Підступний грип: як захистити свій організм від вірусу

Підступний грип: як захистити свій організм від вірусу

Після грипу всі знають, з якими станами доводиться стикатися, поки захворювання піде на спад.

Варіантів розвитку подій досить багато: відносно короткий температурний період із нетривалою наступною астенією, тяжкий перебіг та розвиток бактеріальних ускладнень, відновлювальний період, що здатний затягтися на декілька тижнів, загострення хронічних захворювань чи поява з часом нових хвороб.

Трапляється й так, що після грипу можна незабаром знову підхопити інші ГРВІ. Цей далеко неповний перелік можна продовжити, у кожної людини він свій. Чому ж вірус грипу може настільки сильно шкодити здоров’ю людини і чи можна якось захиститись, пише moniheal.

Чому грип – це тяжке захворювання?

Основна причина полягає в тому, що вірус грипу впливає на весь організм людини, а не тільки на дихальні шляхи, як вважають багато пацієнтів. Дихальна система та її клітини необхідні вірусу для розмноження, утворення вірусного потомства, яке продовжуватиме безперервність існування грипозної інфекції у людській популяції.

Одним із способів досягти своєї мети є пригнічувальний вплив на захисні сили організму як у локальному (тобто на рівні респіраторного тракту), так і глобальному (на рівні всього організму) масштабі. У результаті людина хворіє тривало і важко, її ослаблений імунітет не здатний нормально протистояти не лише агресивному вірусу, а й бактеріальним інфекціям.

Навіть якщо до бактеріальних ускладнень справа не дійшла, то на одужуючого очікує шлейф залишкових явищ у вигляді відчуття розбитості, втоми, періодичних підвищень температури тіла, нежитю та кашлю, які здатні затримати на довгий час його повернення до нормального життя.

Зазвичай, у цей період людина виявляється сприйнятливою до багатьох інших вірусів ГРВІ, коли навіть не такий агресивний, як грип, вірус також може спричинити тяжке захворювання.

Чому імунітет не справляється з вірусом грипу?

Причиною цього є здатність вірусу грипу змінюватися (мутувати) і поставати перед імунною системою у новому вигляді. У такому разі імунітету потрібен час, щоб сформувати повноцінну відповідь, чим і користується вірус.

За цей проміжок часу він встигає вивести з ладу безліч захисних механізмів і розселитися по всьому організму, осівши у внутрішніх органах. Крім того, самі клітини імунної системи зазнають вірусної атаки, що також впливає на адекватність її відповіді на вірус.

Як можна захистити свій організм від грипу?

Стратегія захисту проти вірусу грипу визначається декількома напрямками.

  • По-перше, це турбота про своє здоров’я та здоровий спосіб життя, що включає повноцінний відпочинок, збалансоване харчування, уникнення стресових ситуацій, фізичну активність та відмову від шкідливих звичок.
  • По-друге, проходження щорічної вакцинації від грипу, що дозволить знизити ймовірність розвитку тих несприятливих наслідків грипозної інфекції, про які було зазначено вище.
  • По-третє, це дотримання заходів протиепідемічного захисту: соціальне дистанціювання, миття рук, носіння масок.
  • І, по-четверте, правильне лікування грипу противірусними препаратами під лікарським контролем.

Ці чотири складові стратегії протидії вірусу грипу дозволять звести до мінімуму не лише можливість інфікування, а й негативні наслідки самого захворювання.

Деякі люди вважають, що лікувати грип не обов’язково, вважаючи, що з лікуванням, що без нього – хвороба все одно триває приблизно однаковий час. Однак без своєчасного ефективного лікування пригнічувальний вплив на імунну систему грипозної інфекції може виявитися фатальним, особливо у дітей з несформованими захисними силами, осіб літнього віку, з хронічними захворюваннями, онкопатологією та іншими захворюваннями.

З появою перших симптомів грипу слід звертатися до сімейного лікаря, який призначить лікування. Воно обов’язково включатиме прийом противірусних препаратів.

Що радять лікарі під час лікування грипу?

Сучасні противірусні препарати, наприклад ті, що містять діючу речовину – протефлазід, для дітей, це сироп Флавовір, мають пряму, тобто цілеспрямовану, дію на віруси. Діюча речовина протефлазід пригнічує утворення в клітині вірусного потомства і ускладнює його вихід, що суттєво знижує кількість вірусних часток, здатних атакувати нові клітини. У вірусу грипу діюча речовина протефлазід ще й пригнічує важливий для проникнення у дихальні шляхи фермент – нейрамінідазу. Під час блокування нейрамінідази вірусу грипу складніше приникнути у клітини слизової оболонки, що також впливає на зменшення тяжкості перебігу грипозної інфекції та її наслідках.

Таким чином, правильне лікування цієї вірусної інфекції за допомогою прямих противірусних препаратів, особливо на ранніх етапах захворювання, є запорукою не лише зниження ймовірності розвитку ускладнень, а й швидкого відновлення.

Чумак Анатолій