Грип зник, коронавірус його витіснив, або ТОП міфів в епоху пандемії

Грип зник, коронавірус його витіснив, або ТОП міфів в епоху пандемії

Дезінформація про побутування грипу поруч із COVID-19 з’явилася від початку пандемії коронавірусу. Тепер, коли на підході епідемія грипу, прийшов час перевірити деякі міфи.

Міф 1: Тест на коронавірус спрацьовує на вірус грипу й на інші респіраторні віруси

Реальність: Усі види тестів на коронавірус SARS-CoV-2 або антитіла до нього реагують на унікальну й довгу генетичну послідовність.

Такий послідовності точно немає й не може бути у вірусів грипу та ГРВІ, як і в будь-яких інших вірусів.

Епідеміолог Стівен Морс, професор Медичного центру Колумбійського університету, зазначив: «Жоден тест на коронавірус не може отримати схвалення, якщо він дає хибнопозитивні результати з іншими поширеними респіраторними вірусами. Частиною початкової процедури перевірки всіх схвалених тестів була їх перевірка на низці інших респіраторних вірусів, таких як грип та інші людські коронавіруси, аби переконатися, що вони не дають хибнопозитивних результатів».

І тому вакцинація від грипу також не здатна дати хибнопозитивний результат тесту на коронавірус.

Міф 2: Коронавірус мало відрізняється від вірусу грипу та інших респіраторних вірусів

Реальність: Ці віруси абсолютно не схожі, жодна велика ділянка геному не повторюється.

Чому ж схожі багато симптомів COVID-19, інших ГРВІ та грипу? Ось як на це питання відповів Джейсон Кіндрачук, мікробіолог з Університету Манітоби (Канада): «Це схоже на два популярні фантастичні романи – вони в одному жанрі, лежать в одному відділі магазину, привертають увагу одного типу читачів. Абетка для їх написання взята одна й та сама, і це зовсім невеликий набір букв. Однак, коли ви відкриваєте їх, слова й історії на сторінках зовсім різні».

Міф 3: Люди, вакциновані від сезонного грипу, мають більше шансів заразитися COVID-19

Реальність: Це справедливо лише перші 2-3 дні після щеплення – коли імунітет і весь організм ослаблений.

Тому в перші дні після щеплення не варто нехтувати карантинними та дезінфекційними заходами. Не варто і додатково виснажувати організм: алкоголем, переохолодженням, перегрівом, фізичними перевантаженнями.

Читайте також: Чи будуть діти менше хворіти на ГРВІ на дистанційному навчанні?

Крім того, шанси на інфікування коронавірусом і рештою збудників можуть підвищитися в тих поодиноких випадках, коли щеплення від грипу викликало в організмі глобальні важкі побічні ефекти.

Натомість в абсолютній більшості випадків через 3 дні після щеплення від грипу зміна імунітету не здатна вплинути ні на що, крім вірусу грипу. Ані на імунну відповідь на коронавірус, ані на працездатність організму в цілому.

Міф 4: Швидкість поширення коронавірусу не вища, ніж у вірусу грипу

Реальність: Коронавірус поширювався втричі швидше без карантинних заходів – але з їх частковим застосуванням коронавірус поширюється зі швидкістю сезонного грипу.

Епідеміологи вже понад століття підраховують R-number – «базовий індекс репродукції вірусу». Це середня кількість невакцинованих людей, яких інфікує один хворий (є ще й число з урахуванням вакцинованих – «ефективний індекс репродукції вірусу»).

Для вірусу грипу базовий R-number становить під час епідемій 0,9-2,1 (в середньому по світу 1-1,3). Пандемія «свинячого грипу» 2009 року дала середньосвітовий індекс 1,4-1,6. У 1918 році індекс репродукції вірусу грипу доходив до 2,8.

Читайте також: Вірусний коктейль: чим небезпечний для дитини грип в епідсезоні 2020-2021?

Як бачимо, базовий індекс у грипу відносно невеликий (порівняно скажімо, з кором, у якого він дорівнює 12-18), зокрема, через знайомство імунної системи кожного з нас протягом життя з багатьма штамами вірусу грипу.

А ось індекс репродукції коронавірусу SARS-CoV-2 становив 2,4-3,3 до початку в березні-2020 карантинних заходів (а також там, де навесні карантину не було, наприклад, у Бразилії). А в окремих регіонах в окремі періоди він досягав 5.7 – тобто кожні десять хворих заражали 57 осіб.

Після часткового скасування влітку карантинних обмежень R-number коронавірусу до осені майже повсюдно закріпився на рівні 0,8-1,2 – тобто трохи нижче стандартного рівня епідемій грипу та ГРВІ.

І тільки новий «англійський штам» VUI-202012/01 на 15 грудня 2020 року дав у декількох регіонах Великобританії індекс репродукції коронавірусу 1,5.

Втім, навіть і це число для грипу було б цілком рядовим, майже щорічним в епідсезон.

До речі, у самого вірусу грипу зараз базовий індекс репродукції за даними ВООЗ впав у середньому по світу до 0.1. Тобто поодинокі випадки зараження грипом у дев’яти випадках з десяти нікому не передаються – вірус безславно гине в організмі хворого, не поширюючись.

Але в січні-квітні 2021 року все може змінитися…

Міф 5: Новий коронавірус не більш небезпечний, ніж грип.

Реальність: За осінь 2020 року стало ясно, що кількість смертей від COVID-19 за рік буде в більшості країн у 20 і більше разів вища, ніж число загиблих там же від грипу за рік в будь-яку з останніх його епідемій. Є, крім абсолютних, і відносні числа, коефіцієнти – відношення числа смертності й числа госпіталізацій до числа інфікованих.

Так, коефіцієнт смертності від інфекції (infection fatality ratio, IFR) за даними ВООЗ становить у грипу в середньому 0.1%. Тобто одна смерть на тисячу хворих. При цьому в дітей до 2 років і людей старше 80 років смертність від грипу вища – 0,4%. А у інших вікових груп нижча – 0,08%. Зовсім інші числа у коронавірусної інфекції. Її грудневий середньосвітовий IFR – 1,15% – майже у 12 разів більше, ніж у середньому для грипу.

Читайте також: Антимонопольна вірусологія: чому АМКУ програв суд з виробником «Протефлазіду» 

І розбивка по вікових групах значніша. Так, у людей до 40 років коефіцієнт смертності від коронавіруск теж дорівнює 0.1%, тобто не відрізняється від середньої смертності від грипу. А для немовлят коефіцієнт смертності від коронавірусу й учетверо нижчий за грип (а коефіцієнт госпіталізацій немовлят навіть в 6,5 разів нижчий).

Натомість у людей 40-60 років середній IFR від коронавірусу вже дуже високий: 3,3% – у 41 раз більше ніж середня смертність від грипу для цього віку.

Для віку 60-80 років – 4,5% – коронавірус у 56 разів летальніший за грип.

У людей старше 80 років коефіцієнт смертей від COVID-19 перевищує 5% – у 12,5 разів вище, ніж від грипу для такого віку.

Переходимо до коефіцієнту госпіталізацій з важкими випадками. У грипу він стабільно щорічно складає 7% інфікованих.

З коронавірусною інфекцією в лікарнях опиняється 12%-15% інфікованих – удвічі частіше, ніж із грипом.

Щоправда, є в останньої статистики невелике проблемне місце: безсимптомні випадки COVID-19 в цьому році активно виявляються. А ось безсимптомні випадки грипу ніхто ніколи так масово не рахував. Тим часом, вірусологи їх оцінюють в додаткові 25%-40% від «симптомного» грипу. Якщо це так, тоді коефіцієнт госпіталізацій з грипом складе 10% інфікованих – майже зрівняється з тим же параметром у коронавірусу.

Міф 6: Грип зник, коронавірус його витіснив

Реальність: Це справедливо тільки для помірного поясу Південної півкулі, де в липні-вересні 2020 року (ці місяці там є зимовими й весняними, на них припадає епідсезон грипу та ГРВІ) грипу майже не було.

А ось у нашій Північній півкулі в березні-травні 2020 року грип був, як і щороку, епідемічно активний. Коронавірус його епідемії не завадив. У жовтні-грудні 2020 року захворюваність на грип в Північній півкулі була спорадичною, меншою за звичайну в ці місяці. Однак це спостереження вписується в тенденцію останніх років – в яких початок епідемій грипу неухильно зміщувався з жовтня-грудня на січень-лютий.

Можливо, вірус грипу еволюційно «виявив», що йому ефективніше дочекатися, поки люди за жовтень-січень послаблять імунітет кількома легкими аденовірусними, риновірусними, бокавірусними, метапневмовірусними «застудами» – потім зменшать споживання овочів через те, що вони в помірному поясі Північної півкулі надто дорогі в перші 4 місяці року – а до того ж перевантажать організм святковими надмірностями й переохолодженням у зимових поїздках.

Читайте також: Безсимптомна біда: «легка» коронавірусна хвороба у дітей виявилася підступною

Отже, чи витіснені всі штами вірусу грипу коронавірусом, можна буде сказати не раніше травня 2021 року. Є висока ймовірність, що це не так.

До слова, риновіруси та інші ГРВІ однозначно не зменшили, а збільшили своє поширення восени-2020 порівняно навіть з осінню 2019 року – і це попри суворі карантинні обмеження та дезінфекцію!

Одна з причин цього та, що COVID-19 став на час основним респіраторним захворюванням, яке відтягнуло на себе величезну кількість медпрацівників та інфраструктури . Відповідно, на початку 2021 року, значно більше, ніж раніше, випадків грипу та ГРВІ  може дійти до важких станів. Щоб цього не сталося, варто вже зараз порадитися із сімейним лікарем чи педіатром щодо профілактики хвороби  та зміцнення імунітету. Крім збалансованого харчування, прогулянок на свіжому повітрі, лікар може призначити препарати прямої противірусної дії до складу яких входить рідкий екстракт протефлазід, наприклад дітям сироп Флавовір.  Він пригнічує розмноження вірусів ГРВІ та грипу, зменшує кількість збудників, які викликають симптоми, і захищає слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, нормалізуючи показники місцевого імунітету. Флавовір можна приймати від народження для профілактики респіраторних вірусних інфекцій та грипу, в тому числі пандемічних штамів.