Британські генетики з’ясували, чому деякі люди з ожирінням відносно здорові, а інші страждають від таких серйозних захворювань, як діабет II типу і захворювання серця. Виявляється, причина у генах
Будь-яка людина, що має індекс маси тіла (ІМТ) вище 30, вважається з ожирінням, а не просто з надмірною вагою. І хоча, на перший погляд, люди з ожирінням просто мають кілька зайвих кілограмів, але різниця є в кількості жиру і його розподілу по тілу, пише news-medical. Вважається, що підшкірний жир, наприклад, на животі або на підборідді, менш шкідливий, ніж вісцеральний жир – що розміщується навколо внутрішніх органів, наприклад, печінки або серця. І саме гени, з якими народжується людина, визначають, як і де цей жир розташовуватиметься.
«У деяких людей є невдалі гени жиру. Це означає, що у них більше жиру всюди, у тому числі під шкірою, навколо печінки та підшлункової залози. Це підвищує ризик розвитку таких захворювань, як діабет II типу. Іншим людям щастить більше, і в них інші гени, які розподіляють більше жиру під шкірою, а не навколо печінки. Значить, у них нижчий ризик розвитку таких захворювань, як діабет II типу», – пояснює доктор Хані Ягхуткар із Лондонського університету Брунеля.
Використовуючи метод менделевської рандомізації, команда виявила, що з 37 досліджених випадків різних захворювань, 12 були безпосередньо пов’язані з ожирінням та генами, які відповідають за «сприятливе ожиріння» (тобто підшкірне), а дев’ять – були результатом просто надмірної ваги (наприклад, тромбоз глибоких вен або артрит колін).
Проте дослідники попереджають, що ожиріння є серйозною небезпекою для здоров’я. Причому навіть ті, у кого сприятливий вид ожиріння, також ризикують захворіти на астму, псоріаз або отримати камені у жовчному міхурі. Вчені також виявили, що деякі захворювання, які раніше вважалися пов’язаними з надмірною вагою, наприклад хвороба Альцгеймера, виникають не з цієї причини. «Наші результати доводять, що кожній людині корисно позбутися зайвого жиру, навіть якщо вона метаболічно здорова», – каже Ягхуткар.