Наступну пандемію може викликати вірус грипу, – дослідники

Наступну пандемію може викликати вірус грипу, – дослідники

Грип може виявитися саме тим патогеном, який прийде на зміну коронавірусу та  спровокує нову світову пандемію в найближчому майбутньому.

Такої думки дотримуються більшість провідних експертів-інфекціоністів, які взяли участь в опитуванні, проведеному напередодні конгресу Європейського товариства клінічної мікробіології та інфекційних хвороб (ESCMID) у Барселоні, пише The Guardian.

Як пояснив Джон Салмантон-Гарсія з Кельнського університету, припущення, що саме грип буде найбільш ймовірною причиною майбутньої пандемії, базується на довгострокових дослідженнях, які показують, що вірус грипу постійно мутує, пише smartmama

«Грип з’являється щозими. Ці спалахи можна описати як маленькі пандемії. Вони більш-менш контролюються, оскільки різні штами, які їх викликають, недостатньо вірулентні, але така ситуація необов’язково триватиме вічно», – сказав науковець.

В опитуванні взяли участь 187 провідних дослідників у галузі інфекційних хвороб. 57% опитаних вважають, що наступну пандемію може викликати саме вірус грипу. «Грип залишався – значною мірою, загрозою номер один з точки зору його пандемічного потенціалу в очах переважної більшості світових вчених», – зазначив Салмантон-Гарсія.

21% експертів схиляються до думки, що причиною пандемії стане так звана «хвороба X» – поки що невідомий мікроорганізм, який і з’явиться раптово, як з’явився у 2019 році вірус SARS-CoV-2. Водночас 15% вчених висловили думку, що коронавірус ще не відіграв свою роль до кінця і може знов «завоювати» світ.

Найменші побоювання у цьому сенсі викликають «екзотичні» смертоносні віруси – вірус лихоманки Ласса, геніпавірус Ніпа (Nipah), лихоманки Ебола та Зіка. Їх у якості потенційного збудника майбутньої пандемії назвали лише від 1% до 2% респондентів.

Пташиний грип – не тільки для птахів

У квітні 2024 року Всесвітня організація охорони здоров’я висловила побоювання щодо значного поширення штаму грипу H5N1, відомого як пташиний грип. Спалах цього штаму розпочався у 2020 році і призвів до загибелі або забою десятків мільйонів голів свійської птиці, а також знищив мільйони диких птахів.

Тривогу ВООЗ викликає те, що нещодавно вірус поширився на види ссавців, включаючи домашню худобу. Випадки зараження худоби наразі зафіксовані у 12 штатах США, і це ще більше посилює побоювання щодо ризиків для людей.

«Чим більше поширюється вірус, тим більше зростає ймовірність мутації, яка зробить його здатним поширюватися на людей», – пояснив вірусолог Ед Гатчінсон з університету Глазго.

За його словами, поява вірусу H5N1 у великої рогатої худоби була несподіванкою. «Свині можуть хворіти на пташиний грип, але велика рогата худоба донедавна – ні. У неї були власні штами хвороби. Тож поява H5N1 у корів стала шоком», – сказав він.

Наразі не зафіксовано жодного випадку передачі H5N1 від людини до людини. Зате за останні 20 років відомі сотні випадків, коли люди інфікувалися через контакт із тваринами, і наслідки були жахливими.

«Рівень смертності надзвичайно високий, оскільки люди не мають природного імунітету до вірусу», — сказав Джеремі Фаррар, головний науковий співробітник ВООЗ.

Ковід чи грип?

Перспектива пандемії грипу викликає тривогу, хоча вчені зазначають, що вакцини проти багатьох штамів, включаючи H5N1, вже розроблені.

«Якби виникла пандемія пташиного грипу, ми все одно б мали серйозну логістичну проблему з виробництвом вакцин у необхідному масштабі та з необхідною швидкістю. Однак ми були б набагато далі на цьому шляху, ніж це було з COVID-19, коли вакцину потрібно було розробляти з нуля», — сказав Хатчінсон.

Зі свого боку, Джон Салмантон-Гарсія зауважує, що люди вже встигли забути уроки пандемії коронавірусу.

«Люди повернулися до того, щоб кашляти в руки, а потім потискати руки іншим людям. Носіння масок зникло. Ми повертаємось до старих поганих звичок і можемо пошкодувати про це», – попередив він.

Як захиститися від вірусу?

Як вірно зазначив кельнський професор, грип приходить до нас щороку – і через те ми звикли вважати його не дуже небезпечною хворобою. Хоча, за даними МОЗ, з жовтня по кінець квітня цього року від ускладнень грипу загинуло щонайменше 80 українців. Тож навіть звичайні сезонні штами для певної категорії людей можуть виявитися смертельними.

Водночас навіть незважаючи на прихід весняного тепла, респіраторні інфекції поки що і не думають здаватися: якщо за третій тиждень квітня захворюваність на ГРВІ серед дорослих знизилася на 4,4% відсотки, то серед дітей вона навпаки зросла.

Лікування грипу

Як і у випадку з більшістю вірусних хвороб, успіх лікування грипу залежить від вчасного застосування противірусних препаратів. Тому, за перших ознак захворювання варто звернутися до лікаря, адже лікування потрібно розпочинати відразу. Ускладнення, так само як і  важкі стани грипу можуть розвиватися стрімко. Грип вимагає не тільки своєчасного виявлення, а й етіотропного, тобто спрямованого на вірус, лікування, яке призначить лікар.

Таке лікування буде спрямоване на пригнічення вірусного розмноження і зменшення числа новостворених копій, що знизить ступінь поширення по респіраторному тракту, можливість потрапляння в кров і викличе порушення в роботі внутрішніх органів. І звичайно ж, це допоможе знизити навантаження на імунну систему.

Лікар може призначити  противірусний препаратщо містить флавоноїди – біоактивні речовини, які чинять пряму противірусну дію, що ефективно борються з різними вірусними інфекціями, у тому числі і грип, блокуючи як РНК-, так і ДНК-віруси і не пригнічують імунну систему.

Лікування грипу у дітей

Для дітей є спеціально розроблений рослинний сироп Флавовір. Він продемонстрував противірусну активність не тільки щодо «звичних» вірусів, які викликають гострі респіраторні захворювання та грип, а й значно пригнічує реплікацію вірусу SARS-CoV-2, що є причиною COVID-19. Вплив Флавовіру на специфічні ферменти вірусів дає змогу пригнічувати внутрішньоклітинне розмноження збудників. Завдяки цьому зменшується вірусне навантаження на організм дитини, і як наслідок полегшується перебіг захворювання та знижується ймовірність розвитку  ускладнень.

Такі властивості противірусних препаратів можуть допомогти швидко і ефективно побороти вірусну інфекцію, водночас зберігаючи здоров’я імунної системи як у дітей, так і у дорослих пацієнтів.

 

3 thoughts on “Наступну пандемію може викликати вірус грипу, – дослідники

  1. Your writing is a true testament to your expertise and dedication to your craft. I’m continually impressed by the depth of your knowledge and the clarity of your explanations. Keep up the phenomenal work!

  2. I do not even know how I ended up here but I thought this post was great I do not know who you are but certainly youre going to a famous blogger if you are not already Cheers

Comments are closed.