Сезонність ГРВІ та Covid-19: чому коронавірус влітку так активно нас інфікував

Сезонність ГРВІ та Covid-19: чому коронавірус влітку так активно нас інфікував

Навесні 2020 роки після початку пандемії повсюдно чулися прогнози, що інфікування SARS-CoV-2 буде сезонним – за аналогією з іншими коронавірусами або вірусами грипу. Тобто піде на спад у травні і зійде майже нанівець у літні місяці.

Активно висловлювали і версію, що влітку епідемія SARS-CoV-2 зникне взагалі назавжди – як це сталося з епідемією першого SARS та багатьма іншими епідеміями й пандеміями. Зараз цей прогноз вже виглядає наївною казкою. Все відбулося з точністю «до навпаки» – і багато новоявлених коронавірусологів отримали когнітивний дисонанс.

Наприклад, у квітні експрезидент США Дональд Трамп зауважив про пандемію: «Можливо, це піде з теплом і світлом. Схоже, це так». Не тільки не «пішло», але якраз літо принесло найвищий пік захворюваності у Сполучених Штатах,

А ще раніше, в березні, президент Бразилії Жаір Болсонару повідомляв, що Сovid-криза, подібна до італійської, «неможлива в Бразилії через кліматичні відмінності між країнами». Він мав на увазі, що у Південній Півкулі в березні щойно закінчується літо – до того ж майже вся Бразилія лежить у зоні «вічного літа», від екваторіального до тропічного поясів. Але «коронакриза» почалася й там.

Читайте також: Противірусні препарати для дітей: міф чи порятунок?

Тим не менше, у травні 2020 року в більшості «закритих» на карантин країн світу захворюваність коронавірусною інфекцією, дійсно, різко знизилася. Майже всюди вона тимчасово впала нижче епідемічного порогу.

Однак незабаром після ослаблення карантинів в ряді країн, включно з Україною, захворюваність стала рости в геометричній прогресії. В одних країнах вже в липні, в інших у серпні, у третіх у вересні 2020 року заповнюваність ліжкомісць важкохворими на Covid-19 перевищила 50%.

Після чого, само собою, у жовтні-листопаді (коли більшість сезонних епідемій ГРВІ зазвичай тільки стартують) багато лікарень світу дістали заповнення 75%-90% або переповнення. Переповненими, на жаль, виявилися і деякі морги.

Цю ситуацію часто називають італійський сценарій – у пам’ять про тривожну ситуацію весни-2020 в італійській провінції Бергамо й ще кількох провінціях області Ломбардія. Але коли влітку-2020 медики різних країн лякали повторенням «італійського сценарію» в своїй країні – майже всі читачі, схоже, насилу вірили. Проте, якраз такий сценарій у листопаді-2010 фактично і починає повторюватися в Україні та багатьох інших країнах.

Читайте також: Лікар запропонував три кроки, щоб уникнути пандемічної катастрофи в Україні

Зауважимо, що до заповнення лікарень на 90%-100% проходить від двох до трьох місяців активної епідемії вірусу, який не зазнає ніяких «кліматичних» перешкод. Наприклад, якщо говорити про Covid-19 у китайському місті Ухань, це був період з жовтня-2019 (звідси й число року після слова Covid) до січня 2020 року.

А в Європі, США, інших країнах Азії це був період від січня (як це ретроспективно довели вчені) до кінця березня, весь перший квартал 2020 року.

Отже, нинішня заповненість лікарень на 90%-100% в жовтні-листопаді означає цілком безперешкодну циркуляцію коронавірусу SARS-CoV-2 вже у червні-серпні. А значить, сезонного «ослаблення» цей збудник не відчував.

І тимчасовий спад захворюваності Covid-19 у травні-червні був викликаний лише найсуворішим карантинним локдауном в березні-квітні – а зовсім не сезонним зниженням поширюваності вірусу.

Чому інші віруси відрізняються сезонним спадом у травні-вересні (у Південній Півкулі в листопаді-березні)?

Влітку, згідно із гіпотезами вчених, працюють такі фактори як:

 1. Різке підвищення потужності ультрафіолетового випромінювання, сонячної радіації, збільшення самого часу дії сонячного світла протягом доби – що ймовірно зменшує термін життя деяких вірусів в повітрі і на поверхнях.
 2. Зниження вологості повітря – можливо, це спричинює майже негайну загибель деяких вірусів поза живими передавачами.
 3. Зниження сприйнятливості населення до інфікування, зміцнення імунітету – завдяки комфортнішим температурним умовам, збільшенню світлового дня, вітамінізації свіжозрілими плодами, набагато більшій кількості фізичної активності на свіжому повітрі.
 4. Накопичення колективного імунітету, критичної маси організмів з антитілами до даного штаму вірусу. Тобто до травня з інфекцією зустрілося вже так багато людей, що хоч на кого вірус «перескочив» би, там «на вході» він знищується імунною системою.
 5. Ефект витіснення одних вірусів іншими – що теж може позначатися на сезонності одних вірусів відносно інших
 6. Влітку зменшуються шанси на поширення інфекцій, оскільки люди менше проводять часу поруч один з одним в непровітрюваних приміщеннях. Зокрема, влітку перестають працювати школи, а в серпні й виші.
 7. Колишня основна версія причин сезонності захворювань, яка тепер викликає особливі сумніви: якщо взимку холодне повітря ймовірно знижує природну опірність інфекціям у верхніх дихальних шляхах – то тепле й гаряче повітря, можливо, не знижує.
 8. Взимку в разі серйозного переохолодження, обмороження тіла або обличчя іноді запускаються патофізіологічні процеси з ослабленням місцевого, а то й загального імунітету – а влітку ця небезпека рідкісна. Втім, на її місце з тією ж частотою приходять перегрів, сонячні еритеми й опіки, а також місцеве переохолодження горла холодними напоями, переохолодження тіла при купанні в холодних водоймах.

Проте, риновіруси й аденовіруси всі ці вісім доводів впевнено ігнорують – вони циркулюють влітку так само бадьоро, як і взимку.

У ротавірусів («кишковий грип»), хоч це і сезонна зимова інфекція, на літо припадає 7% захворювань, і це досить багато – занадто добре виживають ці віруси в «несезон».

А ентеровіруси й віруси парагрипу 1 і 3 типів мають зворотну сезонність – це переважно літні інфекції.

А чи робочі ці гіпотези про причини сезонності вірусів?

Відсутність сезонності у Covid-19, як і вся пандемія, послужила двигуном прогресу для багатьох галузей медичної науки – у 2020 році проводяться дослідження, які раніше не здавалися важливими. А саме:

 1. Щодо гіпотези про сонячний ультрафіолет як причину загибелі деяких вірусів у цьому році вчені помітили, що такі доводи були засновані на доведеному факті загибелі вірусів грипу при опроміненні ультрафіолетом (УФ-А і УФ-В) у лабораторних умовах.

Однак цілком можливо, кажуть фахівці, що реальне сонячне світло не чинить такої дії на жодні віруси.

Зокрема, на SARS-CoV-2 не чинить точно. Дослідники піддали SARS-CoV-2 впливу сонячного світла різної інтенсивності – і довели, що зниження виживаності коронавируса при цьому не перевищує 1%.

 1. Стосовно версії про літнє «зміцнення імунітету після весняного авітамінозу» вчені також довели, що зниження сприйнятливості до інфікування (інтенсифікація ряду підсистем імунної системи) це довготривалий багатомісячний процес, реальні плоди якого відзначаються у 20% випадків в серпні, а переважно, у вересні.

Тоді як сезонні зимові віруси пропадають вже в кінці квітня, коли у жителів помірного й субарктичного поясів імунітет ще ніяк не зазнав «літнього посилення». А потім віруси дуже успішно інфікують людей у жовтні-січні.

Читайте також: Вчений розказав про застосування Протефлазіду у хворих на Covid-19: ефективність переконує

Хоча, якщо послідовно розвивати логіку гіпотези про зміцнення імунітету, якраз із середини осені до середини зими імунітет мав би бути міцним, як ніколи (тому й «авітаміноз» завжди називають «весняним», а не «зимово-весняним»). Але віруси цю логіку підступно обходять.

 1. Версія про те, що в жаркому сухому повітрі віруси виживають гірше, розбивається спостереженнями за тим, що вірус грипу A рівномірно цілий рік циркулює в країнах Південно-Східної Азії поблизу екватора, де завжди високі вологість і температура. Тільки при віддаленні від екватора, в субтропіках і помірному поясі, у грипу А все-таки виникає зимова сезонність.

Єдина група респіраторних вірусів, які однозначно гинуть при низькій вологості повітря – риновіруси. При вологості нижче 80% гірше себе почувають і аденовіруси. Але їх літньому масовому циркулюванню це ніяк не заважає – вони не зникають в тій мірі, в якій це відбувається з вірусами грипу в помірному поясі.

Отже, поки не встановлено точного взаємозв’язку для різних вірусів між температурою повітря, вологістю повітря – і виживанням та поширюваністю інфекції.

 1. Колишня головна гіпотеза про те, що вдихання холодного повітря й охолодження горла знижує опірність слизової носоглотки вірусам, була заснована на факті рефлекторного звуження судин, зменшення кровообігу капілярів і лімфообігу при охолодженні тканин (що послаблює місцевий імунітет).

Зокрема, говорила ця гіпотеза, це повинно відбуватися в носоглотці при вдиханні морозного повітря та охолодженні шиї.

Однак, як виявили вчені, звуження судин тканин носових шляхів і горла в реальності майже ніколи не відбувається і при вдиханні повітря на 20-градусному морозі. Можливо, тому, що люди в морозний час на вулиці переважно носять дуже теплий одяг, часто ховаються в теплі приміщення і транспорт, регулярно гріють горло гарячими напоями (а ті, хто палять – і тютюновим димом).

Але захворюваність на ГРВІ при відсутності звуження судин носоглотки все одно дуже висока.

 1. Версія про припинення влітку перебування в непровітрюваних приміщеннях розбивається об факт того, що влітку в погано провітрюваних приміщеннях теж щодня перебуває багато людей.

Виною тому нинішнє масове кондиціонування квартир, офісів, магазинів, автосалонів, вагонів при закритих вікнах – ідеальний спосіб поширювати збудників хвороб (до речі, деякі бактерії й грибки в якості тимчасового пристанища використовують самі системи кондиціонування).

А також виною тому переповненість міського транспорту – усе повітря в якому при дуже щільному заповненні всіх стоячих місць не можна ефективно провітрити.

На це вказав і доктор Євген Комаровський: «В умовах того, що у метро сезонності немає, у громадського транспорту сезонності немає, то немає сезонності й у сучасних респіраторних вірусів. Можливо, якби на Землі не було такої штуки, як кондиціонери, якби більша частина фізичних активностей [влітку] проходила на свіжому повітрі, то сезонність і проявилася б».

Що з цього випливає?

Отже, сезонність «зимових» вірусів грипу та ГРВІ (включно з усіма раніше відомими коронавірусами) виявилася маловивченою, спірною темою епідеміології та вірусології.

Половину колишніх гіпотез – про літнє провітрювання, спекотну температуру, сонячний ультрафіолет, сухе повітря й сильний літній імунітет як причини загибелі «зимових» вірусів – схоже, доведеться відкинути.

І це значить, що причина зникнення влітку багатьох збудників ГРВІ та грипу може бути пов’язана, в основному, з двома іншими версіями:

 • Вироблення до квітня-травня колективного імунітету до даного штаму.
 • Витіснення цих вірусів масовим виходом «на стежку війни» інших, «літніх» збудників захворювань (найімовірніше, ентеровірусів – а в цілому гіпотеза витіснення теж поки маловивчена).

Або ж існує третя, поки не виявлена ​​причина.

І тоді відсутність такої сезонності у SARS-CoV-2 у 2020 році означає тільки те, що до колективного імунітету до нього влітку було ще далеко – можливо, якраз через карантинні заходи навесні 2020 року.

А крім того, схоже, що новий коронавірус вміє чинити опір спробам його витіснення ентеровірусами та іншими «літніми» інфекціями.

Олег Кочевих, журналіст

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.