Коронавірус і грип: що насправді страшніше

Коронавірус і грип: що насправді страшніше

Спалах коронавіруса зробив світові заголовки за останні тижні, але існує інша вірусна епідемія, що вражає країни по всьому світу – грип. Вчені намагаються порівняти ці віруси і зрозуміти, про який вірус насправді слід більше хвилюватися

На даний момент, новий коронавірус призвів до десятків тисяч хворих і сотень смертей в Китаї, а також до випадків захворювання і смертей поза материковим Китэм. Але це ніщо в порівнянні з грипом. Тільки в США грип уже «створив» приблизно 19 мільйонів хворих, 180 тисяч госпіталізацій і більше 14 тисяч смертей в цьому сезоні, згідно центру контролю і попередження захворювань (CDC).

Вчені вивчали сезонний грип протягом десятиліть. Так що, не дивлячись на його небезпеку, ми багато знаємо про віруси грипу і що очікується в кожному сезоні. За контрастом, дуже мало відомо про новий коронавірус, оскільки він новий. Це означає, що Covid-19 – щось на зразок фактору непередбачуваності, пише scientificamerican.com

«Не зважаючи на смертність при грипі, існує визначеність … сезонного грипу», – сказав доктор Ентоні Фосі, директор Національного інституту алергії та інфекційних захворювань, на конференції в Білому Домі 31 січня. – «Я можу сказати вам, гарантовано, що з настанням березня і квітня кількість випадків грипу буде знижуватися. Ви також можете досить точно передбачити, якою буде смертність і госпіталізація. А ось проблема з коронавірусом в тому, що існує безліч невідомих».

Вчені швидко намагаються дізнатися більше про Covid-19, наше розуміння вірусу і загроза, яку він собою являє, може змінюватися з надходженням нової інформацією. Базуючись на тому, що вже знають люди, ось як коронавірус можна порівняти з грипом.

СИМПТОМИ І Складність

І сезонні віруси грипу (включаючи віруси грипу А та грипу В), і Covid-19- заразні віруси, що викликають респіраторні захворювання.

Типові симптоми грипу включають лихоманку, кашель, запалене горло, м’язові болі, головний біль, нежить або закладений ніс, втому й іноді блювоту і діарею, згідно CDC. Симптоми грипу часто починаються раптово. Більшість людей, які захворіли на грип, одужують менш ніж за два тижні. Але у деяких людей грип викликає ускладнення, включаючи пневмонію.

Що стосується Covid-19, лікарі все ще намагаються зрозуміти повну картину симптомів хвороби і її складність. У недавньому досліджені близько 100 людей з вірусом, опублікованому в журналі «Ланцет», найбільш звичайними симптомами були повідомлення про запалення горла і нежить, і лише 1-2% повідомляли про діарею, нудоту і блювання. З понад 20 тисяч випадків в Китаї, близько 14% були класифіковані як складні, згідно з даними ВООЗ

Важливо відзначити, що, оскільки респіраторні віруси викликають схожі симптоми, може бути складно розрізнити різні респіраторні віруси, базуючись лише на симптомах, згідно ВООЗ.

СМЕРТНІСТЬ

На даний момент за цей сезон грипу близько 0,05% людей, які підхопили грип, померло від вірусу в США, згідно з даними CDC.

Смертність від Covid-19 досі незрозуміла, але схоже, що вона вище, ніж від грипу. За час спалаху, смертність від Covid-19 склала близько 2%. Однак, офіційні особи зазначають, що на початку спалаху, початкові випадки ідентифіковані як «ті, що переходять у складні», через що смертність може здаватися вище, ніж насправді, сказав Алекс Азар, секретар служби охорони здоров’я і соціальних служб США, під час новинного брифінгу. Смертність може знизитися, коли будуть визначені менш важкі випадки.

ПЕРЕНОСИМІСТЬ ВІРУСУ

Спосіб, який використовується вченими для визначення того, наскільки легко поширюється вірус, відомий як «базове репродуктивне число», або R0. Це оцінка середнього числа людей, які підхопили вірус від одного інфікованої людини. Грип має значення R0 близько 1,3, відповідно до «Нью-Йорк Таймс».

Дослідники наразі працюють над визначенням R0 для Covid-19. Дослідження, опубліковане в «Новоанглійському журналі медицини», оцінив значення R0 нового коронавіруса в 2,2, що означає, що кожна інфікована людина поширює вірус на 2,2 людей.

Слід зазначити, що R0 – необов’язково постійне число. Оцінки можуть змінюватися по локації, вони залежать від таких факторів, як частота контактів між людьми і зусилля щодо зниження поширення вірусу.

РИЗИК ІНФІКУВАННЯ

За оцінками CDC в середньому близько 8% населення США хворіє під час кожного сезону грипу.

В даний момент в США більше 10 випадків Covid-19. Однак, новітні віруси типу Covid-19 завжди потрапляють до уваги громадської охорони здоров’я, відповідно до CDC. Неясно, як буде розгортатися ситуація з цим вірусом в США. Деякі люди, такі, як працівники сфери охорони здоров’я, потрапляють в зону підвищеного ризику уразливості до Covid-19. Але для американської публіки в цілому, на даний час немає миттєвого ризику від вірусу.

ПАНДЕМІЯ

Слід зазначити, що сезонний грип, що викликає спалахи щорічно, не варто плутати з пандемічним грипом, або глобальним спалахом нового вірусу грипу, який принципово відрізняється від типово циркулюючих штамів. Це сталося в 2009 році під час пандемії свинячого грипу, яка, за оцінками, вбила 151000-575000 людей по всьому світу, згідно CDC.

Спалах Covid-19 ще не проголошено пандемією, оскільки більшість випадків сталося в Китаї. Але 30 січня ВООЗ оголосила спалах Covid-19 «надзвичайною ситуацією у сфері охорони здоров’я міжнародного значення». Це було викликано в першу чергу побоюванням, що вірус може поширитися в країнах з більш слабкою системою охорони здоров’я.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ

На відміну від сезонного грипу, для якого існує вакцина для захисту від інфекції, не існує вакцини від Covid-19. Але дослідники з національних інститутів охорони США знаходяться на ранніх етапах її розробки. Офіційні особи планують запустити першу фазу клінічних випробувань потенційної вакцини від Covid-19 протягом наступних трьох місяців.

В цілому, CDC рекомендує наступне для попередження поширення респіраторних вірусів, включаючи і коронавіруси, і віруси грипу: мийте руки частіше милом і водою протягом щонайменш 20 секунд; не торкайтеся очей, носа і рота немитими руками; уникайте тісного контакту з хворими людьми; залишайтеся вдома, якщо захворіли; очищайте і дезінфікуйте об’єкти і поверхні, до яких ви часто доторкаєтесь.