Як вилікувати грип?
Якщо ви захворіли на грип, для лікування необхідно використовувати противірусні засоби. Вони згубно впливають на вірус, перешкоджають його проникненню в клітин дихальних шляхів людського організму та створенню нових вірусних частинок. Призначення противірусних засобів протягом перших 48 годин дозволяє пом’якшити перебіг грипу, скоротити строки перебігу захворювання та знизити ймовірність розвитку серйозних ускладнень. Особливо важливим є застосування противірусних препаратів особам, які тяжко хворіють, та людям, які відносяться до груп високого ризику щодо розвитку ускладнень грипу. Для людей з факторами високого ризику призначення противірусного препарату означає полегшення перебігу грипу та зменшення ризику розвитку серйозних ускладнень, а також уникнення загострення хронічного захворювання та госпіталізації в стаціонар.
Противірусні засоби лікування грипу
В даний час існує декілька дозволених до застосування препаратів для лікування грипу, однак їх ефективність обмежується появою лікарсько-стійких форм вірусів і наявністю численних протипоказань, серед яких бронхіальна астма та захворювання легень, патологія серцево-судинної системи, печінки та нирок, а також дитячий вік (до 12 років), вагітність тощо. В цей перелік потрапляють люди з групи високого ризику розвитку ускладнень, яким застосування хімічних противірусних препаратів нерекомендоване через вірогідність негативного впливу на перебіг основного захворювання або токсичний вплив на вагітних та дітей. Ситуацію ускладнює той факт, що люди часто хворіють на ГРВЗ та грип, тому може виникати необхідність у частому призначенні противірусних засобів, що ще більше посилює токсичний вплив цих препаратів на організм хворого.
Окрім хімічних противірусних засобів, які пригнічують віруси грипу, існує цілий ряд природних речовин, що відносяться до флавоноїдів, які пригнічують активність вірусних ферментів. Важливою особливістю флавоноїдів як біологічно активних молекул є вплив на кілька механізмів противірусного захисту людського організму та безпосередній вплив на віруси грипу без ризику розвитку нечутливості збудників захворювання.
Важливо також зазначити, що застосування флавоноїдів є доцільним у період підвищеної сезонної захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції ще й тому, що, поряд з вірусами грипу, джерелами респіраторних захворювань можуть бути і інші віруси, для лікування яких хімічні противірусні засоби неефективні, тоді як специфічна діагностика для визначення типу вірусу в масовому масштабі наразі не проводиться.
Коли противірусні засоби найбільш ефективні
За численними дослідженнями противірусні препарати найбільш ефективні для лікування грипу протягом перших 48 годин після початку захворювання. Але й пізнє їх призначення може бути корисним, особливо якщо хвора людина у категорії високого ризику розвитку ускладнень або має тяжкий перебіг захворювання.
Що робити, якщо ви захворіли на грип
- Слід приймати противірусні препарати;
- Необхідно щоденно вживати запобіжні заходи, щоб захистити оточуючих від інфікування вірусом грипу. Для цього слід обмежити контакт з іншими людьми. При кашлі або чханні закривати ніс і рот тканинною або одноразовою хустинкою, а після використання її слід викинути в смітник. Якомога частіше мити руки водою з милом. Якщо мила або води немає, використовувати засоби на спиртовій основі. Слід ретельно очищувати і дезінфікувати поверхні і предмети, з якими контактував хворий на грип, і на яких можуть залишатися віруси грипу.
- Під час хвороби залишатися вдома, поки не покращиться самопочуття і не мине лихоманка. Важливо дотримуватись постільного режиму і пити багато рідини, щоб запобігти зневодненню. Намагайтеся більше відпочивати – це допоможе імунній системі боротися з інфекцією.
Коли необхідно звернутися за медичною допомогою
Якщо на фоні захворювання на грип виникають такі симптоми:
- Підвищена температура тіла понад 38° С протягом 3 і більше днів;
- Після періоду покращення самопочуття стає знову гірше, а нормальна температура тіла знову підвищується;
- З’явилась виражена загальна слабкість;
- Виникли задишка або хрипи;
- З’явились блювання, кровохаркання;
- Поява тяжкого м’язового болю;
- Під час дихання виникають біль або відчуття тиску у грудях, особливо якщо є серцеві захворювання, такі як застійна серцева недостатність;
- На фоні гарячки виникли порушення рівноваги, ходьби, а також сплутаність свідомості;
- Хворий не в змозі вживати достатню кількість рідини;
- Погіршився або загострився перебіг хронічного захворювання.
Діти повинні звернутися до лікаря, якщо в них з’явились такі симптоми:
- Прискорене поверхневе дихання з втяжінням міжреберних проміжків;
- Зміни кольору шкіри (блідість);
- Тяжкі м’язові болі (діти відмовляються ходити);
- Відмовляються від вживання достатньої кількості рідини;
- Підвищена дратівливість;
- Поява висипу і лихоманки;
- Збереження високої температури понад 3 доби, в дітей віком менше 3 місяців – будь-яке підвищення температури тіла;
- Наявність ознак зневоднення (сухість шкіри і слизової оболонки рота, відсутність сечі протягом 8 годин).
- Погіршення перебігу або загострення хронічного захворювання.
Важливо пам’ятати, що діти та підлітки, які хворіють на вірусні захворювання дихальних шляхів та грип, не повинні приймати ацетилсаліцилову кислоту через високий ризик розвитку синдрому Рейя – рідкісного, але потенційно смертельного стану.
Чому при грипі антибіотики неефективні
Тому що антибіотики не впливають на будь-які віруси, у тому числі грипу, і не запобігають розвитку бактеріальних ускладнень на фоні вірусних захворювань. Їх призначають лише для лікування бактеріального захворювання, що ускладнило перебіг грипу.