Вакцина проти грипу менш ефективна для людей із надмірною вагою

Вакцина проти грипу менш ефективна для людей із надмірною вагою

Ступінь ефективності вакцинації від грипу людей з надмірною вагою та ожирінням дослідили американські вчені

У результаті Національного обстеження з питань охорони здоров’я та харчування США у 2015–2016 роках було виявлено, що близько 39,8% дорослих американців у віці від 20 років мають зайву вагу (з них 7,6% – важке ожиріння). Американці вважаються однією з найогрядніших націй планети. Вплив зайвої ваги на стан здоров’я тут постійно вивчається.

Уперше вчені помітили, що грип гірше переносять повні люди під час пандемії 2009 року – першого великого спалаху ХХІ століття, повідомляє NPR

Стейсі Шульц-Черрі, спеціаліст з інфекційних захворювань у Дитячому дослідницькому госпіталі Святого Іуди (США), говорячи про вплив грипу на дітей з надмірною вагою, відмітила, що показники концентрації вірусу у них вищі: «Вірус не лише проникав глибше у їхні легені, а й видихали ці діти більше вірусів. Отже, вони могли активніше заражати оточуючих. А під час пандемії це не те, що потрібно».

Стейсі Шульц-Черрі входить до групи вчених, які працюють над вдосконаленням вакцини проти грипу в Національному інституті алергії та інфекційних захворювань (США). Вакцина нового покоління має захищати й групи ризику, у які наразі входять люди з надмірною вагою, але робота над нею може тривати не один рік.

Тим часом Мелінда Бек, професор з Університету Північної Кароліни у Чапел-Гілл (США), також займається вивченням впливу ожиріння на здатність протистояти інфекціям. Грип є одним із «улюблених» вірусів професора, оскільки, на її думку, він найбільш «природний» для вивчення. Мелінда Бек виявила, що вакцина проти грипу може не діяти на повних людей так само, як на худих.

«Наша імунна система включає антитіла, що можуть нейтралізувати віруси, і Т-клітини, які атакують інфіковані клітини, – пояснює Мелінда Бек. – Зазвичай, ви впевнені, що вакцина захистить вас за допомогою антитіл. Але у огрядних людей виходить з ладу та частина імунної системи, що відповідає за розпізнавання і знищення клітин з чужорідними антигенами».

У людей із зайвою вагою змінюється метаболізм, що зачіпає також клітини імунної системи. Інколи вироблені за допомогою щеплення антитіла здатні дати відсіч вірусу. Але їх Т-клітини виробляються гірше і не справляються із проблемою, тому вакциновані люди із зайвою вагою все одно можуть заразитися грипом.

Та сама ситуація при заражені вірусами спостерігається й у літніх людей. «30-річна особа із зайвою вагою фактично має такі імунні клітини, як 80-річна. Отже, і на повних, і на літніх людей вакцина не справляє належного впливу», – підсумовує Мелінда Бек.