Корисні та шкідливі продукти для здорової порожнини рота

Корисні та шкідливі продукти для здорової порожнини рота

Пандемія тимчасово закрила доступ до багатьох послуг, зокрема й до стоматологічних процедур, змусивши людей приділити більше уваги профілактиці, щоб уникнути проблем зі здоров’ям порожнини рота

На думку фахівців, починати можна не з відвідування лікаря, а з харчування. Важливо побудувати раціон на продуктах з низьким вмістом вуглеводів і цукру, додати більше клітковини і таких поживних речовин, як кальцій, фосфор і магній. Краще не вживати солодких, перероблених та кислих продуктів, пише healthline.

Кращі продукти, які будуть активно сприяти здоров’ю порожнини рота:

  1. Какао-боби. Шоколад без додавання цукру допоможе уникнути карієсу, контролюючи певні бактерії у порожнині рота і запобігаючи утворенню нальоту на зубах. Поліфеноли, що містяться в какао, каві та чаї, створюють правильний мікробіом у роті, будуючи бар’єр між зубами і нальотом.
  2. Молочні продукти. Сир і масло багаті на вітамін К2 – важливу речовину, що забезпечує здоров’я зубів. Можна додати до раціону інші продукти, що містять К2 – яловичину, паштет з гусячої печінки, яйця і курячу печінку. Додатковий бонус – багато з цих продуктів містять фосфор, який являється важливим компонентом здорових зубів.
  3. Жирна риба. У ній багато вітаміну D, який необхідний майже кожній системі організму. Одна з його маловідомих якостей – здатність знижувати ймовірність виникнення карієсу. Вітамін D працює синергетично з вітамінами А і К2, доставляючи кальцій до зубів, зміцнюючи емаль зсередини. Дефіцит будь-якої з цих речовин може призвести до ослаблення емалі. Жирна риба також багата на омега-3, що відповідають за захист ясен, зокрема, від пародонтиту (цим захворюванням страждає майже половина дорослого населення США). Вживання тунця, скумбрії, лосося і форелі допоможе зменшити запалення і кровотечу ясен.
  4.  Зелень. Грає роль пребіотика, яким харчуються здорові бактерії порожнини рота. Листова зелень допомагає виробляти більше нітрітредукційних бактерій, робить зуби чистішими і створює здорову мікрофлору в роті. У листі темно-зеленого кольору міститься багато мінералів, які поглинаються зубами під час ремінералізації, зміцнюючи їх. Найкраще споживати капусту, шпинат, зелень ріпи, мангольд і руколу.
  5. Грейпфрут та апельсин. Хоч кислі продукти негативно впливають на зуби, та грейпфрут, апельсини й інші цитрусові насправді в помірній кількості корисні для порожнини рота. У них міститься велика кількість вітаміну С, який зміцнює кровоносні судини і сполучну тканину у роті. Це уповільнює розвиток запалення ясен, що може перерости у хронічне захворювання.

Читайте ще: Що варто зробити перед відпусткою, щоб літнє оздоровлення не затьмарила застуда

Наступну п’ятірку продуктів, навпаки, слід уникати. Вони можуть спровокувати виникнення карієсу, кровоточивість ясен і підвищити чутливість зубів.

  1. Крекери є небезпечною їжею для рота. Вуглеводи, що містяться у них, розчиняються у роті й протягом декількох секунд перетворюються просто в цукор – їжу для патогенних бактерій. Коли бактерії гинуть, вони виділяють кислоту, яка осідає на зубах, призводячи до утворення зубного нальоту.
  2. Сухофрукти. Хоч і вважаються корисними для здоров’я, проте, це не зовсім так. Сухофрукт – це зневоднений продукт, який прямо подає до рота цукор. У поєднанні з низьким pH багатьох фруктів виходить зовсім нездорова їжа. Цілісні фрукти набагато корисніші для рота, частково через воду, яка міститься у них.
  3. Газована вода (навіть дієтична). Крім високого вмісту цукру всі газовані напої (навіть з нульовим вмістом калорій) містять багато кислоти. За шкалою рН багато безалкогольних напоїв мають рейтинг 2-3, що є дуже низьким навіть у порівнянні з кавою. Кислотність цього рівня у роті сприятиме запаленню ясен і загальному дисбіозу мікробіому порожнини рота. Якщо хочеться газованої води і при цьому захистити зуби, варто запивати її водою. А через 45 хвилин почистити зуби.
  4. Чайний гриб (або комбучу) зазвичай вважають правильним напоєм, оскільки він містить корисні бактерії та багато антиоксидантів. Однак у багатьох видах чайного гриба є значна кількість доданого цукру і немає активних бактерій. Тому переваг менше, ніж недоліків. Після його вживання також потрібно прополоскати рот водою, а потім почистити зуби, щоб запобігти кислотній атаці з боку умовно-патогенних бактерій, які люблять цукор.
  5. Квасоля і сочевиця. Наявність фітинової кислоти означає, що ці продукти сприяють руйнуванню зубів. Фітинова кислота ускладнює засвоєння зубами таких поживних речовин, як кальцій, фосфор, вітамін D і магній. Цей недолік робить зуби більш чутливими до карієсу і періодонтиту. Щоб мінімізувати кількість фітинової кислоти, перед вживанням потрібно замочувати боби або сочевицю на ніч.