Певні відмінності між чоловіками та жінками змінюють імунні реакції

Певні відмінності між чоловіками та жінками змінюють імунні реакції

Статистика вказує, що чоловіки не тільки легше підхоплюють різні інфекції, а також важче їх переносять і частіше потрапляють на лікарняне ліжко. Інколи це зумовлено імунною реакцію, що у чоловіків і жінок незначно, але відрізняється, пише virus-stop

Жінки сильніші?

Чоловіки часто жаліються на те, що їхні симптоми грипу чи ГРВІ – абсолютний жах, хоча в той же час жінки досить легко переносять і високу температуру, і нежить, і головний біль. Проте частка правди у цьому є. Чоловіки більш сприйнятливі не тільки до респіраторних інфекцій, а також до гепатиту B, Plasmodium falciparum (паразита, що викликає малярію) і Campylobacter jejuni (бактерії, що викликає гастроентерит). З більшою вірогідністю чоловіки будуть госпіталізовані з респіраторними хворобами, гепатитом і з туберкульозом.

Тож, невже жіночий організм справді сильніший, коли справа доходить до інфекцій? Частково – так, адже жінкам допомагає естроген. Саме цей гормон посилює специфічну імунну відповідь, спонукаючи організм у лічені години наростити мільйони імунних клітин для швидкої відповіді на збудник.

А тестостерон, навпаки, пригнічує вироблення імунних клітин, тобто специфічний (набутий) імунітет.  Отже, у чоловіків не тільки сильніші симптоми ГРВІ та грипу, а навіть вище ризик смерті, спричиненої ускладненнями респіраторних захворювань.  Їх імунітет «запускається» важче, а температура 37,2 °С справді може переноситись гірше, ніж у жінок.

Відповідь – у хромосомах

Ще одна причина різної імунної відповіді, що залежить від гендеру, криється ще глибше. Біологічні відмінності зумовлені хромосомами і тисячами років еволюційного розвитку. У жінок дві х-хромосоми, у чоловіків є х- та y-хромосома.

Всього у х-хромосомі понад 900 генів, а в y-хромосомі – 55. При цьому саме х-хромосома містить найбільшу кількість генів, пов’язаних із імунітетом – 118 генно-білкових регуляторів (мікроРНК). У y-хромосомі всього 2 мікроРНК.

При цьому одна із х-хромосом у жінок «відключена», проте у разі потреби в ній експресуються 15-20% генів, зокрема, пов’язаних із імунітетом. Зазвичай це приводить до швидшого виведення патогенів, порівняно з організмом чоловіків, де такі процеси відбуваються повільніше.

Сильний імунітет – небезпечний?

Імунологи попереджають, що сильна та тривала імунна відповідь, котра часто спостерігається у жінок, може мати й негативні наслідки. Наприклад, майже 80% від усіх імуноопосередкованих запальних захворювань спостерігаються саме у жінок. Це насамперед розсіяний склероз, ревматоїдний артрит, вовчак і захворювання щитовидної залози. Для всіх цих захворювань характерно те, що імунна система починає сприймати як збудник інфекції власні тканини та атакує їх.

У жінок також частіше спостерігається хронічне запалення, що може проявлятися синдромом хронічної втоми. Наприклад, у жінок частіше фіксували розвиток тривалого COVID. Однак сильна імунна відповідь знижуються у міру старіння жінок, особливо після менопаузи.

Як посилити імунітет?

Незалежно від гендерних відмінностей, впливу естрогену та тестостерону, імунна відповідь буде залежати ще від багатьох чинників. Це і спосіб життя, і погані звички, і вплив стресу. Звісно, до цього додається поява нових штамів коронавірусів, стійких до існуючих вакцин. Відповідно у холодну пору року, коли респіраторні вірусні інфекції максимально легко поширюються, потрібно також самостійно подбати про захист від можливих інфекцій.

Насамперед слід пам’ятати про профілактику. Обираючи препарат для профілактики та лікування, бажано враховувати такі аспекти:

  • препарат має бути безпечним для тривалого застосування усіма членами родини, включаючи найменш захищені групи – дітей і вагітних.
  • противірусна дія препарату полягає у пригніченні розмноження збудника (вірусу) в організмі.
  • засіб повинен мати широкий спектр дії – бути активним до різних вірусів (грипу або COVID), вливаючи на РНК і ДНК вірусів
  • важливим є імунотропний вплив засобу, наприклад, посилення вироблення власного інтерферону (такий вплив мають засоби на основі флавоноїдів).

Противірусний препарат бажано приймати від перших симптомів захворювання, тоді його влив буде максимальним. Тому такий засіб є must have для домашньої аптечки.