу трапляються щороку зазвичай в холодну пору року і вражають до 15% населення Земної кулі. Однак в міжєпідемічний період рівень захворюваності підтримується за рахунок локальних спалахів. До 70% випадків захворювання припадає на дітей молодшого віку, яких відносять до групи ризику щодо виникнення ускладнень грипу. Зазвичай перебіг захворювання є сприятливим, але існує ризик приєднання бактеріальної інфекції, що створює небезпеку тяжких ускладнень. При важкому перебігу грипу часто виникають незворотні ураження  органів серцево-судинної, дихальної, центральної нервової системи, що можуть призвести до інвалідності та скорочення тривалості життя людини.

Термін “гостра респіраторна вірусна інфекція” (ГРВІ) охоплює велику кількість захворювань, які характеризуються багатьма спільними рисами. Основна їх схожість полягає в тому, що їх збудниками є віруси, які проникають в організм людини разом із повітрям через верхні дихальні шляхи. До того ж ці захворювання характеризуються одним і тим ж набором симптомів: у хворого кілька днів спостерігається підвищення температури тіла, запалення горла, кашель і головний біль. Однак захворювання на грип  викликає безпосередньо вірус грипу (Myxovirus influenzae), тому є некоректним називати усі ГРВІ грипом.

Вірус грипу (Mixovirus influenzae) належить до сімейства ортоміксовірусів. Він має сферичну структуру і розмір 80-120 нанометрів. Серцевина вірусу містить одноланцюгову РНК, що складається з 8 фрагментів, які кодують 10 вірусних білків. Фрагменти РНК мають спільну білкову оболонку, яка об’єднує їх, утворюючи нуклеопротеїдів. Зовні вірус покритий ліпідної оболонкою. Саме ліпіди відповідають за ту важку інтоксикацію, яка вражає людину під час хвороби. На поверхні вірусу знаходяться виступи (глікопротеїни) – гемаглютинін (викликає аглютинацію еритроцитів) та нейрамінідаза (фермент). Гемаглютинін забезпечує здатність вірусу приєднуватися до клітини. Нейрамінідаза відповідає за здатність вірусної частки проникати в клітину-господаря і здатність вірусних часток виходити з клітини після розмноження. Нуклеопротеїд (також званий S-антигеном) постійний по своїй структурі і визначає тип вірусу (А, В або С). Поверхневі антигени (гемаглютинін і нейрамінідаза), навпаки, мінливі і визначають різні штами одного типу вірусу.

Вірус грипу типу А

Як правило викликає захворювання середньої або сильної тяжкості. Вражає як людину, так і деяких тварин (кінь, свиня, тхір, птахи). Захворюваність саме на грип типу А характеризується появою епідемій та пандемій. Відомо безліч підтипів вірусу типу А, які класифікуються за типом поверхневих антигенів:  на даний момент відомо 16 типів гемаглютиніну та 9 типів нейрамінідази. До того ж вірус грипу типу А є видоспецифічним, як правило один підтип вірусу не може уражати і людину, і птахів.

Вірус грипу типу В

Як і вірус грипу типу А, здатний змінювати свою антигенну структуру. Однак ці процеси виражені менш чітко. Вірус грипу типу В не викликає пандемій, і зазвичай є причиною локальних спалахів та епідемій (рідко вони охоплюють одну або декілька країн). Спалахи грипу типу В можуть збігатися з такими грипу типу А або передувати їм. Віруси грипу В циркулюють тільки в людській популяції (частіше викликаючи захворювання у дітей).

Вірус грипу типу С

Досить мало вивчений. Відомо, що на відміну від вірусів А і В, він містить тільки 7 фрагментів нуклеїнової кислоти і один поверхневий антиген. Здатен інфікувати лише людину, при чому симптоми хвороби зазвичай слабо або взагалі не виражені. Він не викликає епідемій і не призводить до серйозних наслідків. Є причиною спорадичних захворювань, найчастіше у дітей. Антигенна структура не схильна до таких змін, як у вірусів типу А.
Захворювання, викликані вірусом грипу С, часто збігаються з епідемією грипу типу А. Специфічність вірусів відносно господарів є властивістю вірусів грипу, що має принципове значення. Ця властивість обумовлена ​​розпізнаванням молекулами гемаглютиніну вірусу специфічних рецепторів галактози на клітинах господаря. Зв’язування галактози цими рецепторами відрізняється у людини і у птахів. Ось чому неможливо зараження людини вірусом грипу птахів.
Проте спалах пташиного грипу в Гонконгу в 1997 році (коли було відзначено зараження людини від птахів) підтвердила, що в житті бувають виключення з правил. Передбачається, що водоплавні птахи виступають в ролі резервуарів вірусів, оскільки в них виявлені всі відомі серотипи гемаглютиніну і нейрамінідази.