Мікрофлора кишечника впливає на дію вакцини від грипу

Мікрофлора кишечника впливає на дію вакцини від грипу

Після прийому антибіотиків організм виробляє менше антитіл до вірусу грипу

У сезон грипу багато людей займається самолікуванням, і чи не на першому місці серед призначених собі ліків – антибіотики. Зі свого боку вони шкідливо впливають на мікрофлору кишечника. Існує багато досліджень, які доводять, що саме від різноманіття корисних бактерій у кишечнику залежить наш імунітет, а отже й здатність опиратись інфекціям. Якщо ж ці бактерії будуть знищені антибіотиками, тоді якою буде відповідь організму на вірус грипу?

Результати такого дослідження було опубліковано професорами Стенфордського університету в журналі Cell. Одинадцять добровольців пройшли курс антибіотикотерапії, у результаті якого кількість їх корисних кишечних бактерій була зменшена у 10 тисяч разів. Потім учасники цієї та контрольної груп отримали вакцину від грипу. Перші результати були не дуже вражаючими: в обох групах рівень антитіл був приблизно однаковим. Тоді дослід повторили, трохи змінивши умови. Для прийому антибіотиків відібрали людей, які не хворіли грипом і не вакцинувалися протягом останніх трьох років. На цей раз результат був уже відчутнішим. У групи людей зі знищеною мікрофлорою реакція на вакцину була слабкою. Антитіла не утворювалися протягом кількох місяців.

Читайте ще: Хвороба брудних рук і неприбраних кухонь: неохайні люди частіше хворіють на грип

Дослідники зі Стенфордської школи медицини дійшли висновку і про певну «еластичність» імунної системи, і про важливість кишечної мікрофлори в імунній відповіді. Так, якщо організм зберігає у своїй імунній пам’яті інформацію про перенесені вірусні інфекції, навіть замала кількість корисних бактерій починає виробляти антитіла для боротьби з вірусами. А ось до нових штамів ослаблений антибіотиками організм буде не готовий. Річ у тім, що кишечні бактерії допомагають формуватись вторинним жовчним кислотам, які й пригнічують запальні процеси. І якщо корисних мікроорганізмів у кишечнику замало, вакцина не в змозі повністю активізувати всі резерви організму.

Досі недостатньо відомо, які саме бактерії у кишечнику допомагають імунітету готуватися до зустрічі з вірусом. Але якщо їх ефективність протидіяти вірусу буде доведена, це дасть підставу для появи важливої перестороги перед вакцинацією: антибіотики погіршують дію вакцини від грипу.