Плацента не захищає плід від вірусів звичайної застуди: нове дослідження

Плацента не захищає плід  від вірусів звичайної застуди: нове дослідження

Дослідники стурбовані  результатами досліджень: якщо вірус проникає через плаценту, він може вражати і плід, викликаючи інфекцію легенів ще до народження, що може привести, наприклад, до раннього розвитку астми

Вчені з’ясували, що вірус, який викликає звичайну застуду, здатний інфікувати клітини плаценти. Це може означати можливість передачі інфекції від вагітних жінок до плоду. Дослідження, опубліковане в журналі PLOS ONE, було проведено під керівництвом доктора Джованні П’єдімонте, професора педіатрії та віце-президента з досліджень в Тулейнскому університеті, повідомляє XX2 століття

«Це перший доказ того, що вірус звичайної застуди може заразити людську плаценту, – сказав П’єдімонте. – Це підтверджує нашу теорію про те, що, коли жінка застуджується під час вагітності, вірус може поширитися на плід і викликати у нього легеневу інфекцію ще до народження».

 

Плацента під час вагітності забезпечує передачу харчування від матері до плоду, фільтруючи потенційні патогени. Однак вчені все частіше виявляють проникність цього бар’єру для тих чи інших загроз. Зокрема, епідемії лихоманки Зіка показали, що для вірусу, який її збуджує, плацента зовсім не перепона.

Дослідницька група П’єдімонте вирішила перевірити схильність плаценти до зараження респіраторно-синцитіальним вірусом – патогеном, що викликає інфекції нижніх дихальних шляхів, у тому числі у новонароджених.

Використовуючи донорські плаценти, дослідники виділили три основні типи клітин – цитотрофобласту, фібробласти строми і клітини Кащенко-Гофбауера – і піддали їх in vitro впливу респіраторно-синцитіального вірусу. В результаті з’ясувалося, що, якщо клітини цитотрофобласту підтримували лише обмежену клітинну реплікацію, інші два типи клітин виявилися значно більш сприйнятливі до інфекції. Наприклад, клітини Кащенко-Гофбауера вижили і дозволили вірусу розмножуватися усередині клітинних стінок. Оскільки ж клітини Кащенко-Гофбауера переміщаються всередині плаценти, дослідники припускають, що вони можуть  переносити вірус у плід.

«Ці клітини не вмирають, коли заражені вірусом – каже П’єдімонте. – Коли вони проникають в плід, вони подібні до бомб, що начинені вірусом. Правда, не тому, що вибухають, поширюючи вірус навколо, що було б типово, а тому що переносять вірус міжклітинними каналами».

П’єдімонте планує продовжувати дослідження для перевірки цієї теорії.