Але сьогодення вносить свої корективи. Батьки майже одноголосно підтвердять, що у своєму дитинстві вони були значно активнішими: багато часу проводили з друзями на вулиці, рухалися, грали в ігри тощо. У сучасному цифровому світі гаджети стали невід’ємною частиною життя дітей. Смартфони, планшети, комп’ютери та інші електронні пристрої відкривають безліч можливостей для розвитку та розваг, але також ставлять певні виклики перед здоров’ям маленьких користувачів. Дослідження показують, що тривале інтенсивне використання гаджетів негативно впливає на фізичне, психічне та соціальне здоров’я дітей. А оскільки рух – це життя, батькам доводиться неабияк постаратися, щоб змусити дитину буквально ворушитися.
Що таке фізична активність?
Фізична активність – це будь-які рухи тіла, що потребують енергетичних витрат. Регулярна активність стимулює дитину дотримуватися режиму, гартує волю і характер. Фізично рухливі діти рідше мають проблеми з поставою та зайвою вагою, що дуже важливо для підлітків, які прискіпливо ставляться до своєї зовнішності. Інші позитивні сторони фізичної активності:
- запобігає розвитку різних типів захворювань;
- покращує навички мислення, навчання та розумову діяльність;
- додає дитині впевненості у собі;
- гарантує міцні кістки, зв’язки, м’язи;
- корегує фізіологічні недоліки;
- дає вихід енергії у занадто активних дітей;
- знімає стрес, з яким сьогодні зустрічаються діти будь-якого віку;
- зміцнює імунітет.
Читайте ще: Скільки і чого пити при вірусній хворобі?
Скільки рухатися?
Розпочинати звикання до активності варто з народження. З дорослішанням дитини час активності поступово збільшувати. Наприклад, ось, що рекомендує ВООЗ:
- Немовлятам давати протягом дня декілька разів свободу руху: класти на живіт, розважати інтерактивними іграми, заохочувати повзти, тягнутися, вставати, сідати, крутитися тощо.
- Для дітей 1–4 років – різноманітна фізична активність становить щонайменше три години на добу. Це допомагає закріпити навички з бігу, рівноваги, спритності, володіння своїм тілом.
- Діти 5–17 років потребують мінімум години щоденної активності середньої та високої інтенсивності, а також тричі на тиждень аеробні навантаження і вправи на зміцнення м’язів і кісток.
Що спільного між фізичною активністю та хворобами?
Рух для дитини – це її розвиток. Під час будь-якої активності задіяні великі групи м’язів, вестибулярний апарат, зір, мозок. Словом, організм не просто працює, а укріплюється і загартовується. Відповідною буде імунна система фізично активної дитини – сильною, здатною чинити опір патогенам.
Читайте ще: Застуда та грип можуть погіршувати стан шкіри
Існує думка, що навесні слабшає імунітет, організму не вистачає вітамінів, сонця. Це призводить до частих застуд і ГРВІ. Батькам здається, що дитину варто поберегти, «бо знову занедужає» від протягу, контакту з дітьми, дощу на вулиці, чергового тренування. Так створюється замкнуте коло: дитина, яка постійно хворіє, бо перебуває в тепличних умовах і не має змоги набратися сил. Змінити ситуацію можна у два кроки:
- Перестати «берегти» дитину від фізичної активності – це ведмежа послуга. Активність у повсякденне життя треба вводити поступово, але регулярно, з часом збільшуючи навантаження – щоденна прогулянка на вулиці, катання на велосипеді, відвідування спортивної секції, ігри з однолітками на свіжому повітрі тощо. Це буде зміцнювати фізичні якості дитячого організму.
- Вирішити проблему весняних ГРВІ. Варто пам’ятати, за появи перших симптомів респіраторного захворювання, звертатися до лікаря, дотримуватися його рекомендацій. Якщо причиною захворювання став вірус, лікар може призначити сироп Флавовір – препарат з прямою противірусною дією при гострих респіраторних вірусних інфекціях та грипі. Його здатність пригнічувати розмноження вірусів в клітинах безсумнівно допомагає імунній системі здолати інфекцію в організмі. Для дітей це особливо важливо, бо незміцніла імунна система не завжди може швидко впоратися з численними вірусами і потребує підтримки. Тривалий перебіг ГРВІ, лікування у дітей якого може затягуватися на кілька тижнів, виснажує резерви імунної системи організму.Діюча речовина препарату Флавовір нормалізує захисні механізми організму, не виснажуючи при цьому імунітет дитини. Особливо це важливо, якщо дитина вже перенесла не одне вірусне захворювання, і наступне загрожує затяжним перебігом і розвитком ускладнень. У будь-якій ситуації не варто відкладати візит до лікаря: адже виявлення захворювання на початку його розвитку і ранній прийом прямих противірусних препаратів стануть запорукою того, що дитячий організм впорається з черговим вірусним агресором.
Види фізичної активності, доступні для дітей:
- їзда на велосипеді, самокаті;
- перебування на ігрових та спортивних майданчиках;
- катання на роликах/ковзанах/санчатах/лижах;
- танці;
- плавання;
- командний спорт (футбол, баскетбол, теніс, хокей);
- боротьба (бокс, дзюдо, карате тощо);
- прогулянки пішки;
- активні ігри з однолітками;
- гімнастика, акробатика, атлетика;
- паркур.
Якщо дитина має певні проблеми зі здоров’ям, в таких випадках треба проконсультуватися з лікарем щодо типу та інтенсивності фізичних навантажень.
Чим небезпечна малорухливість?
Провокує у дітей розвиток таких станів, як:
- ожиріння та надмірна вага;
- сколіоз;
- короткозорість;
- порушення режиму (сну, харчування);
- розлад формування опорно-рухового апарату;
- регулярні інфекції та хворобливість ;
- кволість, незграбність, слабкість;
- схильність до травмувань;
- антисоціальна поведінка та відлюдність.
Як зацікавити дитину бути фізично активною?
Батьки можуть допомогти своїй дитині стати здоровою та полюбити рух. Важливо це робити поступово, змалку і починати з незначних навантажень. Потрібно враховувати вік, фізичний стан, графік дня та можливості дитини. Починати варто з обов’язкового узгодження часу використання гаджетів. І бажано постійно пояснювати дитині важливість спорту та гарної фізичної підготовки. Далі допоможуть такі кроки:
- Опанування нових навичок, якими дитина ще не володіє (плавання, бадмінтон, катання на лижах чи роликах).
- Власний приклад. Дитині варто розповідати, як тренуються батьки, що вони відчувають при цьому, для чого це роблять.
- Активно проводити сімейне дозвілля та відпочинок (риболовля, походи, вело- чи піші прогулянки).
- Створити сприятливі умови. Дати дитині спробувати себе в різних спортивних секціях та гуртках; знайомити з новими активностями; заохочувати їх відвідування.
- Організувати дитині побутову активність: доручити ходити в магазин, вигулювати домашнього улюбленця, виносити сміття; їздити в школу чи садочок на велосипеді/самокаті; користуватися сходами замість ліфту; завести звичку гуляти разом в найближчому парку; грати у рухливі ігри.
- Відвідувати спортивні змагання чи заходи. Це допоможе дитині поринути в атмосферу спорту.
- Бувати там, де дитина буде активною: парк, спортивні чи ігрові майданчики, пляж, басейн тощо.
- Не схвалювати пропуски уроків фізкультури у школі.
Головне – зацікавити дитину бути фізично активною. Чим саме вона займатиметься – питання другорядне. Важливо регулярно, на свіжому повітрі та з гарним настроєм.