Епідемія грипу в Україні 2019-2020
Згідно з даними ВООЗ, в сезоні 2019-20 в Європі можуть циркулювати чотири штами вірусу грипу: два види А і два види В.
З цих штамів найнебезпечніший А/H3N2 (Сінгапур). Сінгапурський вірус був активний в сезоні 2018-2019 – саме на його тлі розвивається пневмонія та інші важкі ускладнення.
Також буде циркулювати А/Н1N1 (свинячий грип).
У грипі групи В в цьому сезоні в Україні буде присутній вірус, схожий на B Colorado (06/2017) і B Phuket (3073/2013).
Два великих спалахи грипу Україні в сезоні 2019/2020 очікуються в грудні та в кінці січня.
Що з вакцинами?
Ще в березні ВООЗ опублікувала свої рекомендації щодо складу протигрипозних вакцин для використання в північній півкулі в сезон грипу 2019-2020 рр. Нагадаємо, що склад вакцин періодично переглядають через еволюційну мінливость вірусів грипу.
В Україні вакцини для захисту від грипу з’являться не раніше жовтня. Кількість доз у порівнянні з минулим роком має збільшиться з 350 до 500 тисяч вакцин.
В першу чергу щеплення повинні робити люди з групи ризику:
- діти до 5 років;
- вагітні;
- люди, доросліші за 65 років,
- хворі на діабет, хронічними серцево-судинними захворюваннями, хронічними хворобами легень, іншими хронічними захворюваннями;
- люди із зайвою вагою.
Результати епідсезону в Україні 2018-2019 рр
Всеукраїнської епідемії грипу в минулому сезоні не було, лише в деяких областях був перевищений епідемпоріг.
Тоді на грип захворіли 5,4 млн осіб, 63% з яких – діти. За даними МОЗ України, з осені 2018 з травень 2019 року, в період епідемічного сезону, від грипу в Україні померли 63 людини, з них 12 – діти до 17 років.
Якщо захворів сам, то як не заразити оточуючих
ВООЗ і МОЗ радять дотримуватися ряду простих правил. І в першу чергу їх повинні дотримуватися не ті, хто боїться захворіти, а ті, хто вже захворів.
Віруси грипу передаються від людини до людини, коли хворий кашляє або чхає, або контактним шляхом через руки і предмети. Щоб скоротити ймовірність інфікування оточуючих хворі (або ті, хто у себе підозрює хворобу) повинні триматися на відстані від інших і дотримуватися правил респіраторної гігієни для запобігання зараження повітряно-крапельним шляхом: прикривати рот і ніс хусткою при кашлі або чханні і регулярно мити руки.
Поки хворієте, ви повинні залишатися вдома і відмовитися від поїздок на роботу, в школу, а також від подорожей, шопінгу, безпосередньої участі в соціальних заходах і громадських зборах.
За матеріалами МОЗ