Чи буде створена універсальна вакцина проти грипу? І головне – коли?

Чи буде створена універсальна вакцина проти грипу? І головне – коли?

Експерти прогнозують збагачення ринку вакцин за рахунок універсальних щеплень. Вони будуть дорожчими, але, як очікується, стануть значно ефективнішими.

Справа в тому, що за прогнозами аналітиків, виробники будуть відходити від технологій на основі курячих яєць і переходити до клітинних. Основна увага зосереджуватиметься на нових методах виробництва, а також на вдосконаленні та розробці вакцин проти грипу для конкретних вікових груп.

За даними на 2018 рік, ринок вакцин проти грипу на 8 найбільших ринках (США, Німеччина, Франція, Італія, Іспанія, Великобританія, Японія, Бразилія) оцінюється в 4,6 млрд дол. США. Протягом наступних 10 років аналітична компанія GlobalData очікує зростання показників, в середньому на 3,7% щорічно, і за підсумками 2028 року обсяг цього ринку може скласти 6,5 млрд дол США.

У сфері створення вакцин від грипу, аналітики компанії прогнозують перехід від технологій на основі курячих яєць до клітинних. У звіті «Сезонний грип: глобальний прогноз ліків і аналіз ринку до 2028 року» вказується, що запуск нових, дорожчих, але потенційно більш ефективних вакцин і стане причиною зростання цього сегменту ринку.

Деякі експерти навіть вважають, що появи універсальних вакцин від грипу можна очікувати в найближчі 5 років. Інші ж переконані, що для проведення необхідних клінічних досліджень знадобиться більше часу.

Експерти підкреслюють, що універсальні вакцини, швидше за все, доповнять традиційну вакцинацію, але не замінять її.

Як відомо, віруси грипу постійно мутують і щорічно в світі можуть циркулювати різні штами. Саме тому склад вакцин щорічно оновлюється. Але проблема в тому, що прогнози епідеміологів не завжди збігаються з реальністю. Очікується, що універсальна вакцина повинна захистити від багатьох (більше чотирьох) штамів вірусу грипу, а одне щеплення вбереже від захворювання на кілька сезонів.

GlobalData очікує, що до 2028 року частка універсальних протигрипозних вакцин складе 18%.

Подібні прогнози не рідкість у наш час. Нагадаємо, нещодавно з’явилася інформація про те, що вчені виділили з крові хворого на грип антитіло 1G01, яке при дослідах на мишах забезпечувало захист від 12-ти видів вірусів. Крім того, відомо про ще одну спробу створити «суперліки» від грипу: вчені з Університету штату Джорджія заявили, їх експериментальні ліки EIDD-2801 на тестах показали, що блокують РНК-полімерази – фермент, який виконує важливу роль в процесах відтворення і множення вірусу грипу.

Однак, випробування нових препаратів обмежуються сьогодні піддослідними мишами і тхорами, а до проб на людях можуть пройти роки. А віруси рік від року успішно мутують, ставлячи перед наукою все нові завдання. І поки універсальна зброя проти грипу не знайдено, дійсно ефективними методами захисту залишаються вакцинація і терапія препаратами, що мають пряму противірусну дію.

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.