Досвід застосування препарату Протефлазід у клініці Інституту епідеміології та інфекційних хвороб НАМН України

Досвід застосування препарату Протефлазід у клініці Інституту епідеміології та інфекційних хвороб НАМН України

Доповідь доктора медичних наук Сергія Борщова, старшого наукового співробітника Інституту епідеміології та інфекційних хвороб імені Л.В. Громашевського НАМН України, під час науково-практичної конференції “Інфекційні хвороби сучасності: етіологія, епідеміологія, діагностика, лікування, профілактика, біологічна безпека”, що відбулася 15 жовтня 2020 року. Про це пише спеціалізований медичний науковий журнал MedOboz.

“Наполягати на актуальності проблеми COVID-19 я вважаю зайвим – всі її знають. Відразу перейду до того, що нас спонукало досліджувати саме препарат Протефлазід® і які правові основи дослідження, оскільки дуже багато суперечок виникло щодо використання препарату Протефлазід® під час COVID-19. На сьогоднішній день препарату з доведеною ефективною дією проти вірусу SARS-CoV-2 у світі не знайдено, тому ми не маємо інструменту, який міг би допомагати хворим. Ці пошуки тривають у всьому світі і нині.

Чому препарат Протефлазід®

Препарат зареєстрований в Україні. У витягах з інструкції (затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України № 104 від 27 лютого 2016 року, реєстраційне свідоцтво № UA/4220/01/01, зі змінами, внесеними наказом МОЗ № 2381 від 5 грудня 2019 роки) йдеться: “Флавоноїди, що входять до складу препарату, пригнічують реплікацію ДНК-вірусів і РНК-вірусів як in vitro, так і in vivo. При проведенні доклінічних і клінічних досліджень виявлено і доведено противірусну дію препарату щодо вірусів герпесу, гепатитів, папіломавірусів, ВІЛ-інфекції, грипу та гострих респіраторних інфекцій “.

Читайте також: Дослідження противірусної активності діючої речовини протефлазід щодо коронавірусів, включаючи SARS-CoV-2

Препарат зареєстрований МОЗ України в категорії “Противірусні препарати прямої дії, код ATX J05A Х“. Базисом, який нас спонукав досліджувати дію зазначеного препарату у профілактиці і лікуванні COVID-19, було те, що препарат пригнічує реплікацію РНК-вірусів і показаний для лікування ГРВІ, до яких відноситься і сімейство коронавірусів.

Результати попередніх досліджень

  1. Дослідження професора Світлани Рибалко (Інститут епідеміології та інфекційних хвороб імені Л.В. Громашевського НАМН України) довели, що діюча речовина препарату Протефлазід® ефективно пригнічує реплікацію коронавірусу тварин у клітинній культурі in vitro.
  2. За півроку, від квітня до жовтня 2020 року, серед 192 співробітників Інституту епідеміології, що приймали цей препарат, зафіксований лише один випадок захворювання COVID-19, і він мав легкий перебіг.
  3. Не зафіксовано побічних дій препарату.

Застосування препарату для лікування COVID-19

У нас є невеликий досвід застосування цього препарату в амбулаторних умовах при легкому та середньому ступенях тяжкості захворювання COVID-19 з підтвердженою пневмонією. Усі 14 пацієнтів мали позитивний результат ПЛР-тесту на COVID-19 і були обстежені за допомогою комп’ютерної томографії. Максимальний ступінь тяжкості за шкалою СO-RADS, яка застосовується нашими колегами – променевими діагностами, була у однієї хворої і становила 19 балів. Тільки один пацієнт вимагав кисневої підтримки (він звернувся за нею на 10-ту добу, до цього йому змінили 4 антибіотики без підтвердження їх необхідності, без загального аналізу крові; при зверненні він вже мав сатурацію 82 – 84).

Читайте також: Апеляційний суд залишив у силі скасування штрафу, накладеного АМКУ на «Екофарм»

Усі хворі, включаючи і цього, одужали. У всіх тести на COVID-19 методом ПЛР на 7-10-й день від початку лікування і повторно на 13-17 день були негативними. Яких-небудь побічних або негативних ефектів препарату Протефлазід® не зафіксовано. До речі, у нас є великий досвід застосування цього препарату при інших вірусних захворюваннях протягом більше 10 років. За цей час із кількох тисяч випадків застосування я спостерігав лише  2-3, що  мали побічні ефекти препарату у вигляді кропивниці, і ще в однієї жінки старшого віку під час прийому  препарату Протефлазід® підвищувався тиск, але не критично.

Висновки дослідження

  1. Отримані попередні результати свідчать про ефективність профілактичного прийому препарату Протефлазід® в умовах пандемії коронавірусної хвороби.
  2. Прийом препарату Протефлазід® хворими СOVID-19 захищає від погіршення стану (ні у одного хворого стан не погіршився з моменту початку прийняття цього препарату) і сприяє елімінації (загибелі) вірусу протягом 7-10 діб від початку лікування.
  3. Прийом препарату Протефлазід® не має токсичного або іншого серйозного побічного негативного впливу на організм.
  4. Незначна кількість пацієнтів, які брали участь у дослідженні, не дає змогу зробити остаточні висновки щодо лікувальної ефективності препарату Протефлазід® при СOVID-19. Тому подальше вивчення профілактичної та лікувальної дії препарату Протефлазід® при СOVID-19 є необхідним і перспективним.

Склад діючої речовини протефлазід: флавоноїди апігенін, лютеолін і трицин. Мають широкий спектр противірусної активності. Згідно з опублікованими дослідженнями, вони:

– Пригнічують реплікацію ДНК і РНК-вірусів шляхом впливу на ряд “мішеней”– вірусоспецифічних ферментів ДНК-і РНК-полімерази, тимідинкінази, зворотної транскриптази, нейрамінідази і 3CL-протеази.

– Перешкоджають проникненню вірусу в клітини епітелію.

– Блокують розмноження вірусу всередині клітини, чим захищають клітини організму від окисного стресу і запалення, зменшуючи ймовірність виникнення гострого респіраторного дистрес-синдрому і цитокінового шторму.

Джерело