Гендерний аспект грипу: статеві гормони впливають на рівень імунної відповіді – дослідження

Гендерний аспект грипу: статеві гормони впливають на рівень імунної відповіді – дослідження

Вчені з’ясували, чому чоловіки хворіють частіше та важче

При оцінці ризику зараження грипом і наслідків хвороби лікарям рекомендують враховувати стать пацієнтів. Як показують епіддані: чоловікам частіше потрібна госпіталізація при вірусних захворюваннях і серед представників чоловічої статі вища смертність від ускладнень.

Кілька років тому вчені провели експеримент за участю чоловіків і жінок і довели, що сильна частина людства слабкіша в плані здоров’я і складніше переносить грип, повідомляє Sputnik

У дослідженні взяли участь 1 700 осіб. Учасників експерименту заразили вірусом ГРВІ. Медики відстежували реакцію організму кожного з добровольців, а ті в свою чергу теж фіксували особливості самопочуття. Як виявилося, чоловіки досить часто переоцінювали ступінь погіршення самопочуття, а жінки, говорили про свій стан об’єктивно.

За статистичними даними чоловіки більше схильні до зараження застудою та грипом, і часу на одужання та лікування їм потрібно вдвічі більше, ніж жінкам.

На думку вчених Стенфордського університету, США, імунна відповідь на вірусні інфекції у чоловіків набагато слабкіша через високий рівень тестостерону, так як цей гормон може пригнічувати вироблення антитіл.

У дослідженні PNAS дослідники вивчили білки, виявлені в крові 53 жінок і 34 чоловіків, яким зробили щеплення від грипу. Ці білки, так звані імуносигнальні білки, повідомляли дослідникам, наскільки сильною була імунна відповідь, – пише everydayhealth

Високий рівень тестостерону корелює з більш низькою відповіддю. Причому, чим більше тестостерону в крові, тим сильніше змінюється робота генів і тим слабкіша імунна відповідь організму. Роль тестостерону в імунній відповіді чоловіків може полягати в тому, щоб послаблювати її, але і в цьому вчені готові шукати «позитивні нотки». Підвищена сприйнятливість чоловіків до інфекцій може стати еволюційним компромісом для кращого виживання від важких травм.

Тестостерон негативно позначився і на мишах: їм вчені спробували штучно збільшити його кількість. Великі дози гормону, які вводили піддослідним, повністю подавили вроджену імунну відповідь.

А ось жіночий статевий гормон естрадіол сприяє активації вродженого імунітету і захищає самок (дослідження теж проводилися на мишах) від ускладнень після грипу.

Крім того, як з’ясували вчені з Японії, у жінок імунна система старіє повільніше. Вивчення зразків крові 356 добровольців (здорові люди у віці від 20 до 90 років) показало: з роками кількість лімфоцитів у жінок збільшується, а у чоловіків – зменшується. Саме тому пані в середньому живуть довше, припускають автори роботи.

Дослідники сходяться на думці, що світу необхідні додаткові і більш масштабні клінічні дослідження гендерних відмінностей, щоб усунути фундаментальну нерівність між чоловіками і жінками при лікуванні захворювань.