У США кожна друга дитина недосипає рекомендовані педіатрами дев’ять годин
Дослідження про те, чи сплять американські діти рекомендовані педіатрами дев’ять годин, представили на Національній конференції та виставці – 2019 Американської академії педіатрії. Висновки щодо сну американських школярів виявились такими: 52% дітей 6-17 років сплять менше дев’яти годин. Кожна друга дитина, яка спить достатньо (48%) виявляє на 44% більший інтерес до навчання та отримання нової інформації, порівнюючи зі школярами, які недосипають. Ці діти також на 33% уважніше виконують домашнє завдання і на 28% більш мотивовані на краще навчання у школі.
Але красномовнішими виглядають не цифри, а фактори, що заважають дітям виспатись. Найчастіше невиспані діти із неблагополучних родин, які живуть за межею бідності, де є сварки та інші негаразди. Деякі батьки, які зазвичай не мають доброї освіти, не розуміють важливості сну для дітей і дозволяють їм занадто часто користуватись цифровими гаджетами.
Педіатри вважають проблему нестачі сну надзвичайно важливою з багатьох причин. Насамперед, невиспані діти частіше хворіють на різноманітні вірусні захворювання через низький імунітет.
По-друге, сон важливий для нормального розвитку. Директор програми дитячої медицини неврологічних захворювань в Університеті Дюка (Північна Кароліна) пояснює це так: недосипання призводить до зниження розумових функцій, як у п’яної людини, коли процеси прийняття рішень уповільнюються і порушуються, уважність і запам’ятовування зменшуються. Ефект може бути подібним до того, що у людини відбуваються «провали» у пам’яті.
У дітей, які мало сплять, основна проблема – це навіть не академічна успішність, а «ризикована» поведінка, тривожність і легка зміна настрою. До того ж можуть турбувати нічні жахіття, сомнамбулізм і навіть нічне нетримання сечі.
По-третє, проблеми фізичного розвитку також не менш важливі. Недостатність сну в дитинстві підвищує ризик ожиріння, високого тиску, хвороб серця і діабету в дорослому віці.
Четвертою надзвичайно важливою проблемою є зв’язок між самогубствами школярів і недостатністю сну. Результати такого дослідження стали окремою темою обговорення. Лікарі опитали 67147 школярів, старших 14 років, і виявили, що 70% із них сплять менше 8 годин. При цьому діти, які недосипали, були схильні до вживання алкоголю, ризикованої сексуальної активності та агресивної поведінки. Найбільшим виявився взаємозв’язок між недостатністю сну й різкими змінами настрою та схильністю до завдання собі шкоди. Діти, які спали менше 6 годин, утричі частіше думали про самогубство та повідомляли про такі спроби.
Лікарі пропонують батькам більше турбуватись про те, чи висипається їхня дитина. Для цього потрібно обмежити користування гаджетами (зокрема, під час прийому їжі та перед сном). Крім того, батькам потрібно краще усвідомлювати важливість сну для дітей, навіть підліткового віку.