Наскільки виправдане застосування симптоматичних засобів при ГРВІ та грипі

Наскільки виправдане застосування симптоматичних засобів при ГРВІ та грипі

ГРВІ здатні вибити людину зі звичного ритму життя в середньому на тиждень. Але нікому з нас не хочеться йти на лікарняний, та й справи не дозволяють. Характерні для застуди відчуття розбитості, озноб створюють людині безліч незручностей. Настирливий нежить з кашлем також роблять свій внесок у картину дискомфорту. Інша річ, коли ніс закапав, температуру збив – життя одразу ж налагодилося, і людина знову в строю. Тут стають у нагоді ліки для зменшення симптомів. Багато хто з нас особливо навіть не переймається, який препарат підходить, а який взагалі не варто приймати, по дорозі на роботу забігає в аптеку, купує перший-ліпший засіб і починає лікуватися

Перше запитання, яке необхідно поставити собі: чому я вирішив, що у мене застуда. Якщо всі навколо кашляють і пчихають, то це зовсім не означає 100%-ву застуду. Багато інших хвороб починаються саме так. Ось тільки наслідки у них зовсім різні.

Друге запитання: які ще захворювання у мене є? Це важливий момент, оскільки будь-які препарати можуть специфічно діяти та викликати певні побічні ефекти. Помилково вважати, що засоби, які відпускають без рецепта, абсолютно безпечні.

Що лікують симптоматичні засоби?

Вони нічого не лікують, а лише прибирають (якщо пощастить) або полегшують симптоми. Інакше кажучи, вилікувати будь-яке захворювання за їх допомоги неможливо. Тоді для чого ми їх купуємо? Щоб поліпшити самопочуття. Чи впливають ці препарати на одужання? Ні.

Чи безпечне застосування симптоматичних засобів при застуді

Питання безпеки застосування симптоматичних засобів при застуді має важливе значення. З одного боку – вони дуже часто застосовуються, оскільки людям властиво хворіти на ГРВІ декілька разів на рік. З іншого боку – вони мають містити достатньо сильні речовини або їх високі дози, щоб діяти швидко, інакше наступного разу хвора людина купить щось інше, більш дієве. Щоб препарат не містив «вбивчі» дози однієї речовини для досягнення швидкого ефекту, результат досягається за рахунок додавання кількох речовин зі схожою дією. Таким чином посилюються не тільки вплив на симптоми, але і безліч небажаних ефектів, які людині не потрібні і в найближчому майбутньому можуть відгукнутися абсолютно іншими проблемами.

Які ефекти симптоматичних засобів при застуді є негативними?

Застосування судинозвужувальних крапель у ніс – дуже розповсюджений метод симптоматичного лікування ГРВІ. Всілякі краплі в ніс / спреї покращують дихання, зменшують виділення з носа і полегшують хворому життя. Не всі знають, що постійне застосування таких засобів понад три дні викликає атрофію слизової оболонки порожнини носа. При тривалому застосуванні цих препаратів також може виникати безсоння, підвищена нервозність і дратівливість. Судинозвужувальний ефект у людей, що мають підвищений рівень артеріального тиску, може призводити до неконтрольованих змін його показників, що загрожує розвитком інфарктів міокарда та інсультів, особливо при тривалому і безконтрольному застосуванні.

До часто застосовуваних засобів відносять і жарознижуючі препарати. Здається, що їх користь безперечна: знижуючи підвищену температуру тіла, вони усувають безліч симптомів, що заважають жити: озноб, головний біль і відчуття розбитості. Але, перш ніж їх часто застосовувати, згадайте про те, що підвищення температури повідомляє організму про вірусну атаку і стимулює його на вироблення багатьох захисних факторів (наприклад, інтерферонів). Збиваючи температуру, ви тим самим позбавляєте свій організм потужної зброї у боротьбі з вірусом. Хто залишається у виграші? Звичайно ж, вірус. Тому, якщо температура піднялася до грізних показників (понад 39° С) або передбачається вкрай важлива подія, то одноразово її можна знизити, але не до норми (така собі підніжка власному організму, що бореться в вірусом, і здоров’ю), а до рівня 37,4 – 37,6 ° С. Також пам’ятайте, що багато жарознижуючих засобів негативно впливають на печінку. Тому якщо є якісь проблеми з печінкою, то краще їх не посилювати.

Засоби від кашлю у дітей лідирують у «маминих» призначеннях. Різні солодкі мікстури, смачні сиропи, що містять природні компоненти, так і спокушають маму полікувати дитину. І часом не замислюється така мама про наслідки самопризначення: від обтяження захворювання у дитини до розвитку алергії на його складові речовини, частіше на всілякі ароматизатори та підсолоджувачі, що роблять ліки таким смачним. Коли мама з полікованою дитиною звертається до лікаря, чує питання: чим лікувалися? Зрештою лікарю доводиться не тільки усувати наслідки домашнього лікування, але і справлятися з набутими проблемами. Пам’ятайте, чим смачніші ліки – тим вони шкідливіші для малюка.

Антибіотики – теж одні з часто вживаних при застуді препаратів. Незважаючи на добре відому всім істину, що на віруси вони ніяк не впливають, їх самостійне застосування, а особливо для дітей, не зменшується. Коли при такому самолікуванні самопочуття погіршується і виникають численні бактеріальні ускладнення, виявляється, що антибіотик вже не ефективний. А все тому, що активовані власні бактерії вже звикли до нього, і не розглядають його серйозно. Лікарю ж про те, що цей антибіотик вже приймався для боротьби з вірусом, як правило, не розповідаємо, а потім дивуємося, чому так погано нас лікар полікував?

Лікування ГРВІ та грипу: розставляємо пріоритети

Цей перелік самопризначуваних симптоматичних препаратів можна продовжувати до нескінченності. Якщо ви для себе вирішили не звертатися за медичною допомогою, а справлятися зі своєю застудою самостійно, важливо розуміти відповідальність за таке рішення. Лікування симптоматичними засобами не впливає на причину застуди, а тільки зменшує її прояви. Наскільки це необхідно у вашій ситуації, може оцінити тільки лікар. Адже грань між необхідністю зменшувати симптоматику і дати організму можливість боротися – дуже тонка. Захоплення симптоматичною терапією при застудних захворюваннях часто не сприяє швидкому одужанню, а загрожує затяжним перебігом і високою ймовірністю розвитку ускладнень.

Тому, перш ніж полікувати себе або свою дитину – уважно прочитайте інструкцію до препарату, особливо ту частину, яка написана дрібним шрифтом.

І пам’ятайте: ваше здоров’я – у ваших руках.