Антивірусний проект закритий: світ може залишитися беззахисним перед прийдешніми епідеміями

Антивірусний проект закритий: світ може залишитися беззахисним перед прийдешніми епідеміями

Проект PREDICT під керівництвом Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) припиняє роботу після 10 років досліджень.

PREDICT займався виявленням у тварин нових інфекцій, які можуть загрожувати людям, а також підготовкою до запобігання можливих спалахів захворювань. Запущений 10 років тому і, розрахований саме на такий період, PREDICT обійшовся в 207 мільйонів доларів, повідомляє The New York Times.

Експерти висловлюють побоювання, що після завершення проекту світ може залишитися беззахисним перед серйозними епідеміями, в тому числі грипу. Так, за словами Пітера Дазака, президента некомерційної організації EcoHealth Alliance, яка виступала партнером PREDICT, закриття програми – це «безумовно втрата», набагато більш витратною буде боротьба з уже існуючою епідемією, а не її запобігання.

Після спалаху вірусу пташиного грипу H5N1 у 2005 році USAID вело активну роботу щодо запобігання його поширення з країн-осередків хвороби. Як наслідок, у 2009 році для попередження та боротьби з майбутніми пандеміями була створена програма Emerging Pandemic Threats (EPT), частиною якої і став проект PREDICT.

За час існування програми вдалося виявити більше тисячі нових вірусів

Були задіяні співробітники з більш тридцяти країн, створено і вдосконалено близько шістдесяти спеціалізованих лабораторій для аналізу біологічних зразків.

В останні роки вчені проекту виявили багато смертельних вірусів у диких і домашніх тварин. З’ясували, що нові віруси грипу походять від перелітних качок і гусей. Віруси розповсюджуються спочатку на домашні пташині зграї, а потім на свиней і людей. Команда досліджувала спалахи таємничих хвороб у багатьох країнах, включаючи загибель 3 тисяч диких птахів в монгольському озері. З’ясували, що вимираючі видри в камбоджійському зоопарку були вбиті їх кормом – сирими курчатами, зараженими пташиним грипом. Лабораторія Predict допомогла виявити віруси, що переносяться за допомогою кажанів.

За деякими оцінками, ще більше 800 000 таких вірусів чекають свого відкриття.

«Планувати потрібно було 20, а не 10 років (програми- ред.)», – сказав доктор Епштейн, ветеринар EcoHealth Alliance «Ми підійшли до того, що у нас була підготовлена ​​робоча сила, яка могла б збирати зразки тварин, перевіряти їх на наявність невідомих вірусів, а не тільки відомих».

Нагадаємо, зоонозні збудники пов’язані з безліччю захворювань, в їх числі ВІЛ, вірус Ебола і деякі штами грипу, які, як відомо, спочатку прийшли від тварин.