Дослідження противірусної активності діючої речовини протефлазід щодо коронавірусів, включаючи SARS-CoV-2

Дослідження противірусної активності діючої речовини протефлазід щодо коронавірусів, включаючи SARS-CoV-2

Доклінічними дослідженнями ще в 1998 році вивчені основні механізми прямої противірусної дії, що описані в затвердженій МОЗ України інструкції до препарату Протефлазід®, а саме “флавоноїди, які входять до складу препарату, пригнічують реплікацію ДНК-вірусів і РНК-вірусів як in vitro, так і in vivo. Доведено, що механізм прямої противірусної дії полягає в придушенні вірусоспецифічних ферментів – ДНК і РНК-полімерази, тимідинкінази, зворотної транскриптази і нейрамінідази. Про це пише спеціалізований медичний науковий журнал MedOboz

Препарат захищає слизові оболонки, нормалізує показники їх місцевого імунітету (лактоферин, секреторний імуноглобулін А, лізоцим і С3 компонент системи комплементу). Встановлено, що препарат є індуктором синтезу ендогенних α- і γ-інтерферонів до фізіологічно активного рівня “. Препарат пригнічує окислювальні процеси в організмі людини, перешкоджаючи виникненню гострого респіраторного дистрес-синдрому, тобто геморагічного запалення легень.

Читайте також: Нетоксичні та з противірусними механізмами дії: цікаві факти про флавоноїди

Як зазначив президент Національної академії медичних наук України, академік Віталій Цимбалюк, на основі вивчення препарату Протефлазід® написано 9 докторських і 38 кандидатських дисертацій, “в тому числі і про застосування у  комплексному лікуванні пацієнтів з гострим респіраторним дистрес-синдромом (ГРДС)”. Як відомо, в 2020 році ГРДС став масовим явищем в якості ускладнення після перенесеної хвороби СOVID-19.

З огляду на те, що коронавірус SARS СoV-2 це РНК-вмісним вірусом, логічно було б припустити, що діюча речовина, антивірусний вплив якої на фермент РНК-полімерази давно вивчений, активна і стосовно нового вірусу. Це припущення і було успішно доведене багатьма дослідженнями за період пандемії 2020 року. Весь світ шукав і продовжує шукати інгібітори РНК-полімерази для захисту від вірусу SARS-СoV-2. Препарати з таким механізмом дії існують в Україні вже 20 років, але чомусь їх ніхто не помітив. А шкода, багатьох із  тисяч загиблих можна було врятувати…

Протефлазід і коронавірус: дослідження НАМНК України

Стосовно коронавірусів ефективність препарату детально вивчали в Інституті епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського Національної академії медичних наук України. Дія вивчали в доклінічних дослідженнях за двома напрямками:

  • методом комп’ютерного моделювання (докінгу) безпосередньо на моделі коронавірусу – тоді, до кінця березня 2020 року, він ще називався 2019 nCoV;
  • тестуванням дії препарату на двох культурах живих клітин, заражених коронавірусом трансмісійного гастроентериту свиней (ТГС): вірусу – далекого родича SARS-СoV-2 (дослідження професора Світлани Рибалко)

Читайте також: Як флавоноїди впливають на коронавірус SARS-CoV-2: закордонні дослідження

Методом молекулярного докінгу було встановлено, що діюча речовина протефлазід “добре розміщується у каталітичній кишені протеази 3CL коронавірусу SARS-CoV-2, утворюючи водневі сполуки із залишками 144-Ser, Gly-143, розташовуючись між каталітичними залишками His-163, Asn-142 і Cys-145. Це свідчить про високу ймовірність пригнічення активності 3CL-протеази коронавірусу SARS CoV-2 “. Препарат продемонстрував придушення реплікації ТГС коронавірусу в клітинній культурі на 5-6 логарифмів, або у мільйон разів.

Для довідки: високоефективним противірусним препаратом вважається той, який може придушити реплікацію вірусу на 2 логарифми, тобто в 100 разів.

Протефлазід і коронавіруси COV-229E та SARS-COV-2: дослідження у Німеччині

У Гельмгольц-центрі досліджень інфекційних захворювань (Helmholtz Centre for Infection Research, Брауншвейг, Нижня Саксонія, Німеччина) навесні-восени 2020 року досліджена противірусна активність діючої речовини протефлазід in vitro проти людського коронавірусу CoV-229E, спорідненого з SARS-СoV-2. Методом біолюмінесцентної оцінки (Dual Luciferase Reporter Gene Assay) доведено пригнічення реплікації вірусу CoV-229E під впливом діючої речовини протефлазід.

Протефлазід і коронавіруси SARS-COV-2: дослідження у Іспанії

У лабораторії BSL3 Центру досліджень здоров’я тварин (СRESA – Centre de Recerca en Sanitat Animal при інституті IRTA, Universitat Autònoma de Barcelona, ​​Каталонія, Іспанія) in vitro на культурі клітин Vero E6 досліджена специфічна противірусна активність діючої речовини протефлазід проти коронавірусу SARS-CoV-2 , виділеного у 89-річного пацієнта, хворого на COVID-19. При цьому протефлазід показав високу противірусну активність щодо SARS-CoV-2.

Протефлазід і коронавіруси SARS-COV-2: дослідження у США

У Галвестонській національній лабораторії (GNL, штат Техас, США) в умовах біологічної безпеки 3 (BSL-3) були проведені дослідження антивірусної дії препарату Протефлазід® на моделі коронавірусу SARS-CoV-2. Для оцінки ефективності досліджуваного препарату проти SARS-CoV-2 використовували модифіковану реакцію мікронейтралізації (МН) на двох моделях культур клітин: нирки африканської зеленої мавпи (Vero E6) і аденокарценоми альвеолярних базальних епітеліальних клітин людини, які стабільно експресують людський рецептор ACE-2 (A549/ACE2).

Читайте також: Вакцинопрофілактика проти COVID-19 в Україні: очікування та реалії

У дослідженні антивірусної дії препарату Протефлазід® на моделі SARS-CoV-2 в концентраціях від 10 до 1,25 мкг/мл з’єднання наносили однократно разом з вірусом за 30 хвилин і 2 години до інфікування. Встановлено, що Протефлазід® на 100% захищав клітини від вірусспецифічної цитопатичної дії в концентраціях 2,5–1,25 мкг/мл в зазначених експозиціях, як на моделі культур Vero E6, і в концентраціях 5–2,5 мкг/мл на моделі культур клітин A549/ACE2 (внесений разом з вірусом за 30 хвилин і 2 години).

Флавоноїди і коронавіруси SARS-COV-2

Ряд дослідницьких груп в різних країнах світу, вивчаючи діючу речовину протефлазід, незалежно один від одного встановили пригнічення протеази коронавірусу SARS-CoV-2 флавоноїдними сполуками, отриманими з різних рослин. Так, серед діючих на коронавірус флавоноїдних сполук названі такі флавоноїди, як апігенін, лютеолін, кверцетин, аментофлавон, даідзеін, пуерарін, епігаллокатехін, епігаллокатехін галлат, галлокатехін галлат і кемпферол. Природні ароматичні поліфеноли: апігенін, лютеолін і кверцетин – входять і до складу діючої речовини протефлазід, і таким чином його вплив на SARS-СoV-2 також може вважатися опосередковано встановленим.

Читайте також: Грип зник, коронавірус його витіснив, або ТОП міфів в епоху пандемії

Без сумніву, велику зацікавленість викликає і робота, викладена в науковій статті “Активація транскрипційного фактора Nrf2”. Фактор Nrf2 пригнічує шляхом зниження експресії рецепторів ангіотензину – конвертуючого гормону 2 (ACE2) – важкий гострий респіраторний синдром, запальний процес і оксидативний стрес в епітеліальних клітинах, які вистилають організм людини. За допомогою цієї наукової роботи став зрозумілим механізм діючої речовини протефлазід, який захищає легені людини від важкого гострого респіраторного дистрес-синдрому (геморагічного запалення легенів), знижуючи тяжкість перебігу захворювання, викликаного вірусом SARS-СoV-2, і рятуючи життя людини.

З інформації, отриманої компанією “Екофарм” від 90 клінік України, де препарат Протефлазід® приймали пацієнти, інфіковані вірусом SARS-СoV-2, з метою профілактики і лікування COVID-19 в легкій, середній і важкій фазах захворювання, був зроблений найважливіший висновок : жоден пацієнт з понад 9 тисяч осіб, що приймали препарат, не помер – всі одужали! В цьому і полягає головне завдання препаратів прямої противірусної дії – вберегти людину від важких ускладнень і врятувати їй життя.

Склад діючої речовини протефлазід: флавоноїди апігенін, лютеолін і трицин. Мають широкий спектр противірусної активності. Згідно з опублікованими дослідженнями, вони:

– Пригнічують реплікацію ДНК і РНК-вірусів шляхом впливу на ряд “мішеней”– вірусоспецифічних ферментів ДНК-і РНК-полімерази, тимідинкінази, зворотної транскриптази, нейрамінідази і 3CL-протеази.

– Перешкоджають проникненню вірусу в клітини епітелію.

– Блокують розмноження вірусу всередині клітини, чим захищають клітини організму від окисного стресу і запалення, зменшуючи ймовірність виникнення гострого респіраторного дистрес-синдрому і цитокінового шторму.