Чому люди хворіють по декілька разів на рік

Чому люди хворіють по декілька разів на рік

Сезон вірусних інфекцій у розпалі. Ви замерзли, втомилися і їдете в переповненому громадському транспорті з роботи. Хтось на задньому сидінні чхає, а людина, що сидить поруч з вами, постійно кашляє. І ви мимоволі задається питанням: захворієте ви втретє на застуду в цьому році? Незалежно від того, наскільки ми намагаємося звести до мінімуму вплив вірусів ГРВІ і грипу, в холоди це зробити набагато складніше

Питанням, як захиститися від застудних захворювань, з року в рік задається людство. Чому виникають епідемії, як ефективно від захиститися, чому до цих пір неможливо контролювати ці захворювання – питання, на яких нам в майбутньому ще тільки належить отримати відповіді

А поки люди продовжують хворіти. Найбільше дістається дітям, у яких можливий розвиток від 6 до 10 застудних захворювань на рік. Однією з причин, по якій ГРВІ так часто зустрічаються в дитячому віці, лікарі вважають тривале їх перебування в тісному контакті з іншими дітьми в дитячих садочках і школах. Недостатньо сформовані захисні механізми сприяють не тільки розвитку частих застудних захворювань, але і поширенню цих вірусів в колективі.

За даними Центрів з контролю і профілактиці захворювань (CDC), дорослі протягом року переносять в середньому до 2-4 застудних захворювань. Якщо врахувати, що застуда в середньому триває від 7 до 10 днів, це 14-40 днів з 365 на рік. Жінки, особливо у віці від 20 до 35 років, хворіють на застуду частіше, ніж чоловіки, що пояснюється їх більш тісним контактом з дітьми. Люди старше 60 років за рік хворіють на застуду по кілька разів, особливо якщо вони проживають з дітьми та онуками.

Що не так з вірусами ГРВІ І ГРИПУ

Причин кілька. По-перше, величезна кількість вірусів ГРВІ. Сьогодні їх нараховується близько 200 видів, і це тільки відомих нам. Скільки їх насправді – питання відкрите. Тільки риновірусів налічується 60 типів, а скільки штамів вірусів грипу, в тому числі і пташиних, і свинячих – не злічити. І з кожним з цих вірусів людина може ніколи не зіткнутися, або зустрітися вперше в будь-якому віці.

Друга причина, яка випливає з першої – імунна система не виробляє захист, якщо вона ніколи не стикалася з конкретним видом вірусу. Але і тут не все так просто. Адже для того, щоб розвинути імунітет, в організм людини повинен потрапити вірус і викликати захворювання. Тобто, перш ніж виробити довгостроковий захист проти грипу, імунітету тут і зараз потрібно побороти даний вірус, тобто вилікувати захворювання, яке може бути важким і привести до численних ускладнень. Що стосується вірусу грипу, то напевно всім відома його здатність швидко змінюватися. Тому хоч як би не намагалася наша імунна система захиститися від нього, в житті вона кожен раз має справу з невідомим вірусом.

Більш щадним способом «знайомства» імунної системи зі збудниками захворювань є вакцинація. Якщо вірус чи бактерія не схильні істотно змінювати свій «зовнішній вигляд», то при зустрічі з ними вже після щеплення імунна система їх впізнає і теоретично здатна дати відсіч. Однак так відбувається не завжди. На сьогоднішній день вакцинація проводиться тільки проти грипу. Але через здатність вірусу грипу швидко змінюватися і утворювати нові штами вченим, які займаються розробкою вакцин, доводиться щороку прогнозувати, які штами вірусу імовірно будуть циркулювати в прийдешньому сезоні, і з якими штамами вакцини відповідно рекомендувати. Тут можна вгадати, а можна і ні. Необхідно також брати до уваги, наскільки ефективна конкретна вакцина проти грипу.

З інших причин, чому вакцинопрофілактика не завжди здатна захистити від вірусу, є сама імунна система. Вчені вважають, що імунна відповідь організму людини на вакцину проти грипу не є ідеальною, тому ефективність ніколи не буде досягати 100%, навіть якщо штами вірусу, що циркулюють в цьому сезоні, і штами, що містяться у вакцині, однакові. Крім того, навіть якщо ці штами повністю збігаються, здатність кожної нової вакцини формувати імунну відповідь значно відрізняється. Це пов’язано з тим, що люди по-різному реагують на вакцину. Захисні сили у людей літнього віку в силу віку можуть бути знижені, тому у імунної системи може не вистачити сил сформувати повноцінний захист. Також як і малюки, у яких імунна система ще не повністю розвинена. І у дорослих людей, якщо є якесь захворювання, або сили виснажені, тому що втомився / хронічно не виспався, чи наразі життєві обставини загнали людину в стрес – все це негативно позначиться на здатності імунної системи ефективно захиститися від вірусу. Тому вакцинація проти грипу не дає 100% гарантію захисту від захворювання. А щойно сформована імунна відповідь захистить тільки від конкретного штаму вірусу і не буде ефективною при зустрічі зі зміненим вірусом грипу.

Як приготуватися до застудних захворювань 

Отже, основним способом захистити себе від вірусів є зміцнення захисних сил організму. Адже завданням імунної системи людського організму є виявлення і усунення всіх збудників захворювань, в тому числі і вірусних інфекцій. І ми можемо активно зміцнювати імунітет, піклуючись про себе. Це означає:

  • Повноцінно висипатися. Позбавлення сну підвищує рівень гомону кортизолу, що призводить до пригнічення імунітету.
  • Добре харчуватися і пити достатньо рідини. Імунна система постійно потребує енергії і поживних речовин, з яких вона будує захисні фактори.
  • Уникати стресових ситуацій.
  • Відмовитися від куріння. Дим і сполуки, що містяться в ньому, пошкоджують захисні бар’єри в дихальній системі і легенях, тому така людина більш вразливою до хвороботворного впливу вірусів ГРВІ і грипу, а саме захворювання перебігає більш тривало і важко.
  • Уникати по можливості людних місць.
  • Дотримуватися основних правил особистої гігієни.

Про те, що робити, якщо ви часто хворієте на застудні захворювання, можна прочитати в статті на сайті.

ГРИП ©2019 Всі права захищені