Як зробити так, щоб один нервовий день не розтягнувся на тиждень

Як зробити так, щоб один нервовий день не розтягнувся на тиждень

Подолати стрес і зберегти здоров’я – місія здійсненна

Приборкати стрес не завжди вдається швидко та якісно. Іноді наслідки нервового дня можна відчувати ще впродовж кількох днів або навіть тижнів. Напруженість, дратівливість, головний біль, поганий сон та погіршення роботи мозку – все це можуть бути наслідки того, що наш організм не зміг подолати стрес і відновитися. Аби це сталося, нервовій системі потрібно допомогти.

Що відбувається під час стресу?

Важкий робочий день, сварка з колегами чи рідними, гострий брак часу, затори на дорогах та навіть розбита улюблена чашка – все це може викликати стрес. Під час стресової ситуації гіпоталамус дає наднирникам сигнал виділяти адреналін і кортизол. Вони прискорюють серцебиття, у людини можуть підвищитися тиск та рівень цукру в крові, збільшитись зіниці, виникнути надлишкове потовиділення та тремтіння, напруга у м’язах. Коли небезпека минає, наднирники починають працювати у звичному режимі, а отже, і усі системи організму також. Але якщо цього не відбувається, реакція продовжується. Водночас стадія «Тривоги» перетворюється на стадію «Опору». Тоді починається максимальне навантаження на організм, який рятується від стресу. Якщо стрес вдається подолати, усі системи згодом починають відновлюватися, а психоемоційний стан стабілізується. Проте, цей процес може затягнутися, особливо, якщо  людина занадто втомлена чи не виспалась.

Хронічний стрес призводить до стадії «Виснаження», яка може спровокувати зниження опірних сил організму, нервові розлади та різні хвороби. Психічна напруга впливає на стан шкіри і волосся, стійкість імунної системи, провокує надмірну стомлюваність і знесилення, порушення харчової поведінки, призводить до прискорення процесів старіння, може спричинити виникнення панічних атак, підвищеної тривожності, безсоння. Досить часто порушується робота шлунково-кишкового тракту, а отже, засвоєння поживних речовин, може виникнути синдром подразненого кишечника. Під впливом стресу в організмі відбувається розпад білків, зменшується кількість вітамінів і мікроелементів.

Як приборкати свою нервову систему?

Психологи радять не приховувати свої почуття, а проживати їх. Тож, штучно створювати вигляд начебто все під контролем – хибна тактика. Невивільнені емоції накопичуються, трансформуються і залишаються з нами у вигляді психологічних травм. Сум, страх, відчай – це не прояви слабкості, а природні людські почуття, які не варто придушувати у собі. Якщо хочеться плакати, скаржитись чи лаятись – потрібно це робити. Водночас, зараз, під час війни, варто не панікувати і зберігати спокій, щоб бути прикладом для рідних, а особливо, дітей. Однак втримати психологічну рівновагу досить складно.

Подолати гострий стрес допоможуть декілька простих вправ:

– слідкуйте за диханням, воно має бути рівним;

– з’їжте щось, або просто пожуйте жуйку;

– випийте води, зневоднення погіршує ситуацію;

– подихайте свіжим повітрям;

– обніміть того, хто поряд – міцні обійми допоможуть розслабитись;

– спробуйте діяти, щоб заспокоїтись: прийміть душ, поприбирайте, приготуйте щось смачне.

Подбайте про себе, щоб зберегти нормальний психоемоційний стан

Незначний стрес може навіть йти на користь – він добре тонізує і бадьорить, натомість сильні, тривалі негативні переживання лише шкодять.

Для того, щоб легше переживати стресові ситуації та не виснажити свою нервову систему, варто попіклуватися про себе:

– дотримуйтесь гігієни сну. Варто лягати спати й прокидатись в один і той самий час, спати близько 8 годин на добу;

– намагайтесь планувати свій день, слідкуйте за своєю зовнішністю і чистотою в оселі – звичні сплановані справи заспокоюють;

– слідкуйте за харчуванням – їжа має бути поживною і корисною. Скоротіть споживання солодощів та кофеїну (відомо, що кортизол посилює апетит і збільшує вживання солодкого та жирного);

– фізичні навантаження, йога, прогулянка, біг підтюпцем і навіть звичайне прибирання можуть вирівняти психоемоційний стан;

– позитивні емоції, обійми, інтимні стосунки збільшують рівень окситоцину, що знижує рівень кортизолу;

– вітаміни В12, В6, фолієва кислота, таурин допомагають заспокоєнню;

– валеріана, пустирник та плоди глоду сприяють зниженню збудливості, полегшують засинання та поглиблюють сон. Ці компоненти у комплексі містить, зокрема, біодобавка ВІТАСЕД, що чинить седативну, кардіопротекторну та спазмалітичну дії. Вона також сприяє вирівнюванню пульсу та артеріального тиску, що важливо під час стресової ситуації;

– у деяких випадках може знадобитися відвідування психотерапевта.

Пам’ятайте, що така особливість мозку, як звикання, допомагає нам пережити тривалий стрес, який ми відчуваємо під час війни. З часом негативні події вже не сприймаються так гостро, а організм потроху адаптується.  Це природна реакція психіки, інакше б вона просто не витримала навантаження.

Радійте кожній позитивній миті, спілкуйтесь із близькими, друзями, домашніми улюбленцями, отримуйте задоволення від їжі, музики і гарних речей, займайтеся своєю улюбленою справою. Спробуйте насолоджуватись життям попри негаразди, і не відкладайте його на потім.