Вихлопні гази підвищують ризик гіпертонії у вагітних

Вихлопні гази підвищують ризик гіпертонії у вагітних

У вагітних, які дихають повітрям біля автотрас, ризик гіпертонії збільшується на 50% 

Гіпертонія на останніх тижнях вагітності є дуже складною проблемою, що може стати причиною смерті й дитини, й матері. Нещодавно опублікований звіт Національної токсикологічної програми США містить дані, що вихлопні гази значно підвищують ризик гіпертонії у майбутніх мам.

Щороку Національна токсикологічна програма публікує звіт з інформацією про вплив на здоров’я оточуючого середовища, токсикологічні дослідження та результати контролю за гігієною праці у США. У новому звіті є результати великого дослідження про зв’язок забрудненого вихлопними газами повітря та протіканням вагітності, повідомляє EurekAlert.

Йдеться про забруднення повітря дрібнодисперсними частинками РМ2,5 (particulate matter), про які сьогодні найбільше говорять екологи та лікарі. У чому небезпека вдихання таких часточок і чому вони так цікавлять спеціалістів зі здоров’я? Вони надзвичайно дрібні – від 10 нм до 2,5 мкм і майже не осідають на землю, увесь час куртячись у повітрі. За даними ВООЗ, вдихання РМ2,5 вкорочує життя в середньому на 8,6 місяця, з ними пов’язано 3% смертей від серцево-судинної і дихальної систем і 5% смертей від раку легень.

Чому від РМ2,5 найбільше страждають жителі міст, особливо з великими дорогами, стає зрозумілим від одного погляду на склад цих частинок: це шматочки сажі, асфальту, покришок, мінеральні солі (сульфати, нітрати), з’єднання важких металів (оксиди). Усі ці часточки – мікробомби уповільненої дії з «начинкою» з найнебезпечнішою для організму хімією.

Читати ще: Скільки коштує грип: економіка України втрачає сотні мільйонів за один епідсезон

Коли вагітні жінки вдихають РМ2,5 протягом усієї вагітності, вірогідність прееклампсії у них збільшується на 50%, відзначає у звіті провідний спеціаліст Національного інституту оточуючого середовища Бренді Беверлі. Прееклампсія – це важке ускладнення вагітності, що розвивається після 20 тижня і супроводжується високим тиском (вище 140/90 мм рт. ст.). Таке ускладнення спостерігається у 2-8% вагітних, є однією з найголовніших причин дитячої та материнської смертності і найголовніше – не має тенденції до зниження. Що важливо, ускладнення не проходить безслідно після вагітності – у жінок розвивається гіпертензія, діабет, серцево-судинні хвороби, у дитини можлива затримка розвитку, неврологічні та психічні розлади.

У результатах звіту зазначається, що майбутні матері, які проживають на відстані 400 метрів і ближче до основних доріг з високою частотою транспортного потоку, мають підвищений ризик розвитку гіпертонії. Вагітні, які живуть близько від автострад, щодня вдихають оксиди азоту, чорного вуглецю (продукту неповного згоряння пального), сажу та інші складники жахливої мікролабораторії, в яку перетворюється повітря біля доріг. Як бачимо, усі ці речовини, накопичуючись, можуть спричинити тяжкі ускладнення для здоров’я аж до летального кінця. Дослідження зі звіту Національної токсикологічної програми США має стати ще одним доказом того, що ми багато чого ще не знаємо про небезпеку, «сховану на видноті» – прямо в повітрі, яким дихаємо.