Як флавоноїди впливають на коронавірус SARS-CoV-2: закордонні дослідження

Як флавоноїди впливають на коронавірус SARS-CoV-2: закордонні дослідження

Пандемія СOVID-19 стала надпотужним локомотивом медичних і фармацевтичних досліджень у всьому світі. Один із важливих напрямків досліджень, про який не всі знають: це вплив флавоноїдів (флавонов і флавонолів) на коронавірус, а також на імунну та клітинну відповідь організму на вторгнення вірусу SARS-CoV-2. Про це повідомляє спеціалізований медичний науковий журнал MedOboz.

Мішені для препаратів від SARS-COV-2

Після появи вірусу SARS-CoV-2, у процесі наукового пошуку результативної противірусної діючої речовини вчені дійшли висновку, що ефективним можна вважати той препарат, який би мав специфічні противірусні механізми дії, а саме:

пригнічував РНК-полімеразу – фермент, що бере участь у синтезі РНК-молекул: його пригнічення знижує можливості коронавірусу до реплікації (розмноження);

пригнічував 3С-Like (3С-подібну) протеазу – фермент, який розчіплює білкові молекули на складові амінокислоти: без цього неможлива реплікація вірусу; його пригнічення також робить відтворення копій вірусу малореальним;

активізував клітинний фактор Nrf2 (Nuclear Reactive Factor 2), що знижує експресію рецепторів ангіотензин – конвертуючого гормону 2 (ACE2), до якого вірус SARS-CoV-2 володіє високою спорідненістю до рецептора ACE2: він працює як рецептор коронавірусного глікопротеїну вірусних шипиків, сприяючи входженню вірусу в клітину.

Флавоноїди діють на РНК, ДНК-полімерази і протеази

Ще на початку 2000-х років були встановлені механізми, завдяки яким діюча речовина протефлазід успішно блокує реплікацію РНК і ДНК-вірусів. Флавоноїди, що входять до її складу (апігенін, лютеолін, кверцетін, тріцін, рамназін і флавоноїдні глікозидні комплексні сполуки) пригнічують активність РНК, ДНК-полімерази і протеаз. На початку 2020 року в роботах китайських, корейських і українських вчених також було доведено, що кверцетін, лютеолін, апігенін та інші рослинні флавоноїди пригнічують активність 3С-Like протеази і пов’язують АСЕ2, отже, здатні пригнічувати реплікацію коронавірусу. Так, в Україні в доклінічних дослідженнях методом молекулярного докінгу встановлено: флавоноїди діючої речовини протефлазід добре вбудовуються в 3C-Like протеазу коронавірусу, утворюючи з кількома її молекулами водневі зв’язки.

Читайте також: Як флавоноїди впливають на віруси?

У Саарландском університеті (Німеччина), на кафедрі фармацевтичної біотехнології були проведені дослідження з визначення інгібування протеази 3CL коронавірусу важкого гострого респіраторного синдрому-2 (SARS CoV-2) препаратом Протефлазід®. Було показано, що Протефлазід® пригнічує протеазу 3CL коронавірусу SARS-CoV-2 на 45 %.

Гіпотетично результатом цього є пригнічення реплікації, а потім пригнічення активності коронавірусу SARS-CoV-2. “Доведена антивірусна активність флавоноїдів по відношенню до кількох вірусів, включаючи віруси простого герпесу 1 і 2, цитомегаловірус людини і деякі типи людських аденовірусів, – пишуть співробітники факультету фармацевтики Флоридського A& M університету (FAMU) Патрісія Мендонка і Карам Соліман. Також значна кількість із цих поліфенольних сполук загальмовує активність 3С-Like протеази SARS-CoV-2, життєво необхідної для розмноження цього вірусу “.

Вплив флавоноїдів на клітинний фактор NRF2: нові дослідження

Публікація Патрісії Мендонки і Карама Солімана у вересневому випуску журналу Antioxidants (DOI: 10.3390/antiox9080659) присвячена впливу флавоноїдів на таке внутрішньоклітинний явище, як Nrf2 (Nuclear Reactive Factor2).

Що таке клітинний фактор Nrf2, і яку він бере участь у перебігу хвороби?

1. Під час респіраторних вірусних інфекцій вірус в уражених клітинах запускає окислювальний (оксидантний) стрес: з’являються вільні радикали кисню, а також перекису, які реагують з функціональними ліпідами і білками клітини, пошкоджують її або навіть спричиняють клітинну смерть. Щоб перешкодити цьому, в клітинах активується антиоксидантна відповідь, саме фактор Nrf2 її регулює і стимулює.

Читайте також: Українські епідеміологи повідомили нові докази ефективності Протефлазіду

2. Фактор Nrf2 бореться з надмірно запальною відповіддю імунної системи на вірусне навантаження: рятує клітини від незворотної самовизванної поразки (selfinflicted damage, вбивства клітин організму власним імунітетом під час його боротьби з вірусом).

3. Фактор Nrf2 пов’язує білок ACE2. Як зазначили дослідники, він “ініціює противірусний стан клітини”. Отже, підвищуючи рівень Nrf2, активуючи його, можна боротися і проти входження вірусу в клітини, і проти окисного стресу (якщо вірус уже в клітині), і проти надмірної запальної імунної відповіді.

Вчені в своїй роботі доводять здатність активувати Nrf2 у флавоноїдів апігеніну (apigenin), лютеоліну (luteolin), кверцетіну (quercetin), а також епігаллокатехін-3-галлата (EGCG) і тімохінону (thymoquinone, TQ), виділених з рослин.

Читайте також: Вакцинопрофілактика проти COVID-19 в Україні: очікування та реалії

Nrf2 відіграє надважливу роль у модуляції чутливості до вірусної інфекції. Активація Nrf2 здатна обмежити входження вірусу в клітину та його розмноження, – пишуть флоридські дослідники. Таким чином, Nrf2 може стати новою ціллю, впливаючи на яку можна перешкодити інфекції SARS-CoV-2 або послабити тяжкість хвороби, зменшуючи окислювальний стрес, пом’якшуючи процеси запалення“.

Флавоноїд лютеолін діє на SARS-CоV-2

У квітневому номері журналу Biofactors (DOI: 10.1002/biof.1633) за 2020 рік професор імунології Теохаріс Теохарідес Університету Тафтса опублікував наступні результати досліджень:

“Доведено, що флавоноїд лютеолін специфічно зв’язується з поверхневим шиповидним білком коронавірусу SARS-CoV-2, пригнічує протеазу 3CL29 і тим самим пригнічує проникнення вірусу у клітини господаря. Крім того, лютеолін, пригнічує тучні клітини, має протизапальні властивості”.

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.