Що таке гіпоксія та чим вона небезпечна
Пандемія коронавірусу нагадала нам прості правила та перестороги не тільки про необхідність дотримуватися дистанції з людьми та часто мити руки. Також вона змусила усіх, хто не задумувався про це раніше, дбати про рівень кисню в крові та остерігатися понад усе гіпоксії. Навіть діти вже знають, що таке пульсоксиметр і як ним користуватися, що таке сатурація і яким має бути її критичний показник.
Лікарі, епідеміологи, науковці звідусіль нагадували – головне не проґавити падіння рівня кисню у крові, гіпоксії.
Гіпоксія – це небезпечний стан кисневого голодування. Швидке настання гіпоксії та його ігнорування хворими на COVID-19 найчастіше призводило до негативних, часто фатальних наслідків. І лише підключення до кисневого генератора рятувало, здавалося б, зовсім безнадійних пацієнтів, в яких відмовляли легені.
Спричиняє гіпоксію далеко не один лише COVID. Цей патологічний процес є наслідком або ж супроводжує велику кількість хвороб, а за відсутності належного спостереження і вчасного реагування призводить навіть до летальних наслідків.
Для чого людині кисень та на що впливає падіння його рівня?
Кисень – один із найпоширеніших елементів у Всесвіті, він є важливою основою життя на Землі (хімічний елемент «оксиген» міститься в 47% маси земної кори, 85,7% – маси гідросфери, 23,15% – маси атмосфери, 79% і 65% – маси рослин і тварин).
Недарма вислів «потрібен, як повітря» краще за будь-які інші підкреслює те, наскільки усі ми потребуємо кисню, який міститься у повітрі й життя без нього в буквальному сенсі неможливе.
Кисень не лише забезпечує дихання більшості живих організмів, а й життєво необхідний для повноцінного функціонування тканин організму. Не отримуючи кисню тривалий час, вони починають відмирати. Коли в організмі відбуваються порушення постачання кисню до центральної нервової системи, мозку, серця, нирок, печінки – ці органи можуть зазнати непоправних змін та згодом відмовити взагалі.
Люди, які за родом своєї діяльності вимушено потрапляють у середовище мало насичене киснем, для запобігання гіпоксії використовують спеціальні кисневі подушки чи балони – це стосується підкорювачів гірських вершин, скелелазів, пілотів, які здійснюють висотні польоти, водолазів, моряків підводних човнів тощо.
Гіпоксія залежно від факторів, які її викликали, та ефективності їх подальшого впливу на людину може викликати такі симптоми:
– швидку втомлюваність;
– зниження уваги;
– підвищену сонливість;
– головний біль;
– часте серцебиття;
– часті та глибокі вдихи (які з часом, якщо гіпоксія не минає і навпаки, надалі ускладнюється – переходять в рідкісні та поверхневі);
– падіння артеріального тиску;
– блідість обличчя (може бути червоним у випадку, коли людина потерпає від отруєння внаслідок вдихання шкідливих газів);
– втрату свідомості.
У всіх випадках кисневого голодування допомагає компенсація кисню – насичення ним і легенів, і постраждалих від гіпоксії тканин напряму. В медицині цю терапію називають «оксигенотерапія», і радять проводити її як профілактично, так і за наявності гостро виражених симптомів, звісно ж, і в якості швидкої допомоги постраждалому від гіпоксії.
Як брак кисню (гіпоксію) лікують киснем
В медицині розповсюджені, зокрема, інгаляції, які допомагають при десятках захворювань. Вдихаючи концентрований кисень, ви допомагаєте:
– легеням (у випадках пневмонії, набряків, кисневої недостатності при важкому перебігу коронавірусу тощо);
– серцево-судинній системі (коли спостерігається падіння артеріального тиску, коронарна або серцева недостатність);
– при отруєннях через органи дихання (наприклад, чадним газом, синильною кислотою, хлором…);
– при анестезії (його поєднують із знеболювальними задля успішного проведення хірургічних операцій, зокрема);
-шлунково-кишковому тракту (ентеральна оксигенотерапія) – при введенні у кишківник або шлунок кисневої піни (більш відомої як «кисневий коктейль») налагоджуються обмінні процеси і навіть поліпшується загальний стан при серйозних серцево-судинних захворюваннях.
Вводять кисень навіть під шкіру, коли людина потерпає від слоновості, трофічних виразок чи гангрени. Це дозволяє не просто зупинити прогресування хвороби, а й майже миттєво полегшити самопочуття хворого.
Ми перелічили тільки основні способи застосування в інтенсивному лікуванні. При особливо важких станах лікування киснем застосовують в реанімації, кардіології, неврології.
Існує навіть окремий вид медицини – гіпербаричний, він об’єднує усі (в тому числі наведені вище) способи застосування під високим тиском кисню в лікувальних цілях.
Що робити, коли ви вже потерпаєте від гіпоксії?
Кисневе голодування зустрічається в кожного 10-го новонародженого. Та може вас, дорослу людину, спіткати будь-коли, приміром:
– якщо ви живете в місті з поганою екологією (Київ, наприклад, часто очолює рейтинг найзабрудненіших міст Європи);
– якщо раптом опиняєтесь в середовищі з низьким вмістом кисню;
– якщо порушується робота органів дихання (отримуєте механічне ушкодження грудини або ж внаслідок пневмонії, астми, пухлини, тощо);
– якщо виникають перешкоди на шляху кровоносної системи, яка забезпечує киснем органи (тромби, тромбози, деградація артерій).
Спричиняти гіпоксію можуть також алкоголь, наркотики та перенесені інфекції (ми вже згадували про коронавірус).
Щоб не допустити важких проявів гіпоксії, в нагоді стане превентивна медицина.
Навіть коли ви опинилися в несприятливих умовах забрудненого промисловістю міста – варто пам’ятати і виконувати прості дії:
- легкі, але обов’язково періодичні фізичні навантаження (наприклад, кардіо – такі як прогулянки, велоподорожі);
- збалансовано харчуватися;
- жити без стресів та налагодити 8-годинний сон;
- відмовитись від шкідливих звичок на кшталт куріння та алкоголю;
- періодично контролювати тиск;
- час від часу проводити профілактичні обстеження.
Та, звісно ж, в сучасних умовах, коли не оминути таких факторів як стреси, поганий сон, постійні атаки все нових штамів COVID-19 – організму не буде зайвим додатково допомогти.
Читайте ще: Що робити зі стресом і як спати спокійно?
Таким подвійним захистом можуть стати, наприклад, бетаїн та аргінін. Бетаїн захищає клітини він таких шкідливих факторів, як вірусні інфекції, стреси та інтоксикації; аргінін зменшує кисневе голодування тканин організму, покращує доставку кисню до головного мозку та покращує кровообіг периферичних судин.
Обидва компоненти містяться в біодобавці ВІТАРГІН, завдяки чому він проявляє необхідні при кисневому голодуванні кардіопротекторну, антигіпоксичну, нейропротекторну, цитопротекторну, загальнозміцнюючу, гепатопротекторну, протиастенічну та детоксикуючу дії на організм.
ВІТАРГІН допоможе в момент підвищених фізичних та психологічних навантажень, стане в нагоді при отруєннях. Допоможе усунути наслідки інтоксикації – коли потерпаєте від поганої екології, коли виводите з організму токсини, отримані внаслідок впливу алкоголю, медикаментів, інфекції. Компоненти бетаїн і аргінін в його складі допоможуть відновити у випадку порушення мозковий кровообіг, усунути такі наслідки, як запаморочення, головний біль, шум у вухах.
Бережіть себе та не нехтуйте простими правилами, що врятують вас від кисневого голоду, а ваш організм – від його важких наслідків.