Опыт применения препарата Протефлазид® в клинике Института эпидемиологии и инфекционных болезней НАМН Украины

Досвід застосування препарату Протефлазід у клініці Інституту епідеміології та інфекційних хвороб НАМН України

Доповідь доктора медичних наук Сергія Борщова, старшого наукового співробітника Інституту епідеміології та інфекційних хвороб імені Л.В. Громашевського НАМН України, під час науково-практичної конференції “Інфекційні хвороби сучасності: етіологія, епідеміологія, діагностика, лікування, профілактика, біологічна безпека”, що відбулася 15 жовтня 2020 року. Про це пише спеціалізований медичний науковий журнал MedOboz.

“Наполягати на актуальності проблеми COVID-19 я вважаю зайвим – всі її знають. Відразу перейду до того, що нас спонукало досліджувати саме препарат Протефлазід® і які правові основи дослідження, оскільки дуже багато суперечок виникло щодо використання препарату Протефлазід® під час COVID-19. На сьогоднішній день препарату з доведеною ефективною дією проти вірусу SARS-CoV-2 у світі не знайдено, тому ми не маємо інструменту, який міг би допомагати хворим. Ці пошуки тривають у всьому світі і нині.

Чому препарат Протефлазід®

Препарат зареєстрований в Україні. У витягах з інструкції (затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України № 104 від 27 лютого 2016 року, реєстраційне свідоцтво № UA/4220/01/01, зі змінами, внесеними наказом МОЗ № 2381 від 5 грудня 2019 роки) йдеться: “Флавоноїди, що входять до складу препарату, пригнічують реплікацію ДНК-вірусів і РНК-вірусів як in vitro, так і in vivo. При проведенні доклінічних і клінічних досліджень виявлено і доведено противірусну дію препарату щодо вірусів герпесу, гепатитів, папіломавірусів, ВІЛ-інфекції, грипу та гострих респіраторних інфекцій “.

Читайте також: Дослідження противірусної активності діючої речовини протефлазід щодо коронавірусів, включаючи SARS-CoV-2

Препарат зареєстрований МОЗ України в категорії “Противірусні препарати прямої дії, код ATX J05A Х“. Базисом, який нас спонукав досліджувати дію зазначеного препарату у профілактиці і лікуванні COVID-19, було те, що препарат пригнічує реплікацію РНК-вірусів і показаний для лікування ГРВІ, до яких відноситься і сімейство коронавірусів.

Результати попередніх досліджень

  1. Дослідження професора Світлани Рибалко (Інститут епідеміології та інфекційних хвороб імені Л.В. Громашевського НАМН України) довели, що діюча речовина препарату Протефлазід® ефективно пригнічує реплікацію коронавірусу тварин у клітинній культурі in vitro.
  2. За півроку, від квітня до жовтня 2020 року, серед 192 співробітників Інституту епідеміології, що приймали цей препарат, зафіксований лише один випадок захворювання COVID-19, і він мав легкий перебіг.
  3. Не зафіксовано побічних дій препарату.

Застосування препарату для лікування COVID-19

У нас є невеликий досвід застосування цього препарату в амбулаторних умовах при легкому та середньому ступенях тяжкості захворювання COVID-19 з підтвердженою пневмонією. Усі 14 пацієнтів мали позитивний результат ПЛР-тесту на COVID-19 і були обстежені за допомогою комп’ютерної томографії. Максимальний ступінь тяжкості за шкалою СO-RADS, яка застосовується нашими колегами – променевими діагностами, була у однієї хворої і становила 19 балів. Тільки один пацієнт вимагав кисневої підтримки (він звернувся за нею на 10-ту добу, до цього йому змінили 4 антибіотики без підтвердження їх необхідності, без загального аналізу крові; при зверненні він вже мав сатурацію 82 – 84).

Читайте також: Апеляційний суд залишив у силі скасування штрафу, накладеного АМКУ на «Екофарм»

Усі хворі, включаючи і цього, одужали. У всіх тести на COVID-19 методом ПЛР на 7-10-й день від початку лікування і повторно на 13-17 день були негативними. Яких-небудь побічних або негативних ефектів препарату Протефлазід® не зафіксовано. До речі, у нас є великий досвід застосування цього препарату при інших вірусних захворюваннях протягом більше 10 років. За цей час із кількох тисяч випадків застосування я спостерігав лише  2-3, що  мали побічні ефекти препарату у вигляді кропивниці, і ще в однієї жінки старшого віку під час прийому  препарату Протефлазід® підвищувався тиск, але не критично.

Висновки дослідження

  1. Отримані попередні результати свідчать про ефективність профілактичного прийому препарату Протефлазід® в умовах пандемії коронавірусної хвороби.
  2. Прийом препарату Протефлазід® хворими СOVID-19 захищає від погіршення стану (ні у одного хворого стан не погіршився з моменту початку прийняття цього препарату) і сприяє елімінації (загибелі) вірусу протягом 7-10 діб від початку лікування.
  3. Прийом препарату Протефлазід® не має токсичного або іншого серйозного побічного негативного впливу на організм.
  4. Незначна кількість пацієнтів, які брали участь у дослідженні, не дає змогу зробити остаточні висновки щодо лікувальної ефективності препарату Протефлазід® при СOVID-19. Тому подальше вивчення профілактичної та лікувальної дії препарату Протефлазід® при СOVID-19 є необхідним і перспективним.

Склад діючої речовини протефлазід: флавоноїди апігенін, лютеолін і трицин. Мають широкий спектр противірусної активності. Згідно з опублікованими дослідженнями, вони:

– Пригнічують реплікацію ДНК і РНК-вірусів шляхом впливу на ряд “мішеней”– вірусоспецифічних ферментів ДНК-і РНК-полімерази, тимідинкінази, зворотної транскриптази, нейрамінідази і 3CL-протеази.

– Перешкоджають проникненню вірусу в клітини епітелію.

– Блокують розмноження вірусу всередині клітини, чим захищають клітини організму від окисного стресу і запалення, зменшуючи ймовірність виникнення гострого респіраторного дистрес-синдрому і цитокінового шторму.

Джерело

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.