Положення «на животі» покращує виживання пацієнтів із COVID-19

Положення «на животі» покращує виживання пацієнтів із COVID-19

Госпіталізовані з COVID-19 пацієнти, які отримують кисень у положенні обличчям вниз, мають значно більші шанси на виживання, доводить масштабний огляд

«Позиція на животі – це неінвазивний спосіб спробувати покращити надходження кисню пацієнту з одночасним зниженням потреби у висококонцентрованій кисневій терапії, – каже доктор Азізулла Беран із університету Толедо. – Багато лікарень рекомендують пацієнтам спробувати це, але такий вплив на неінтубованих пацієнтів детально не вивчали». При цьому людина може «споживати» 100-відсотково чистий кисень протягом короткого проміжку часу, при тривалому впливі – можливе пошкодження легень. А позиція лежачи на животі або обличчям вниз допомагає тримати легені розкритими і знижує концентрацію кисню, необхідного для підтримки життєдіяльності організму, пише medicalxpress.

Командою вчених було проаналізовано 14 досліджень, у яких порівнювали клінічні результати пацієнтів із COVID-19, які без інтубування лежали на животі, з пацієнтами, які лежали на спині під час кисневої терапії. Виявилося, що рівень смертності у пацієнтів на животі становив 17,9%, а у пацієнтів на спині рівень смертності склав 25,7%.

«Як відомо, поза на животі покращує оксигенацію, – уточнює Беран. – Цей аналіз (безумовно, найбільший у своєму роді) показує, що таке положення тіла призводить до меншої кількості смертей серед госпіталізованих пацієнтів із COVID-19». Дослідження також показало, що поза на животі під час кисневої терапії знижує потребу у більш інвазивній механічній вентиляції. Наприклад, у п’яти дослідженнях було виявлено, що лише 30,2% пацієнтам, які проходили лікування на животі, зрештою знадобилася інтубація, у порівнянні з 36,9% пацієнтів, які лежали на спині.

Дослідження такого роду мають важливе значення, адже COVID-19 продовжує поширюватися та нести серйозні ускладнення та смерть. Оскільки передбачається, що коронавірус стане ендемічним захворюванням, потрібні точніші стандарти догляду за пацієнтами з COVID-19. Вчені сподіваються, що дана робота стане стимулом для проведення більших рандомізованих контрольних досліджень, які дадуть точну відповідь.