Найбільш характерною рисою перебігу грипозної інфекції є наявність виражених ознак інтоксикації. Токсикоз при цьому є наслідком розповсюдження продуктів метаболічно-протеолітичних процесів внаслідок розмноження вірусу в організмі людини, що неминуче призводить до порушення нормального функціонування органів та систем. Результатом негативного впливу вірусних токсинів на серцево-судинну систему є підвищення проникності стінок судин, їх ламкість та порушення процесів мікроциркуляції, що небезпечно розвитком геморагічного синдрому. До того ж, вірус грипу викликає порушення функціонування нервової системи: зміни в судинах ЦНС призводить до гіперсекреції спинномозкової рідини, порушення ліквородинаміки, може розвинутись набряк мозку.
Ще однією суттєвою причиною виникнення ускладнень є зниження імунологічної реактивності під час грипозної інфекції. В свою чергу це призводить не тільки до загострення хронічних захворювань людини, але й приєднання вторинних бактеріальних ускладнень. Тяжкі форми грипу характеризуються блискавичним протіканням з дуже гострими симптомами інтоксикації, характерні відсутністю звичних проявів застуди, часто закінчуються летально. Причиною летального наслідку може бути стрімкий розвиток геморагічного токсичного набряку легень, а також дихальної та серцевої недостатності в разі несвоєчасного надання невідкладної медичної допомоги. Тяжкий перебіг грипу з виникнення ускладнень досить характерний під час епідемічних спалахів. В міжепідемічний період частіше спостерігаються легкі та атипові форми, однак можливий и тяжкий перебіг, особливо у хворих з порушеннями функціонування імунної системи.
Ускладнення грипозної інфекції становлять серйозну загрозу через складність діагностування їх ранніх проявів та широке різноманіття клінічних симптомів. Ускладнення можуть розвиватися у різні періоди захворювання, але найбільш розповсюджене – пневмонія бактеріально-вірусної природи розвивається у людей молодого віку частіше на 1-5 день від початку захворювання. Тому своєчасна та ретельна діагностика ранніх проявів пневмонії та інших можливих ускладнень є надзвичайно актуальною.