Вакцини проти грипу
Вакцини проти грипу не завжди діють ефективно і цьому є наукове підґрунтя. Справа в тому, що вірус грипу занадто швидко мутує . Для того щоб організм зміг виробити імунітет, фахівцям щороку доводиться створювати вакцину заново.
Механізм мутації не є випадковим, але при цьому природний відбір, що впливає на вірус, вченим відомий лише приблизно і іноді вакцина може виявитися малоефективною.
Тож, співробітники Сколківского інституту науки і технології дослідили еволюцію вірусу грипу. Дослідники виявили нову закономірність в зміні амінокислотних послідовностей в поверхневих білках вірусу. Так, учені зі Сколтеху навчилися передбачати мутацію вірусу грипу, використовуючи методи біоінформатики. Результати дослідження, можливо, зможуть допомогти при створенні більш ефективних вакцин.
«Існуючі моделі припускають, що еволюція вірусу – це щось схоже на рух по горбистій рівнині, де висота над рівнем моря – це пристосованість вірусу, тобто те, наскільки ефективно вірус здатний заразити господаря. Наша робота показує, що ландшафт, на якому еволюціонує вірус – це скоріше не рівнина, а поверхня моря в бурю. Еволюція вірусу схожа на рух серфінгіста, якому доводиться постійно залишатися на гребені хвилі, весь час вислизає у нього з-під ніг, і необхідно рухатися, щоб не піти під воду. Існуючі моделі намагаються передбачити рух серфінгіста; але це дуже складно зробити, якщо не здогадуватися, що рухається сама хвиля»,- зазначають учені зі Сколтеху.
Тим часом, учені вперше зняли на відео “народження” вірусу. Це вдалося фахівцям з Гарвардської школи інженерних і прикладних наук імені Джона Полсен, повідомляється на сайті школи.
Фахівці створили метод, що дозволяє в реальному часі бачити збірку вірусу. Відео не дозволяє побачити структуру вірусу, але демонструє розмір його оболонки і її зміну з часом.
Таким чином, вакцина хоч і один з найкращих засобів боротьби проти грипу, втім, покладатися на неї 100% не можливо. Тому, потрібно слідкувати за своїм здоров’ям, застосовуючи і інші можливі дієві засоби. В альтернативі є надія на препарати, котрі працюють з імунітетом і мають пряму противірусну дію. Їх не слід плутати з гомеопатією, що немає жодного впливу на віруси.