XEC просунувся досить швидко, випередивши зростання всіх інших варіантів SARS-CoV-2

XEC просунувся досить швидко, випередивши зростання всіх інших варіантів SARS-CoV-2

Варіант вірусу SARS-CoV-2, який отримав кодову назву XEC, продовжує ширитися світом.

Як пише британське видання The Independent  випадки захворювання на цей штам зафіксовані щонайменше у 29 країнах і 24 штатах США. У Європі «лідером» із поширення XEC стала Чехія: наразі на нього припадають 16% випадків коронавірусу, зареєстрованих у країні, пише smartmama

За словами Майка Хані, аналітика даних COVID-19, новий штам вперше було виявлено у Берліні у червні цього року. Вже в серпні експерти прогнозували, що цьому субваріанту вистачить від декількох тижнів до декількох місяців, щоб поширитися світом, потіснивши інші штами ковіду. Поки що складається враження, що ці прогнози збуваються.

«Однією з причин занепокоєння є те, що XEC просунувся досить швидко, випередивши зростання всіх інших варіантів SARS-CoV-2 у кількох регіонах Європи. Рівень заражень XEC, який спостерігається у деяких країнах, зріс досить швидко у порівнянні з попередніми варіантами в тих самих місцях», — розповів в коментарі Yale Medicine Скотт Робертс, доктор медичних наук, фахівець з інфекційних захворювань Єльського університету.

Загалом відомо вже про 1115 випадків XEC у різних країнах, причому аналітики відзначають, що він активно шириться не лише у Європі та Північній Америці, а й в Азії.

Як виник XEC?

Унікальність нового штаму полягає в тому, що він мутацією не якогось одного попереднього субваріанту, а відразу двох. XEC є гібридом, який виник у результаті злиття та перегрупування двох штамів «Омікрону» – KS.1.1 (відомого як FLiRT) та KP.3.3. Таке злиття може статися, коли одна людина заражена водночас двома різними штамами.

«Отже, замість повільного просування — одна мутація за раз, — яке ми раніше спостерігали з варіантами SARS-CoV-2, цей варіант має потенціал створити великий стрибок, оскільки він поєднує повні сегменти двох геномів у один новий геном», — пояснив Скотт Робертс.

Однак цей «великий стрибок» не реалізувався, і ймовірність цієї реалізації досить мала, додав науковець.

Окрім свого гібридного походження, XEC відрізняється від своїх попередників принаймні однією новою мутацією у своєму спайковому білку, хоча на даний момент неясно, як ця особливість може вплинути на перебіг захворювання. Поки що симптоми XEC залишаються такими ж, як і у решти нащадків «Омікрону»: кашель, нежить, закладеність носу, підвищена температура, головний біль, біль у тілі, іноді – діарея, задишка або втрата смаку чи нюху.

«Мені не відомо про будь-які зміни в поведінці вірусу, окрім його підвищеної передачі», – каже доктор Робертс.

Чи спрацюють вакцини?

Незважаючи на те, що неможливо гарантувати стовідсоткову ефективність існуючих вакцин проти штаму, який тільки-но виник, експерти налаштовані оптимістично. На думку Робертса, нещодавно розроблені вакцини проти JN.1 (штаму «Дженні») та KP.2 (домінуючого штаму минулої весни) повинні забезпечити захист і від XEC.

«Хоча XEC є рекомбінантним, він складається з двох субваріантів «Омікрону», які, як очікується, будуть враховані оновленими вакцинами. З цієї точки зору, хоча цей новий варіант і може трохи знизити імунітет, який забезпечують вакцини, я оптимістично вважаю, що ми все одно матимемо певний захист», – сказав науковець.

За словами доктора Робертса, літній сплеск коронавірусу, здається, вже згасає, але потрібно готуватися до наступної хвилі – зимової.

«Зазвичай ці хвилі відбуваються так, що ми матимемо шість-вісім тижнів зниженої активності, а потім вона знову підніметься. Я завжди рекомендую робити щеплення не пізніше жовтня, щоб у вас був пік імунітету під час свят, коли всі багато подорожують і спілкуються з родиною, часто у закритому приміщенні, де вірус поширюється легше», – радить він.

Чи зафіксовано XEC в Україні?

На щастя, поки що випадків інфікування новим штамом у нашій країні не зареєстровано. Водночас у вересні різко знизилася кількість захворювань, викликаних насамперед попереднім штамом FLiRT: за даними МОЗ, у порівнянні із серпнем вона впала на 57%.

Однак, як і їхні західні колеги, фахівці МОЗ закликають готуватися до наступної хвилі інфекцій.

«Ковід, як і грип, залишається з нами й циркулюватиме постійно, тому зараз восени та взимку кількість хворих зростатиме, але сплеск викликаний субваріантом FLiRT – минув», – зазначили у міністерстві.

Як лікувати вірусні інфекції?

При лікуванні грипу та ГРВІ, до яких належить і COVID-19, особливо важливим є вчасно почати противірусні лікування. Бажано розпочати прийом противірусних препаратів відразу після появи перших симптомів – підвищення температури, кашлю, нежиті, болю у м’язах, тощо.

Зверніть увагу, що симптоматику ковіду часто дуже складно відрізнити від грипу та інших респіраторних вірусних інфекцій, особливо на початку захворювання. Тож, щоб не втрачати час, одразу зверніться до лікаря. Згідно симптомів і враховуючи стан та самопочуття хворого, він може призначити противірусний препарат широкого спектру, які діє відразу на декілька груп вірусів.

Серед таких препаратів є противірусні препарати на основі флавоноїдів.  Це ліки, що містять природні речовини рослинного походження для боротьби з вірусами. Флавоноїди – це велика група біологічно активних сполук, що містяться в багатьох фруктах, овочах, ягодах та травах. Вони відомі своїми антиоксидантними, протизапальними та імуномодулюючими властивостями.

Механізм дії противірусних препаратів на основі флавоноїдів:

  • Пряма противірусна дія: флавоноїди здатні безпосередньо пригнічувати розмноження вірусів, блокуючи ключові етапи їх життєвого циклу, такі як проникнення в клітину, реплікація генетичного матеріалу та вихід нових вірусних частинок.
  • Стимуляція імунної системи: флавоноїди можуть підвищувати активність імунних клітин, що допомагає організму ефективніше боротися з вірусною інфекцією.
  • Протизапальна дія: флавоноїди зменшують запалення, яке часто супроводжує вірусні захворювання.

Переваги противірусних препаратів на основі флавоноїдів:

  • Натуральне походження: флавоноїди є природними речовинами, що знижує ризик побічних ефектів порівняно з синтетичними препаратами.
  • Широкий спектр дії: флавоноїди можуть бути ефективними проти різних вірусів, включаючи грип, COVID-19, герпес, віруси гепатиту.
  • Комплексна дія: флавоноїди не тільки борються з вірусами, але й зміцнюють імунітет та зменшують запалення.

Завдяки доведеній ефективності та безпечності противірусних препаратів на основі флавоноїдів їх можна застосовувати для лікування як дорослих, так і дітей. Для дітей доступна форма препарату у вигляді сиропу Флавовір, який дозволено застосовувати для профілактики та лікування грипу та ГРВІ навіть немовлятам.

 

 

2 thoughts on “XEC просунувся досить швидко, випередивши зростання всіх інших варіантів SARS-CoV-2

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *