Інфекції, що передаються повітряно-крапельним шляхом

Інфекції, що передаються повітряно-крапельним шляхом

Інфекційні хвороби, що поширюються повітряно-крапельним шляхом, є серйозною загрозою для громадського здоров’я та вимагають уваги як від медичних фахівців, так і від населення. Ці хвороби передаються через крапельки, які утворюються під час кашлю, чхання або розмови зараженої особи, пише smartmama
Однак існують конкретні інфекційні хвороби, що поширюються саме цим шляхом, і вони потребують особливої уваги.

Грип та інші респіраторні вірусні інфекції та COVID-19

Це найпоширеніша група інфекцій, що передаються повітряно-крапельним шляхом. До них належать звичайна застуда, грип, парагрип, риновірусна інфекція та респіраторно-синцитіальна вірусна інфекція. Ці вірусні захворювання можуть мати серйозні наслідки, особливо для людей зі слабким імунітетом, дітей та літніх людей.

Кір

Вірусне захворювання, яке спричинює вірус морбілів (Measles virus). Це захворювання передається через крапельки в повітрі, що розповсюджуються під час кашлю, чхання або навіть просто розмови з інфікованою особою. Також може передаватися через безпосередній контакт з виділеннями з носоглотки інфікованої особи. Високозаразне захворювання, яке може призвести до серйозних ускладнень, особливо у маленьких дітей.

Краснуха

Ця хвороба передається через крапельки в повітрі, що розсіюються під час кашлю, чхання або навіть просто розмови з інфікованою особою. Також може передаватися через безпосередній контакт зі слиною або виділеннями з носоглотки інфікованої особи. Вірусне захворювання, яке може викликати вроджені вади у новонароджених, якщо вагітна жінка захворіє.

Вітряна віспа

Захворювання, яке спричинює вірус вітряної віспи (Varicella zoster virus). Головними симптомами  є поява висипу на шкірі у вигляді водяних пухирців. Інші характерні ознаки включають лихоманку, загальну слабкість, свербіж та болючі висипи. Це захворювання особливо небезпечне для деяких груп людей, таких як діти, вагітні жінки та особи зі слабким імунітетом.

Скарлатина

Скарлатина – це інфекційне захворювання, яке спричиняється бактерією Streptococcus pyogenes, також відомою як група А бета-гемолітичних стрептококів. Ця хвороба може бути передана через крапельки, що розсіюються у повітрі під час кашлю або чхання хворої особи, а також через безпосередній контакт зі слиною або виділеннями з носоглотки інфікованої особи.

Основні симптоми скарлатини включають високу температуру, болі у горлі, загальну слабкість, свербіж та червоний висип на шкірі, який часто нагадує сонячні опіки і може мати вигляд дрібних червоних плям або точок, що об’єднуються в плями або смуги. Також можуть виникати болі у животі та головні болі.

Менінгококова інфекція

Менінгіт є серйозним захворюванням, яке викликається бактерією Neisseria meningitidis. Ця хвороба може мати дві основні форми: менінгококовий менінгіт та септичний менінгококовий шок. Обидві форми можуть бути дуже небезпечними і навіть смертельними, якщо не виявити та не лікувати їх своєчасно.

Менінгококова інфекція передається через крапельки в повітрі, що виділяються під час кашлю, чхання або навіть просто під час розмови з інфікованою особою. Також може передаватися через безпосередній контакт з виділеннями з носоглотки інфікованої особи, наприклад, під час поцілунків або посуд.

Туберкульоз

Це хвороба, яка викликається бактеріями Mycobacterium tuberculosis і може вражати легені, а також інші органи та тканини. Туберкульоз передається через крапельки, які розсіюються в повітрі під час розмови, кашлю або чхання інфікованої особи.

Інфекційний мононуклеоз

Вірусне захворювання, яке може викликати біль у горлі, лихоманку та збільшення лімфатичних вузлів. Інфекційний мононуклеоз, відомий також як мононуклеоз Епштейна-Барр (ЕБВ), є вірусним захворюванням, яке спричинюється вірусом Епштейна-Барр. Ця інфекція переважно передається через слину, іноді через кров, та є досить поширеною у підлітків та молодих дорослих.

Чинники, що впливають на розповсюдження вірусів

Температура та вологість повітря сильно впливають на поширення вірусів. Наприклад, у холодну пору року, коли вологість є низькою, віруси поширюються значно краще. Це стосується більшості ГРВІ, епідемії яких найчастіше трапляються саме в осінньо-зимовий період.

Приміром, SARS-CoV-2, згідно з дослідженнями, довше виживає при низьких температурах і екстремальній відносній вологості (нижче 40%). Вірус може вижити, осівши на гладкі поверхні, протягом п’яти діб при температурі 22–25°С і відносній вологості 40–50%.  Це є досить типовою температурою для більшості країн. Проте при температурі 38°C і відносній вологості 95% вірус гине за лічені хвилини. Це пояснює той факт, що у деяких країнах тропічної зони не було спалахів COVID-19.

На повітряно-крапельний шлях передачі впливає і те, де відбувається передача. Адже в приміщенні, особливо з внутрішньою вентиляцією, підхопити вірус у рази легше. Тому при перебуванні в замкненому приміщенні з багатьма людьми, потрібно носити медичну маску.

Профілактика захворюваності

Максимальна концентрація вірусних часточок буде довкола носія вірусу (у зоні 2-3 метрів). Далі крапельки вірусу стають меншими та розсіюються до тих пір, доки не втрачають патогенність.

Щоб уберегтися від зараження повітряно-крапельним шляхом, необхідно дотримуватись таких рекомендацій:

  • провітрювати приміщення через вікна та двері, адже багато вірусів (грипу, віспи) легко поширюються вентиляцією, коридорами та сходами;
  • у приміщенні слід підтримувати високий рівень вологості (60-70). Особливо це актуально, якщо у приміщенні є хворий;
  • слід носити медичну маску в місцях скупчення великої кількості людей або біля хворого;
  • вчасно вакцинувати себе та дітей, щоб уникнути зараження;
  • мити руки та не торкатись поверхонь, де можуть осідати віруси;
  • за перших симптомів захворювання респіраторними інфекціями звертатися до лікаря. Він може призначити  противірусні препарати прямої дії, що пригнічують реплікацію (розмноження) віруса. Для дітей серед таких препаратів це сироп Флавовір. Флавоноїди, які входять до складу лікарського засобу, мають здатність пригнічувати реплікацію ДНК- та РНК-вірусів. При проведенні доклінічних та клінічних досліджень виявлено інгібуючу активність препарату щодо вірусів грипу та гострих респіраторних інфекцій, вірусів герпесу, пригнічують активність 3CL-протеази коронавірусу SARS-CoV2. Ранній прийом Флавовіру від початку захворювання може зменшити ризик ускладнень.

Для запобігання поширенню інфекційних хвороб повітряно-крапельним шляхом важливо дотримуватися правил особистої гігієни, уникати контакту з хворими особами та вакцинуватися за необхідності. Ці заходи допоможуть зменшити ризик зараження та поширення інфекційних хвороб, що передаються повітряно-крапельним шляхом.

 

3 thoughts on “Інфекції, що передаються повітряно-крапельним шляхом

  1. Thank you for the auspicious writeup It in fact was a amusement account it Look advanced to more added agreeable from you By the way how could we communicate

  2. In addition, I found your article to be very well-researched and substantiated. The data and case studies you provided lend credibility to your arguments and demonstrate the potential for success when targeting the right niche. Thank you for putting so much thought and effort into creating this comprehensive resource.

Comments are closed.