Як правильно збирати, сушити та зберігати лікарські рослини

Як правильно збирати, сушити та зберігати лікарські рослини

Ще декілька століть тому рослини використовувались переважно в натуральному вигляді, а знання травознавців недооцінювались. Завдяки науковим розробкам сьогодні на їхній основі вчені розробили безліч медичних препаратів

Не дивлячись на те, що зараз у фармацевтиці рослинна сировина відійшла на другий план, здавати позицій рослини зовсім не збираються, пише myheal Вони впевнено зайняли свою нішу. Взяти хоча б відомий канабіс (ліків на його основі потребують мільйони хворих) або валеріану, з сировини якої виготовляють дієві седативні засоби. Багато рослин використовують у косметології. Не кажучи вже про чаї, відвари та настоянки, які можна приготувати власноруч і використовувати для зняття стресу після напруженого дня, нормалізації сну, налагодження роботи шлунково-кишкового тракту, полегшення симптомів застуди, чистки шкіри тощо.

Процес отримання готової рослинної сировини можна поділити на такі етапи:

  • збирання лікарських рослин;
  • обробка;
  • сушіння;
  • зберігання.

 

Збір лікарських рослин

 Доречним періодом для збирання рослин вважається ранок за сухої ясної погоди: після того, як висохне роса і сонце ще не пече.  Однак при цьому треба враховувати і частини рослини, які планується використовувати:

  • листя – зрізають до того, коли рослина зацвіте;
  • квіти – коли вже розкрилися;
  • насіння – можна збирати, коли більшість дозріла;
  • бруньки – навесні в період набухання;
  • кору – також збирають навесні під час активного сокоруху;
  • коріння – у вологу погоду восени (але деякі види викопують навесні), коли вже наземна частина починає в’янути, а енергія у кореневища ще є.

Не варто збирати лікарські рослини поблизу промислових об’єктів, автозаправок, доріг, у місті, біля ферм, а також з домашніх ділянок, оброблених хімікатами. Обирати потрібно здорові рослини без шкідників, їх складають у ящики, кошики або торби з натуральних дихаючих тканин, намагаючись не зім’яти і не попсувати рослини.

 

Збір лікарських рослин: що і коли?

 

ЧЕРВЕНЬЛИПЕНЬСЕРПЕНЬ
–         лопух

–         квіти липи і бузини

–         подорожник (листя)

–         чебрець

–         кропива

–         хвощ польовий

–         м’ята, меліса

–         плоди бузини

–         кропива собача

–         звіробій

–         шавлія

–         чорнобривці

–         цикорій

–         пастуша сумка

–         череда

–         малина

–         плоди глоду

–         шипшина

–         лимонник

–         барбарис

–         кореневища кульбаби і лопуха

–         розторопша

 

Обробка лікарських рослин

Свіжозібрані рослини містять багато вологи, яка може зіпсувати процес сушки через потемніння, цвіль і гниль. Така рослина буде непридатною до споживання. Тому перед сушкою рослини сортують та викидають хворі, брудні або зів’ялі елементи. А ще готують натуральну тканину (льон, бавовну) або папір (на них будуть викладати рослинну сировину тонким шаром). Між процесом збору та підготовкою до сушки має пройти мінімум часу (2-3 години).

 

Сушіння лікарських рослин

Сушити лікарські рослини можна двома способами:

а) природним .

Робиться в сухому приміщенні з доброю циркуляцією повітря. Не повинно бути прямих сонячних променів і вологи. Таку сушку влаштовують під навісом (за умови сухої погоди), на горищі або у приміщенні з відповідним мікрокліматом. На сонці можна сушити тільки коріння.

б) штучним.

Якщо сушиться небагато рослин, то можна використовувати духовку (на помірній температурі) або дегідратор (електросушарка для овочів і фруктів).

Підготовані листя, суцвіття або плоди за потреби дрібнять та розкладають на сито, сітку, сушарку або будь-який інший пристрій для сушіння. Дрібні плоди, на кшталт шипшини або глоду, висушують цілими. Залежно від способу сушіння рослини періодично (або щодня) перевертають і перемішують. Коріння і цибулини відчищають від залишків землі та бруду, в разі потреби ріжуть на менші частини: чим менший розмір, тим швидше висохне. Їх зручно сушити як намисто – нанизати на нитку і підвісити. А можна розкласти на поверхню тканини і перевертати. Деякі рослини сушать цілими: зав’язуючи їх у букетики та підвішуючи до гори дриґом. Між рослинками обов’язково має бути простір, щоб циркулювало повітря і не з’явилася цвіль.

Залежно від обраного способу сушіння та кількості матеріалу процес займає від декількох днів до декількох тижнів. Готова висушена рослина буде добре ламатися на дрібні частинки, хрустіти і виділяти аромат. Якщо вона згинається і не ламається – ще не висушена до кінця. Ягоди також мають легко ламатися, а не злипатися. Рослину з пліснявою або мошками використовувати не можна.

 

Зберігання лікарських рослин

В ідеалі це має бути скляна банка з щільною кришкою, мішечки з натуральних дихаючих тканин або паперу. Не потрібно щільно трамбувати рослинну сировину – це псує її. Не можна використовувати поліетилен.

Не менш важливе місце зберігання, як і для багатьох ліків, – темне і прохолодне, без перепадів температури, тепла і вологості. Обов’язково варто підписувати банку, зазначивши на ній назву рослини і рік. За умови правильного зберігання висушені рослини можна використовувати протягом двох років. Інколи їх заморожують – цей спосіб теж дає змогу тримати під рукою потрібну лікарську рослину.

Отже, лікарські трави успішно використовуються у сферах фармацевтики та б’юті індустрії. Крім того, спрацьовує популярний тренд слідкувати за своїм здоров’ям за допомогою натуральних засобів. Тому все більше споживачів схиляються до товарів, виготовлених на рослинній сировині, зокрема, і ліків. З цієї ж причини люди, які піклуються про себе і своє здоров’я, обирають для оздоровлення та профілактики засоби на основі біологічно активних речовин рослинного походження.