Види ускладнень

Найбільш характерною рисою перебігу грипозної інфекції є наявність виражених ознак інтоксикації. Токсикоз при цьому є наслідком розповсюдження продуктів метаболічно-протеолітичних процесів внаслідок розмноження вірусу в організмі людини, що неминуче призводить до порушення нормального функціонування органів та систем. Результатом негативного впливу вірусних токсинів на серцево-судинну систему є підвищення проникності стінок судин, їх ламкість та порушення процесів мікроциркуляції, що небезпечно розвитком геморагічного синдрому. До того ж, вірус грипу викликає порушення функціонування нервової системи: зміни в судинах ЦНС призводить до гіперсекреції спинномозкової рідини, порушення ліквородинаміки, може розвинутись набряк мозку.

Види ускладнень, що найчастіше виникають

Бронхіт та пневмонія є найчастішими ускладненнями грипу, при чому вони можуть проявлятися вже  на 4-5 добу. Типовим є розвиток бактеріальної пневмонії різноманітного характеру: вогнищева, сегментарна, вогнищево-зливна. Клінічна картина проявляється кашлем, при чому сухий грипозний кашель змінюється на вологий з мокротинням серозно-гнійного характеру. При цьому хворі скаржаться на біль у грудині, задуху. Найчастіше уражується права легеня, при вислухуванні виявляються дрібнопухирчасті хрипи, крепітація. Найбільш тяжкий перебіг характерний для пневмонії, що виникає в перші дні грипозної інфекції, особливо викликана стафілококом. Етіологічним фактором можуть виступати також ентеробактерії, стрептококи, пневмококи, гемофільна паличка. Тяжкі форми пневмонії можуть призвести до гострого респіраторного дистрес-синдрому (ГРДС), що характеризується 60% летальністю.

Гострий стенозуючий ларингіт (несправжній круп) виникає частіше на фоні грипозної інфекції у дітей молодшого віку. Особливо небезпечний стан, що може загрожувати життю дитини в короткий проміжок часу.

Риніт, синусит, отит розвиваються за рахунок приєднання бактеріальної інфекції.

Синдром Рейє здебільшого зустрічається у дітей (в основному після захворювання на грип типу В) після вживання препаратів ацетилсаліцилової кислоти, виявляється сильною блювотою, яка може призвести до коми внаслідок виникнення набряку мозку.

Менінгіт та енцефаліт виникають внаслідок ураження судин продуктами метаболічно-протеолітичних процесів під час розмноження вірусу в організмі. Зниження тонусу та проникності судин призводить до порушення гематоєнцефалічного бар’єру, що сприяє проникненню інфекції до мозку та виникнення запалення його структур.

Міозит та ряд інших захворювань м’язів можуть розвиватись внаслідок захворювання на грип типу В. Вони проявляються болем у м ‘язах, змінами біохімічних показників крові, можливе прогресування захворювання з ураженням нових м’язів. Серйозну небезпеку становить локалізація запалення в певних місяцях, що може призвести до порушення життєво важливих функцій організму.

Ендокардит та міокардит становлять значну небезпеку, особливо для людей похилого віку. Тяжкість ураження серцево-судинної системи залежить від віку, попереднього стану здоров’я людини, характеру перебігу грипозної інфекції. Можливий розвиток ускладнень від нетяжкого міокардиту до інфаркту міокарду.

Мієліт – запалення спинного мозку, що також може розвиватись при тяжкому перебігу та неадекватній терапії грипозної інфекції. Зазвичай протікає з характерними порушеннями основних функцій організму, що закінчується смертю або інвалідністю хворого.

Загострення хронічних захворювань часто виникають у людей, що мали раніше захворювання серцево-судинної, ендокринної систем, алергію, хвороби нирок.