«Перший дитячий грип» захищає людину від того ж штаму на все життя

«Перший дитячий грип» захищає людину від того ж штаму на все життя

Грип, яким людина вперше перехворіла у дитинстві вбереже її від важких наслідків зараження тим же штамом, а ось вже наступні віруси – ні, – з’ясували вчені

Наскільки успішно людина може протистояти грипу, залежить від того, як протікало її перше інфікування вірусом грипу, який, швидше за все, був ще в дитинстві, з’ясували вчені. Нове дослідження опублікували в журналі PLoS Pathogens, повідомляє Medicalxpress.

Отримані дані пояснюють, чому деякі пацієнти відчувають себе набагато гірше за інших, при зараженні одним і тим же штамом вірусу.

Протягом десятиліть вчені та працівники охорони здоров’я не могли зрозуміти чому один і той же штам вірусу грипу вражає людей по-різному. У 2016 році в журналі Science з’явилася стаття, яка доводила, що вплив вірусу грипу в минулому визначає реакцію людини на наступні інфекції. Це явище назвали імунологічним імпринтингом.

Це відкриття допомогло спростувати раніше поширену думку про те, що попередній вплив вірусу грипу давав слабкий імунологічний захист, або взагалі не захищав від штамів, які можуть перейти від тварин до людини (свинячий або пташиний грип)

Читайте ще: Свинячий грип найнебезпечніший – останні дослідження

У поточному дослідженні вчені хотіли з’ясувати, чи може імунологічний імпринтинг пояснити реакцію людей на штами грипу. Команда проаналізувала медичні записи, які департамент охорони здоров’я штату Арізона регулярно отримує від лікарень і приватних лікарів, щоб відстежувати випадки захворювання на грип.

Вчені виявили закономірність: люди, котрі вперше зазнали впливу H1N1 або H3N2в дитинстві, з меншою ймовірністю потраплять до лікарні, якщо вони знову зіштовхнуться з H1N1 або H3N2 в більш пізньому віці. Але при цьому, якщо перехворіти свинячим грипом, то це вже в меншому ступені вбереже від H3N2, і навпаки. Тобто певний штам може дати захист від такого ж штаму.

Щоб зрозуміти цю невідповідність, дослідники вивчили еволюційні зв’язки між штамами вірусу грипу. Виявилося, що H1N1 і H3N2 належать до двох окремих груп вірусів.

Крім того, виявили іншу закономірність, яку було набагато важче пояснити: люди, які перехворіли в дитинстві H2N2 (близьким «родичем» H1N1) в майбутньому не мали належного захисту від H1N1. Це виявилося дивним, оскільки два підтипи знаходяться в одній групі, і більш рання робота дослідників показала, що вплив одного підтипу може в деяких випадках забезпечити значний захист від іншого.

«Наша імунна система часто щосили намагається розпізнати і захистити від тісно пов’язаних штамів сезонного грипу, навіть якщо це, по суті, генетичні сестри і брати штамів, які поширювалися лише кілька років тому», – каже дослідник Кейтлін Гостіч. – Це дивує, тому що наше дослідження пташиного грипу показує, що глибоко в нашій імунній пам’яті є  здатність розпізнавати і захищати від віддалено пов’язаних, генетичних троюрідних братів тих штамів, з якими ми стикалися в дитинстві».

При цьому повторне захворювання одним з штамів вже не зможе дати таку ж імунну відповідь, як той вірус, на який ми хворіємо вперше.

За словами дослідників, молекулярні причини цього ефекту в даний час ще вивчаються.