Знехтувати інструкцією – значить не отримати бажаного ефекту, або наразити на небезпеку себе і всю родину
Лікувальні властивості БАДів та медичних препаратів люди суттєво недооцінюють – так само, як і їх токсичні властивості у випадку псування. Тому й зберігають цінні препарати часто де завгодно: у холодильнику, в кухонній шафі чи дзеркальній шафці ванної кімнати.
Це зовсім не правильно. Навіть – шкідливо.
Неправильне зберігання ліків та БАДів (біологічно активних добавок) може призвести не лише до зниження терапевтичного ефекту, а й до отруєння. Препарати можуть банально зіпсуватися. І тоді вони мають два ймовірних шляхи: на смітник, або – в такому «зіпсованому» стані – до вашого організму, що трапляється не так вже й рідко, і часом несе надто високі ризики.
Про те, що склад домашньої аптечки потребує усвідомленого підходу, свідчить низка опитувань, а чимало досліджень вказують, що і статистика отруєнь медпрепаратами лише зростає: в 2021 році у Великій Британії державний орган Office for National Statistics зареєстрував 4 859 смертей, пов’язаних із отруєнням ліками. Це сумний абсолютний рекорд за весь час фіксації таких даних (вони ведуться, починаючи від 1993 року). В Україні ця статистика ще жахливіша.
«Все чітко, як в аптеці». Як фахівці зберігають ліки та БАДи
«Зберігайте в темному прохолодному місці…», – звучить найпоширеніша фраза з інструкцій, відома кожному. Але чи завжди треба сліпо слідувати цій вказівці? Та чи їй одній?
В аптеках умови зберігання медичних препаратів знаходяться під постійним контролем: як внутрішнім (самих провізорів), так і зовнішнім (перевіряльників від контролюючих органів). Всі засоби групуються і зберігаються відповідно до способу їх введення в організм людини, а також до форми їх випуску: таблетовані – із таблетованими, розчинні – з розчинними, ін’єкційні – з ін’єкційними.
Читайте ще: Як налаштувати сон в іншому часовому поясі
Читайте ще: Як налаштувати сон в іншому часовому поясі
Будь-які таблетки псуються під впливом прямих променів сонця, високих температур і підвищеної вологості. Вітаміни псуються від води (наприклад, водорозчинні – В, С та інші) і втрачають власні корисні властивості (тож ванна кімната – аж ніяк не варіант для зберігання за замовчуванням).
Ось так розподіляються ліки й БАДи за способами зберігання:
- капсули, драже, таблетки – у закритій упаковці окремо від решти препаратів інших форм випуску;
- рідкі (рідина для зовнішнього вживання на кшталт сиропів та настойок) – у сухому темному прохолодному місці;
- ін’єкційні засоби – у сухому темному прохолодному місці й з урахуванням крихкої тари в місці, де її не пошкодять фізично;
- гелі, креми, мазі, супозиторії, дезінтоксикаційні засоби (зеленка, спирт) – в сухому і темному прохолодному місці, у щільно запакованій тарі;
- аерозолі – в сухому і темному прохолодному місці, далеко від вогню.
«Зберігати в умовах, які встановив виробник», – такий рядок стосовно ліків і БАДів міститься в інструкціях фармацевтів і провізорів. Ось так просто і чітко, без можливості будь-яких інших трактувань. Тобто відсилають нас до вивчення розділу «умови зберігання» в інструкції до препарату.
Візьміть за правило: читати інструкцію потрібно завжди!
Це, звісно, основні рекомендації, і вам завжди варто звертати увагу на розділ «Умови зберігання» в інструкції до нещодавно придбаного препарату. Потрібно врахувати саме той температурний режим або інші специфічні вимоги, які прописала компанія-виробник препарату. Це правило номер 1!
Більшість ліків і БАДів розраховані на зберігання при середніх кімнатних температурах: від 15 до 22 градусів тепла.
В інструкції комплексу метаболічних речовин ВІТАРГІН, наприклад, прописано чітко: «Зберігати в оригінальній упаковці в недоступному для дітей місці при температурі не вище 25 °С; Не заморожувати».
Така ж вказівка міститься і в інструкції засобу ВІТАСЕД – не заморожувати!
«Замороження» не менш шкідливе, аніж вплив високих температур. Ліки і БАДи змінюють свої характеристики через вплив температур. І часто – втрачають свої лікувальні та терапевтичні властивості.
Це стосується дуже багатьох препаратів, зокрема, виготовлених на основі бактеріальних культур (сироватки і вакцини). Та що вже казати про них, якщо інсулін чи нітрогліцерин при «перегріванні» вже за добу не врятують людину, не допоможуть, коли будуть їй так необхідні.
Тобто недотримання норм зберігання медичних засобів може вартувати комусь життя.
Біологічно активні добавки створюються для того, щоб компенсувати нестачу тих вітамінів та корисних мікроелементів, від якої потерпає людина. Інакше систематичний їх дефіцит здатен призвести до серйозних захворювань. Під впливом високих та низьких температур біологічно активні компоненти БАДів якісно змінюють власний склад і можуть перестати діяти.
Наприклад, комплекс метаболічних речовин ВІТАРГІН серед інших корисних властивостей має таку, як захист організму від зневоднення під час захворювання на інфекційні хвороби (та для відновлення в період після одужання). Але от якраз постійний нищівний вплив води здатний перетворити корисний для здоров’я БАД – на майже (або й абсолютно) непридатний для використання. У вологому середовищі швидше руйнуються водорозчинні вітаміни – тому це, принаймні, серйозно скорочує термін придатності ліків і БАДів.
У властивостях засобу ВІТАСЕД – зниження процесів, які збуджують ЦНС. Завдяки цьому ВІТАСЕД не лише заспокоює нервову систему і нормалізує тиск, ритм серцевої діяльності, але й має кардіопротекторну і спазмолітичну дії. Усуває як чинники, так і наслідки стресу та тривожності, допомагає краще засинати. Однак за умов неправильного зберігання може як мінімум стати просто «пустушкою».
А як максимум , у випадку після прийому «зіпсованих» неправильним зберіганням ліків чи БАДів, вам доведеться лікуватися вже від наслідків їх прийому.
І, звісно ж, після перегріву чи переохолодження, про терміни придатності препаратів вже можна забути.
Лайфхаки на всі випадки життя
Ніхто замість вас не стежитиме за вашою аптечкою і не читатиме інструкції ваших ліків та БАДів.
Читайте ще: У пошуках здоров’я: навіщо людям бетаїн
Читайте ще: У пошуках здоров’я: навіщо людям бетаїн
Проте деякі підказки ми спробували сформулювати максимально універсально, щоб принаймні мінімізувати можливу шкоду.
Підказка 1: в сучасних холодильниках є спеціальний відділ для зберігання ліків і БАДів у разі, коли це передбачено в інструкціях. Знаходиться цей відділ зазвичай на бічній стінці холодильника.
Підказка 2: якщо є загроза впливу води на препарати (зокрема, й підвищена вологість всередині холодильної камери), не зайвим буде додатково захистити від вологи ліки і БАДи, замотати їх плівкою або покласти в окрему коробку.
Підказка 3: зберігати в темних місцях. Світло як «ворог» страшний для більшості медикаментів і БАДів – адже викликані впливом світла хімічні реакції можуть призводити навіть до перетворення корисних бактерій на токсичні, здатні отруїти людину.
Підказка 4: берегти в герметичних упаковках. Більшість препаратів від випаровування або ж взаємодії з киснем також здатні псуватися. Закривайте упаковки, щільно закручуйте кришки і не давайте кисню жодного шансу.
Підказка 5: найкраще для зберігання ліків, вітамінів і БАДів підійде ваша спальня, де ви стежите за комфортним для вас співвідношенням вологості/сухості повітря і тепла/прохолоди температур. Звісно ж, в темній шафі, подалі від вікон та обігрівачів, у герметичному пакуванні й там, де вони не доступні дітям та домашнім улюбленцям.
Бережіть себе і рідних, дотримуючись цих простих рекомендацій.
Thanks for sharing you thoughts about 7080707. Regards
Great blog here! Also yoour site loads up fast!
Whhat weeb host are you using? Can I get your affiliate link to
youir host? I wish myy sife loaded up aas fast aas ours lol