Коли в Україні очікувати новий спалах COVID-19

Коли в Україні очікувати новий спалах COVID-19

Коронавірусна хвороба нікуди не дінеться, але такого піку, як був цього літа, вже не буде, пише smartmama

«У серпні було 65 тисяч хворих на ковід, у вересні – 35 тисяч. Ковід починає спадати. Ми мали дещо нехарактерний підйом захворюваності в липні, викликаний появою штаму «Флірт». Зазвичай такий підйом спостерігають десь з кінця серпня – початку вересня. Ковід буде залишатися, але такої пікової захворюваності, яка була в нас в липні, не очікуємо», – зазначив головний санітарний лікар України, заступник міністра охорони здоров’я Ігор Кузін в  інтерв’ю BBC.

Тим не менш, Україна вже вступила в епідемічний сезон, тому очікується підйом захворюваності на ГРВІ та грип. Як прогнозується, пік захворюваності традиційно припаде на січень – лютий.

«Додаткового піка ковіду не очікуємо. Але, до речі, дуже важливо зрозуміти, що у сезону грипу і ГРВІ є свої певні особливості. Зараз ми реєструємо десь 100, 110, 120 тисяч випадків ГРВІ щотижня. Але за минулий тиждень у нас не було жодного летального випадку від грипу або ГРВІ. Разом з тим було 11 летальних випадків від ковіду. Тобто ковід, навіть попри те, що його кількість зменшується, все одно залишається небезпечним. І дуже важливий момент – 100% пацієнтів, які померли внаслідок ковіду, не були вакциновані», – підкреслив Кузін.

 

За його словами, коронавірус в середньому має від одного до двох відсотків летальності.

«Зі 100 людей у одного ковід буде мати важку форму, і ця людина скоріше за все отримає важкі наслідки. Грип при цьому дає набагато менші показники летальності», – сказав головний санлікар.

Де можна зробити вакцинацію від ковіду

Як пояснив Ігор Кузін, в Україні переглянули інфраструктуру вакцинації.

Якщо ви пам’ятаєте, на піку ковіду ми мали декілька сотень центрів вакцинації, але сьогодні у нас залишилася лише базова інфраструктура. Це означає, що ми використовуємо зараз лише дві платформи – це стаціонарні пункти щеплень плюс мобільні бригади, які можуть виїжджати у важкодоступні населені пункти», – розповів він.

Вакцинуватися від коронавірусу можна у лікарнях, у поліклініках, де є кабінети щеплень. Для цього треба звернутися до сімейного лікаря або зателефонувати до кол-центру МОЗ 0 800 60 20 19 та дізнатись адресу найближчого до пункту щеплення.

За словами Кузіна, на сьогодні Україна забезпечена антиковідними вакцинами на 100%. Наразі в країні можна зробити щеплення омікрон-специфічною вакциною від Pfizer.

«Ми відмовилися від всіх інших вакцин, тому що розуміємо, що зараз немає такого запиту на вибір вакцини. Найбільш зручна вакцина, та, яка викликає довіру, розуміння і знайома всім, це вакцина Pfizer. Вона була спеціально розроблена під будь-які штами «Омікрону». Ця вакцина ефективна, і вона у нас є у достатній кількості», – запевнив Кузін.

Вакцинація від ковіду в Україні є безкоштовною, водночас щеплення від грипу є платним.

«Кожна людина повинна розуміти, що вакцина в середньому коштує до 500 гривень. Вона захищає від важкого перебігу грипу. Щеплення вкрай показано вагітним, вкрай показано літнім людям, групам професійного ризику. Щеплення від грипу рятує людей. І ми кожного сезону починаємо говорити про нові і нові смертельні випадки, про необхідність вакцинації, але рівень довіри і особисте ставлення, на жаль, поки що працює так, що люди думають «я поки відкладу». І люди це відкладають», – зазначив головний санлікар.

Що робити, якщо ви все ж таки захворіли на грип, ковід чи якесь іншу ГРВІ

Нагадаємо, згідно з рекомендаціями лікарів, лікування від грипу та ГРВІ, включаючи COVID-19, потрібно починати відразу ж за появи перших симптомів і звернення до лікаря. Для лікування лікар може призначити препарати прямої противірусної дії. Оскільки на початку захворювання симптоми грипу та ГРВІ, в тому числі і ковіду, можуть бути дуже схожими, їх важко відрізнити без лабораторних тестів. Тому лікар обиратиме противірусні препарати широкого спектру – такі, що діють одночасно на декілька груп вірусів.

Наприклад препарати прямої противірусної дії на основі флавоноїдів. Вони:

  • перешкоджають проникненню вірусу в клітини епітелію;
  • діють одразу на кілька вірусоспецифічних ферментів, що дає можливість повністю блокувати розмноження вірусів в організмі;
  • блокують розмноження вірусу всередині клітин, чим захищають їх від окисного стресу і запалення, зменшуючи ймовірність розвитку ускладнень;
  • не мають серйозних побічних ефектів, тому препарати з флавоноїдами найчастіше рекомендовані для застосування дітям від народження і вагітними жінкам.

Для дорослих існує форма випуску у краплях, а для дітей – сироп Флавовір. Препарат має зручне дозування, приємний смак та може використовуватися як лікувальний, так і профілактичний засіб (наприклад, якщо був контакт із хворим, дитина буває в дитячих колективах в сезон грипу та застуд або вдома є хворий з підтвердженим коронавірусом). Перед застосуванням будь-якого безрецептурного противірусного препарату варто уточнити у лікаря дозування та тривалість прийому. Не займайтеся самолікуванням. За перших симптомів хвороби – звертайтеся до лікаря.

7 thoughts on “Коли в Україні очікувати новий спалах COVID-19

  1. Its like you read my mind You appear to know a lot about this like you wrote the book in it or something I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit but instead of that this is fantastic blog An excellent read I will certainly be back

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *