Стрес, війна і віруси: чи будуть українці хворіти сильніше цього епідсезону

Стрес, війна і віруси: чи будуть українці хворіти сильніше цього епідсезону

Через ковід та війну українці вже котрий рік поспіль перебувають у стані хронічного психоемоційного стресу, що негативно впливає на імунну систему.

Завідувачка кафедри епідеміології Львівського медуніверситету ім. Данила Галицького, експертка РНБО з біобезпеки Наталія Виноград в інтерв’ю «Українському радіо» розповіла на які респіраторні віруси чекати цього сезону та які симптоми вірусних захворювань, пише virus-stop

Напередодні МОЗ вже попередило, що на початку жовтня Україна традиційно очікує першої хвилі грипу, ГРВІ та коронавірусної хвороби.

«Це буде ціла низка вірусів, які «стоять у черзі» один за одним, які до нас точно регулярно з року в рік приходять. Їх досить багато. Клініка, щоб сказати якась особлива, ні, не буде. Вони дуже подібні. Ми кажемо, гострі респіраторні вірусні інфекції – це будуть і риновіруси, вони вже зараз пішли, йдуть ентеровіруси, аденовіруси. Є такі чотири групи коронавірусів, про які ми раніше не говорили. Ми їх завжди мали, але більше про ковід говорили. Так, оці коронавіруси – не ковідні – до нас теж прийдуть», – пояснила Наталія Виноград.

За її словами, симптоми, які викликають більшість цих вірусів, будуть приблизно однакові: ураження верхніх дихальних шляхів (нежить, кашель), температура у дітей. «У менших діток може бути і кишкова форма», – попередила експертка.

Сидіть вдома

Головне, про що треба пам’ятати під час епідемічного сезону: якщо ви заразилися – не переносьте хворобу на ногах. Навіть, якщо нездужання здається вам незначним, підкреслює Виноград.

«Немає значення: дуже – не дуже. Повинно бути основне застереження – не виходь з хати, сиди вдома, пересидь один-п’ять днів. Знаєте чому? А щоб ускладнень не було, раз. А друге, щоб ти когось не інфікував. Треба мати відповідальність перед тими, кого ми любимо, хто довкола нас. І навіть якщо ви вдома, йдіть в окрему кімнату і робіть так, щоб ваші рідні не були уражені», – зазначила експертка.

Приміщення, у якому перебуває хворий, потрібно постійно провітрювати. Ще один обов’язковий компонент – вологе прибирання.

«Це буде великий і дуже реальний захист. Повірте, що це десь до 90% знизить ймовірність зараження тих, хто буде на тій території», – розповіла Наталія Виноград.

Обережно: загострення!

Особливо уважними до себе у цей період мають бути люди з хронічними хворобами: стрес або переохолодження, типове для осінньо-зимового сезону, можуть спричинити загострення тих захворювань, які людина вже і так має.

«Це є результат переохолодження, якщо ми говоримо про протяги, або стресової ситуації – перенервували. Сьогодні ми маємо проблему так званого хронічного психоемоційного стресу. Ми всі вже який рік – то ковід, то війна зараз – перебуваємо в дуже тяжкій ситуації. Воно дає дуже серйозне ушкодження імунної системи. І тому багато не треба, щоб хронічні захворювання і оця ломота, стали «атакерами» ревматизму чи нирок. Але кожен свою проблему знає і має подивитися, чи немає активації тих процесів», – закликає експертка.

 

Профілактика

Ефективним способом запобігти захворюванню ГРВІ та зберегти здоров’я є профілактика. Кілька порад, які можуть допомогти уникнути вірусів: 

  1. Уникайте місць скупчення людей та тривалого перебування у задушливих приміщеннях, аби звести до мінімуму зустріч із вірусом. За можливості у громадських місцях дотримуватися дистанції з іншими людьми. За потреби одягати маску.
  2. Бути уважним до свого здоров’я – не нехтувати незначними, на перший погляд, симптомами. А також не чекати ознак хвороби, а діяти на випередження – приймати ефективний засіб профілактики і підтримки організму. Краще обирати препарати на рослинній основі, що не шкодять організму під час тривалого застосування. Відомо, що суміші екстрактів рослин, є потужним джерелом флавоноїдів – біологічно-активних речовин, здатних позитивно впливати на стан імунної системи.
  3. Дотримуватися гігієни рук: не забувати про часте миття і використання санітайзерів. Не торкатися руками обличчя, особливо очей, носа та рота.
  4. Зробити щеплення від коронавірусу: це або вбереже від хвороби, або значно полегшить її перебіг.
  5. Регулярно провітрювати приміщення, гуляти на свіжому повітрі, за можливості уникати стресових ситуацій.