Стало відомо, чому люди хворіють на грип та застуду кілька разів на рік

Стало відомо, чому люди хворіють на грип та застуду кілька разів на рік

Сезон вірусних інфекцій у розпалі. Ви замерзли, втомилися і їдете в переповненому громадському транспорті з роботи. Хтось на задньому сидінні чхає, а людина, що сидить поруч з вами, постійно кашляє. І ви, мимоволі запитуєте себе: чи захворієте  втретє на застуду цього року?

Незалежно від того, наскільки ми намагаємося звести до мінімуму вплив вірусів ГРВІ і грипу, в епідсезон це зробити набагато складніше.

Як захиститися від застудних захворювань, чому виникають епідемії, як ефективно від них захиститися, чому досі неможливо контролювати ці захворювання – питання, на які нам в майбутньому ще тільки належить отримати відповіді

А поки люди продовжують хворіти. Найбільше дістається дітям, вони можуть хворіти від 6 до 10 разів на рік. Однією з причин, чому ГРВІ так часто зустрічаються в дитячому віці, лікарі вважають тривале  перебування дітей в тісному контакті з іншими –  в дитячих садочках і школах. Недостатньо сформовані захисні механізми сприяють не лише розвитку частих застудних захворювань, а й поширенню цих вірусів у колективі.

За даними Центрів з контролю і профілактики захворювань (CDC), дорослі протягом року   хворіють до 2-4 разів. Якщо врахувати, що застуда в середньому триває від 7 до 10 днів, це 14-40 днів з 365 на рік. Жінки, особливо у віці від 20 до 35 років, хворіють на застуду частіше, ніж чоловіки, що пояснюється їх більш тісним контактом з дітьми. Люди старше 60 років  хворіють на застуду по кілька разів на рік, особливо, якщо вони проживають з дітьми та онуками.

Що не так з вірусами ГРВІ і грипу

Причин кілька. По-перше, величезна кількість вірусів ГРВІ. Сьогодні їх нараховується близько 200 видів, і це тільки відомих нам. Скільки їх насправді – питання відкрите. Тільки риновірусів налічується 60 типів, а скільки штамів вірусів грипу, в тому числі і пташиних, і свинячих – не злічити.

Друга причина –  імунна система не виробляє захист, якщо вона ніколи не стикалася з конкретним видом вірусу. Але і тут не все так просто. Адже для того, щоб розвинути імунітет, в організм людини повинен потрапити вірус і викликати захворювання. Тобто, перш ніж виробити довгостроковий захист проти грипу, імунітет має побороти даний вірус, тобто вилікувати захворювання, яке може бути тяжким і привести до численних ускладнень. Що стосується вірусу грипу, то напевно всім відома його здатність швидко змінюватися. Тому, хоч як би не намагалася наша імунна система захиститися від нього, в житті вона щоразу має справу з невідомим вірусом.

Більш щадний спосіб«знайомства» імунної системи зі збудниками захворювань є вакцинація. Якщо вірус чи бактерія не схильні істотно змінювати свою “зовнішність”, то  зустрівшись з ними, вже після щеплення, імунна система їх впізнає і теоретично здатна дати відсіч. Однак так відбувається не завжди. Через здатність вірусу грипу швидко змінюватися і утворювати нові штами вченим, які займаються розробкою вакцин, доводиться щороку прогнозувати, які штами вірусу ймовірно будуть циркулювати в прийдешньому сезоні. Тут або вгадаєш, або ні. Необхідно також брати до уваги, наскільки ефективна конкретна вакцина проти грипу.

З інших причин, чому вакцинопрофілактика не завжди здатна захистити від вірусу, є сама імунна система. Вчені вважають, що імунна відповідь організму людини на вакцину проти грипу не є ідеальною, тому ефективність ніколи не буде сягати 100%, навіть якщо штами вірусу, що циркулюють в цьому сезоні, і штами, що містяться у вакцині, однакові. Крім того, навіть якщо ці штами повністю збігаються, здатність кожної нової вакцини формувати імунну відповідь значно відрізняється. Це пов’язано з тим, що люди по-різному реагують на вакцину. Захисні сили у людей літнього віку можуть бути знижені, тому в імунної системи може не вистачити сил сформувати повноцінний захист. Також як і малюки, у яких імунна система ще не повністю розвинена. І у дорослих людей, якщо є певне захворювання, або сили виснажені, тому що втомився, або хронічно не виспався, чи  стрес – все це негативно позначиться на здатності імунної системи ефективно захиститися від вірусу. Тому вакцинація проти грипу не дає 100% гарантію захисту від захворювання. А щойно сформована імунна відповідь захистить лише від конкретного штаму вірусу.

Як підготуватися до застудних захворювань 

Отже, основним способом захистити себе від вірусів є зміцнення захисних сил організму. Адже завданням імунної системи людського організму є виявлення і усунення всіх збудників захворювань, в тому числі і вірусних інфекцій. І ми можемо активно зміцнювати імунітет, піклуючись про себе. А саме:

  • Повноцінно висипатися. Неякісний  сон підвищує рівень гормону кортизолу, що призводить до пригнічення імунітету.
  • Добре харчуватися і пити достатньо рідини. Імунна система постійно потребує енергії і поживних речовин, з яких вона будує захисні фактори.
  • Уникати стресових ситуацій.
  • Відмовитися від куріння. Дим і сполуки, що містяться в ньому, пошкоджують захисні бар’єри в дихальній системі й легенях, тому така людина більш вразлива до  вірусів ГРВІ і грипу, а  захворювання перебігає більш тривало й ускладнено.
  • Уникати за можливості людних місць.
  • Дотримуватися основних правил особистої гігієни.

Про те, що робити, якщо ви часто хворієте на застуду, можна прочитати в статті на сайті.