Ускладнення грипу: обізнаний – значить захищений

Ускладнення грипу: обізнаний – значить захищений

Кожен знає, що грип небезпечний своїми ускладненнями. Навіть відмінне самопочуття сьогодні не гарантує того, що захворювання у майбутньому матиме легкий перебіг і швидко мине без ускладнень. Тому важливо знати про основні прояви ускладнень та заходи, які необхідно своєчасно вживати, щоб уникнути їх розвитку і зберегти власне здоров’я.

ЯКІ УСКЛАДНЕННЯ ГРИПУ ВИНИКАЮТЬ НАЙЧАСТІШЕ?

Найчастішим та найнебезпечнішим ускладненням є розвиток вірусної (грипозної) або бактеріальної пневмонії. Остання виникає внаслідок приєднання вторинної бактеріальної інфекції на фоні зниженої опірності організму хворого. Бактеріальні ускладнення також включають запальні захворювання з боку дихальних шляхів (трахеїти та бронхіти), вух (отити) і приносових пазух (синусити) – останні досить часто виникають у дітей. У маленьких дітей (найчастіше віком до 2-х років) дуже швидко розвивається зневоднення організму, що значно погіршує перебіг захворювання і його прогноз.

Також можуть виникати запалення м’язів (міозити), проблеми з боку центральної нервової системи і патологічні стани з боку серця, такі як запалення серцевого м’яза (міозит) і перикадит.

На фоні грипу може погіршуватися перебіг таких хронічних захворювань, як застійна серцева недостатність, хронічне обструктивне захворювання легень та бронхіальна астма, цукровий діабет, захворювання нирок тощо.

У КОГО НАЙЧАСТІШЕ ВИНИКАЮТЬ УСКЛАДНЕННЯ ГРИПУ

Більшість людей, які хворіють на грип, мають легкий перебіг захворювання. Однак окремо виділяють категорії осіб, які більш схильні до розвитку ускладнень грипу або захворювання в них відзначається тяжким перебігом, що може вимагати негайної госпіталізації та лікування в стаціонарі. В таких осіб ризик фатальних ускладнень грипу найвищий. Отже, до таких категорій належать:

  • Хворі на бронхіальну астму та хронічні захворювання легень (наприклад, хронічні обструктивні захворювання легень та кістозний фіброз);
  • Особи з патологією з боку нервової системи (зокрема, після перенесеного інсульту);
  • Люди із захворюваннями крові (наприклад, анемії);
  • Особи з ендокринними розладами (цукровий діабет);
  • Люди з серцевими захворюваннями (такими як вроджені вади серця, застійна серцева недостатність і ішемічна хвороба серця);
  • Особи з патологією нирок;
  • Люди з печінковими порушеннями;
  • Хворі з метаболічними розладами (вродженні порушення обміну речовин);
  • Люди, які страждають на ожиріння з індексом маси тіла 40 та вище;
  • Особи молодші 19 років, що перебувають на тривалому лікуванні саліцилатвмісними препаратами;
  • Люди з ослабленою імунною системою внаслідок захворювання (наприклад, з ВІЛ/СНІД, деякі онкологічні захворювання, наприклад, лейкемія) або застосування препаратів, що пригнічують імунну відповідь (наприклад, хіміотерапія або променеве лікування раку, тривале застосування кортикостероїдів або цитостатичних засобів в осіб з хронічними станами).

Окремо виділяють категорію осіб, які не мають проблем зі здоров’ям, однак внаслідок фізіологічних особливостей організму захворювання на грип може мати серйозні наслідки, тому їх теж відносять до групи високого ризику. Це:

  • Дорослі віком 65 років і старші;
  • Діти до 2 років. Хоча всі діти в віці до 5 років відносяться до групи високого ризику розвитку серйозних ускладнень грипу, найвищий ризик відзначається у дітей до 2-х років, а найвищі показники госпіталізації і смертності реєструються у дітей до 6-ти місячного віку.
  • Вагітні жінки та породіллі протягом 2 тижнів після пологів;
  • Мешканці будинків перестарілих та інших установ довготривалого догляду.

ЧОМУ ВИНИКАЄ ЗАПАЛЕННЯ ЛЕГЕНЬ?

Цей стан виникає за умови потрапляння вірусу грипу в легеневу тканину або приєднання бактеріальної інфекції на фоні пригнічення імунної відповіді під час хвороби. Пневмонія, що ускладнила протікання грипу, характеризується тяжким перебігом, може виникнути необхідність у госпіталізації. Вірусна пневмонія відзначається блискавичним розвитком та появою тяжких ознак, що є ознакою несприятливого перебігу захворювання.

Симптомами такої пневмонії є озноб, лихоманка, біль у грудях та підвищена пітливість. Може виникати кашель з виділенням гнійного (брудно-зеленого кольору) або кривавого мокротиння. У важких випадках виникає дихальна недостатність, основними проявами якої є пришвидшення пульсу, блідість губ або нігтів через недостатню кількість кисню. Інші симптоми включають задишку і появу різкого болю в грудях при глибокому вдиху. Люди похилого віку можуть скаржитися на біль у животі.

ЯК ДОВГО ТРИВАЄ ПНЕВМОНІЯ

Тривалість захворювання на пневмонію може сягати 2 -3 тижнів, більше часу займає в маленьких дітей, людей похилого віку і з ослабленим імунітетом, а також у тих, хто має хронічні захворювання, такі як бронхіальна астма або захворювання серця.