Лікар запропонував три кроки, щоб уникнути пандемічної катастрофи в Україні

Лікар запропонував три кроки, щоб уникнути пандемічної катастрофи в Україні

«Будемо відвертими: держава профукала дорогоцінний час, який вже не наверстати. Залишається гадати, наскільки швидко настане момент, коли система охорони здоров’я “ляже”, а чиновники оголосять про введення системи, за якої допомога надаватиметься тільки “перспективним хворим”. Ви уявляєте собі рівень смертності у цих умовах?» – про це розповів MedOboz професор, доктор медичних наук Андрій Слюсарчук.

Він озвучив три кроки, які мала б зробити держава, які на його думку могли б втримати ситуацію на керованому рівні. Їх ще не пізно здійснити. (Якщо хтось вбачить далі приховану рекламу, це помилка, бо реклама буде прямою).

Перше. Чітко відомо, що головною причиною смертності при covid-19 є ускладнення у вигляді запалення легень. Якщо специфічного лікування і реально діючої вакцини проти вірусу Sars-cov-2 наразі немає, цілком логічним кроком для полегшення перебігу хвороби і зниження летальності є протидія виникненню головного небезпечного ускладнення. А саме – захисту легень від можливого ураження внаслідок вірусної атаки на організм.

Вакцина, яка захищає легені від основних відомих збудників запалення, існує – це Превенар 13.

Нещодавно в Ізраїлі розпочато таку масову вакцинацію. Я ще навесні радив багатьом пацієнтам і друзям цю вакцину. Ті, хто дослухався і потім перехворів на Ковід-19, пройшли хворобу без запалення легень.

Отже, якщо б у наших чиновників від медицини було б стратегічне мислення, вони мали б закупити цю вакцину і організувати масову вакцинацію. Прогнозований результат – зменшення смертності саме від запалення легень, розвантаження реанімаційних відділень, зняття проблеми нестачі апаратів ШВЛ.

Друге. Якщо пацієнт не отримує лікування при перших проявах хвороби, ніхто не знає, куди та хвороба вирулить – пройде легко, чи покладе людину на ліжко в реанімації (а вільного ліжка може і не бути). Тому, противірусні препарати з доведеною дією на РНК-віруси мають бути у протоколі і застосовані при появі перших симптомів або позитивному тесті – попри мантри чиновників про те, що ліків, які діють конкретно на Sars-cov-2, немає.

Так, немає. Але це не привід пускати пацієнта у “вільне плавання”. Насправді наука давно має детальну уяву про біологію коронавірусів, їхній життєвий цикл, механізми функціонування. З цієї точки зору вони всі подібні, і Sars-cov-2, як РНК-вмісний вірус, не є абсолютним “оригіналом”.

Це означає, що противірусні засоби, які мають доведений механізм дії і традиційно застосовуються у якості стримувачів реплікації таких вірусів, якоюсь мірою є дотичні і до нового “гостя”.

Можливо, когось із диванних експертів зараз порве на шматки, але я раджу в якості засобу, який на початках хвороби може стримати вірусне навантаження, вітчизняний “Протефлазід”. Багаторічна практика застосування цього препарату чітко вказує на його здатність полегшити перебіг хвороби та знизити шанси на виникнення ускладнень.

Ті невігласи, які волають про “недоведену дію”, “це спиртова настоянка” або “трави не лікують”, мають прийняти ударну дозу чого-небудь на кшталт плаквенілу і заспокоїтись. По-перше – все, що нині у Світі медицина згодовує хворим на covid-19, не має доведеної дії саме на Sars-cov-2. По-друге – спиртові, водно-спиртові, спирто-ефірні настоянки є класичними лікарськими формами. По-третє – згадайте, як Флемінг сто років тому винайшов пеніцилін, виділивши його із звичайної плісняви, і зрозумійте, що природні компоненти у фармакології використовуються не менш активно (і ефективно!), ніж синтезовані хімічні сполуки.

Ще навесні Академія медичних наук радила Уряду включити Протефлазід у протокол лікування – саме як профілактично-лікувальний засіб, який логічно вписується у терапію легких, початкових форм covid-19. Але чиновники пристали на бік ідіотів, які сказали “трава не лікує”. Причини неважливі, важливий результат – десятки тисяч інфікованих людей вимушені грати у “руську рулетку”, даючи вірусу можливість вільно почуватись у організмі.

Прогнозований результат введення у протокол лікування противірусної терапії для легких та початкових стадій хвороби – зменшення кількості хворих у середньому і важкому станах.

Третє. Основною небезпекою у дуже близькому майбутньому може стати не сам Ковід, а звичайний сезонний грип. Коктейль із вірусів, якщо людина буде інфікована одночасно – смертельний.

Таким чином потреба у масовій вакцинації від грипу актуальна як ніколи. У той же час вакцина в цьому сезоні практично недоступна! Спробуйте знайти у вільному продажі. Є лише у деяких приватних медичних центрах, що знов-таки виглядає знущанням з боку держави, яка мала б терміново організувати закупівлю і централізовану вакцинацію.

Прогнозований результат – убезпечення від колапсу медичної системи внаслідок масових випадків непрогнозованого і вкрай важкого перебігу захворювання, – через одночасне інфікування вірусами грипу і Sars-cov-2.

Три таких елементарних дії могли б дозволити взяти ситуацію під контроль.

Але держава вперто товкмачить три поради:

  • Носіть масочки.
  • Мийте рученятка.
  • Тікайте один від одного, як чорт від ладану.

Узагалі-то важко сперечатись: профілактика, гігієна і соціальна дистанція мають значення. Але, як на мене, у цій мантрі, якщо пропустити її через призму національних тонкощів коронавірусної пандемії, є щось підсвідоме.

Бо нині виглядає так, що держава начепила маску, умила, як кажуть, руки і побігла геть.