Одним з частих і серйозних ускладнень запалення середнього вуха, що розвивається на тлі гострого респіраторного вірусного захворювання у дитини, є поширення запального процесу на розташований біля вуха соскоподібний відросток і розвиток мастоїдиту. Чим небезпечний цей стан, як мамі визначити його у дитини і не допустити розвитку, – розглянемо в статті.
Що таке гострий мастоїдит?
Соскоподібний відросток, запалення слизової оболонки і кісткової тканини якого при ГРВІ лікарі називають гострим мастоїдитом, знаходиться у людини позаду вушної раковини у вигляді кісткового виступу. Усередині нього розташована порожнина і комірчасті структури, які анатомічно пов’язані з порожниною середнього вуха. Вона зі свого боку за допомогою слухової труби з’єднується з носоглоткою. Тому формування запалення в середньому вусі (середній отит) як наслідок вірусної інфекції, що потрапила з носоглотки, підвищує ризик його поширення на соскоподібний відросток.
Читайте також: Безсимптомна біда: «легка» коронавірусна хвороба у дітей виявилася підступною
Оскільки середній отит в дитячому віці є частим ускладненням вірусного респіраторного захворювання, згідно з даними статистики, на нього хворіє практично кожна п’ята дитина, то й імовірність розвитку гострого мастоїдиту не менш висока. А деякі лікарі вважають його найчастішим ускладненням середнього отиту в дитинстві.
У дітей до 6 років комірки соскоподібного відростка не розвинені, він містить тільки печеру, тому виникаюче запалення в ньому називають антритом, або отоантритом, якщо одночасно є запалення в середньому вусі.
Чому гострий мастоїдит при застуді у дитини – це серйозне ускладнення?
Особливістю запалення в середньому вусі є порушення або відсутність відтоку його вмісту через слухову трубу (як це відбувається в нормі) через те, що вона виявляється заблокованою запальним набряком. При цьому на тлі вірусної інфекції активуються бактерії, що мешкають у верхніх відділах дихальних шляхів, які користуючись ослабленим імунітетом, проникають слідом за вірусами в порожнину середнього вуха, що призводить до появи в ньому гнійного запалення. Не маючи шляхів відтоку, гнійний вміст поступово накопичується в порожнині, тисне на барабанну перетинку, прориваючи її. Якщо гній потрапляє в печеру соскоподібного відростка, звідки відтік його неможливий, розвивається гнійний мастоїдит, який вимагає проведення хірургічного втручання для його видалення, інакше висока ймовірність прориву гною в порожнину черепа і появи внутрішньочерепних ускладнень: гнійних вогнищ (абсцесу), ураження тканини мозку (енцефаліту) і його оболонок (менінгіту). Саме тому гострий мастоїдит вважається загрозливим станом. Крім того, при запаленні в соскоподібному відростку висока ймовірність ураження кісткової тканини, що також вважається важким станом. Мастоїдит може бути причиною зниження слуху, а якщо запалення поширилося на сусідній лицевий нерв – розвитку невриту.
Основні симптоми, за якими можна визначити наростаючу загрозу
Оскільки захворювання виникає на тлі вірусного ураження дихальних шляхів, то у дитини буде підвищена температура тіла, будуть присутні катаральні явища – нежить, закладеність носа, чхання, а також загальна слабкість, зниження апетиту і порушення сну.
Прояви, які вказують на можливість розвитку мастоїдиту – це біль, іноді пульсуючий, позаду вуха в проекції соскоподібного відростка, який може віддавати в скроню, потилицю, тім’яну і очну області, рідше охоплювати половину обличчя. Батьки можуть звернути увагу на зміну положення вуха у дитини (його відкопиленість) і згладження завушної шкірної складки по ходу прикріплення вушної раковини, підвищену чутливість при дотиках в цій області, можлива поява припухлості та почервоніння в області вуха і соскоподібного відростка. Оскільки запалення поширюється з порожнини середнього вуха, може турбувати біль в ньому. Дитина може скаржитися на головний біль, зниження слуху.
Як не допустити розвитку мастоїдиту у дитини?
Мастоїдит, або отоантрит, у малюків – це те захворювання, яке, по можливості, потрібно намагатися не допустити. Адже проблема полягає не тільки в потребі його лікування в лікарні та призначення антибіотиків, але й в тому, що, навіть убивши всіх його збудників (віруси і бактерії), потрібно ще прибрати продукт їх хвороботворної активності – гній. Він може вийти з порожнини соскоподібного відростка тільки в череп, через зруйновану кістку назовні в слуховий прохід або під шкіру. Тому, якщо за допомогою лікарських засобів не вдається загальмувати запальний процес, щоб не допустити накопичення гною, проводять операцію, під час якої розкривають порожнину соскоподібного відростка і видаляють з неї гній.
Читайте також: Чи будуть діти менше хворіти на ГРВІ на дистанційному навчанні?
Як було сказано на початку статті, основною причиною розвитку мастоїдиту є запалення середнього вуха при ГРВІ. Іншими словами, щоб мастоїдит розвинувся, у дитини повинна виникнути застуда та захворіти вуха. Оскільки ці два захворювання часто йдуть рука об руку в дитячому віці, то чим раніше батьки з дитиною звернуться за медичною допомогою і, слідуючи лікарським рекомендаціям, почнуть лікування респіраторної вірусної інфекції, тим менше шансів, що вірус потрапить в середнє вухо. А якщо це станеться, то за ним не прийдуть бактерії та не викличуть гнійне запалення.
Щоб заблокувати вірусну активність і не дозволити численній армії вірусних копій просуватися всередину до вуха слуховою трубою, викликаючи запалення і блокуючи відтік, лікар може призначити дитині препарат з прямою дією на віруси, наприклад, сироп Флавовір (у складі якого рідкий екстракт протефлазід). Він здатен пригнічувати білки, за допомогою яких вірус розмножується в клітинах дихальних шляхів. А чим менше вірусних копій встигне насинтезувати агресор, тим менша ймовірність його потрапляння до порожнини середнього вуха і приходу агресивно налаштованих бактерій.
Читайте також: Вірусний коктейль: чим небезпечний для дитини грип в епідсезоні 2020-2021?
Таким чином, батькам не потрібно намагатися самостійно лікувати респіраторне вірусне захворювання у дитини і намагатися самостійно впоратися з хворим вушком. Це тільки погіршить ситуацію, оскільки у вірусу буде більше часу на хвороботворну діяльність. Тільки ранній початок лікування ГРВІ з дотриманням лікарських рекомендацій загальмує просування вірусів в порожнину середнього вуха, зменшить їх кількість і знизить ризик розвитку гострого мастоїдиту у дитини.
Галина Бут, сімейний лікар