Раніше дослідники вважали цей штам частиною лінії варіанту BA.2.86, більш відомого як «Пірола». Однак віднині ВООЗ розглядає його як окремий варіант, повідомляє Reuters, пише smartmama

За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань США (CDC), штам JN.1 вперше був виявлений у Сполучених Штатах у вересні цього року. Станом на 8 грудня він склав вже від 15 % до 29 % всіх діагностованих випадків коронавірусу в країні.Утім, ВООЗ запевняє, що наявні дані свідчать про низький ризик JN.1 для здоров’я населення. У СДС також заявляють про відсутність доказів того, що новий штам може бути для людей небезпечнішим, аніж інші варіанти коронавірусу, які циркулюють зараз у світі.

За словами експертів, опитаних Reuters, JN.1 дійсно успішно долає бар’єри імунної системи та розповсюджується легше, аніж його «родичі», однак при цьому він не призводить до більш серйозного захворювання.

Як сказав агенції вірусолог Ендрю Пекош зі Школи охорони громадського здоров’я імені Джона Хопкінса, хоча новий штам може спричиняти більшу кількість випадків, однак він не становить значного ризику.

Симптоми нового штаму коронавірусу

Симптоми, які викликає JN.1, схожі з варіантом «Пірола»:

  • висока температура,
  • кашель,
  • нежить,
  • головний біль,
  • біль у горлі,
  • задишка,
  • болі у м’язах.

Пірола в Україні

На території Україні поки що нового штаму не виявлено, зате «Пірола» на наших теренах вже циркулює: перший випадок був зареєстрований у листопаді на Рівненщині, а в грудні у різних регіонах України їх було вже три.

«Три випадки субваріанту коронавірусу «Пірола» виявили минулого тижня. Два у Вінницькій області та один у Кропивницькому. Захворілі – жінки старше 50 років. Зараз територією України циркулює 17 штамів вірусу SARS-CoV-2 – це різні субваріанти штаму «Омікрон», і за ними ведеться епідеміологічне спостереження як на рівні України, так і в усьому світі. У кожного субваріанту є певні особливості, але за клінічними симптомами це або середній, або легкий перебіг захворювання», – повідомив 27 грудня головний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Загалом за передостанній тиждень грудня в Україні було зареєстровано 8 709 випадків COVID-19. За цей період від коронавірусу померло 43 українця старше 30 років. «Вакцинація залишається єдиним способом набути імунітет та в разі захворювання перенести його легше й знизити рівень ускладнень під час хвороби», – нагадують у Міністерстві охорони здоров’я.

Вчасне лікування допоможе запобігти ускладненням

Коронавірус, як і будь-які інші респіраторні вірусні інфекції, потребує вчасного лікування. За перших симптомів захворювання варто звертатись до лікаря, він може призначити противірусну терапію – це дасть можливість вчасно знизити вірусне навантаження та запобігти подальшому розмноженню вірусу в організмі.

Варто нагадати, на початку захворювання важко визначити без спеціальних аналізів, яка саме респіраторна вірусна інфекція викликала захворювання, тому потрібен препарат, що діє безпосередньо на віруси ГРВІ (у тому числі і коронавірус) та грип.

Лікар може призначити противірусні препарати на основі флавоноїдів – природних біологічно активних речовин рослинного походження. Флавоноїди:

  • пригнічують реплікацію ДНК- і РНК-вірусів шляхом впливу на декілька «мішеней» – вірусоспецифічних ферментів ДНК- і РНК-полімераз, тимідинкінази, зворотної транскриптази, нейрамінідази та 3 CL-протеази;
  • перешкоджають проникненню вірусу до клітин епітелію;
  • блокують розмноження вірусу всередині клітини, чим захищають клітини організму від окисного стресу і запалення, зменшуючи ймовірність виникнення гострого респіраторного дистрес-синдрому й цитокінового шторму.

Наприклад, спеціально розроблений для дітей сироп Флавовір. Він містить флавноноїди: апігенін, лютеолін і трицин – біоактивні речовини, які чинять пряму противірусну дію і не пригнічують імунну систему та можуть бути рекомендовані для дітей від народження.

Ні в якому разі не слід займатись самолікуванням або самопризначенням. За появи перших ознак респіраторного захворювання у дитини варто звертатися до лікаря.