Чи буде створена універсальна вакцина проти грипу? І головне – коли?

Чи буде створена універсальна вакцина проти грипу? І головне – коли?

Експерти прогнозують збагачення ринку вакцин за рахунок універсальних щеплень. Вони будуть дорожчими, але, як очікується, стануть значно ефективнішими.

Справа в тому, що за прогнозами аналітиків, виробники будуть відходити від технологій на основі курячих яєць і переходити до клітинних. Основна увага зосереджуватиметься на нових методах виробництва, а також на вдосконаленні та розробці вакцин проти грипу для конкретних вікових груп.

За даними на 2018 рік, ринок вакцин проти грипу на 8 найбільших ринках (США, Німеччина, Франція, Італія, Іспанія, Великобританія, Японія, Бразилія) оцінюється в 4,6 млрд дол. США. Протягом наступних 10 років аналітична компанія GlobalData очікує зростання показників, в середньому на 3,7% щорічно, і за підсумками 2028 року обсяг цього ринку може скласти 6,5 млрд дол США.

У сфері створення вакцин від грипу, аналітики компанії прогнозують перехід від технологій на основі курячих яєць до клітинних. У звіті «Сезонний грип: глобальний прогноз ліків і аналіз ринку до 2028 року» вказується, що запуск нових, дорожчих, але потенційно більш ефективних вакцин і стане причиною зростання цього сегменту ринку.

Деякі експерти навіть вважають, що появи універсальних вакцин від грипу можна очікувати в найближчі 5 років. Інші ж переконані, що для проведення необхідних клінічних досліджень знадобиться більше часу.

Експерти підкреслюють, що універсальні вакцини, швидше за все, доповнять традиційну вакцинацію, але не замінять її.

Як відомо, віруси грипу постійно мутують і щорічно в світі можуть циркулювати різні штами. Саме тому склад вакцин щорічно оновлюється. Але проблема в тому, що прогнози епідеміологів не завжди збігаються з реальністю. Очікується, що універсальна вакцина повинна захистити від багатьох (більше чотирьох) штамів вірусу грипу, а одне щеплення вбереже від захворювання на кілька сезонів.

GlobalData очікує, що до 2028 року частка універсальних протигрипозних вакцин складе 18%.

Подібні прогнози не рідкість у наш час. Нагадаємо, нещодавно з’явилася інформація про те, що вчені виділили з крові хворого на грип антитіло 1G01, яке при дослідах на мишах забезпечувало захист від 12-ти видів вірусів. Крім того, відомо про ще одну спробу створити «суперліки» від грипу: вчені з Університету штату Джорджія заявили, їх експериментальні ліки EIDD-2801 на тестах показали, що блокують РНК-полімерази – фермент, який виконує важливу роль в процесах відтворення і множення вірусу грипу.

Однак, випробування нових препаратів обмежуються сьогодні піддослідними мишами і тхорами, а до проб на людях можуть пройти роки. А віруси рік від року успішно мутують, ставлячи перед наукою все нові завдання. І поки універсальна зброя проти грипу не знайдено, дійсно ефективними методами захисту залишаються вакцинація і терапія препаратами, що мають пряму противірусну дію.