Наслідки COVID-19 на дихальні шляхи людини

Відомо, що представники сімейства коронавірусів, включаючи SARS-CoV-2, зазвичай проникають в організм людини через слизову оболонку носа і ротоглотки, досягаючи легенів.

Захворювання COVID-19 може супроводжуватися множинними ураженнями органів і систем, але першими на собі відчувають вірусний удар дихальні шляхи. Більшість випадків важкого перебігу, розвитку ускладнень і збереження протягом тривалого часу наслідків пов’язані саме з органами дихання.

Які це стани, наскільки вони прогнозовані та чи можна їх уникнути – розглянемо в статті.

Як захворювання на COVID-19 впливає на дихальні шляхи людини?

Типові симптоми COVID-19:

  • підвищення температури тіла,
  • біль у горлі,
  • закладеність носа,
  • сухий кашель,
  • задишка.

Захворювання COVID-19 може супроводжуватися розвитком таких станів з боку легенів, як пневмонія, а у важких випадках виникає загрозливе для життя ускладнення – гострий респіраторний дистрес-синдром (ГРДС), що супроводжується дихальною недостатністю і вимагає проведення штучної вентиляції легенів.

Читайте також: Нові штами коронавірусу і дитячий імунітет: наскільки ситуація безпечна

Причиною цього стає різке підвищення рівня прозапальних цитокінів, що в кінцевому підсумку може призвести до виникнення фіброзу легенів. Високі рівні прозапальних цитокінів та виражене вірусне навантаження також є причинами численних патологічних станів. Дихальні розлади, які тривалий час зберігаються після купірування гострого періоду, вимагають проведення реабілітації.

 Ураження легень на тлі захворювання COVID-19

Наслідки запальних змін COVID-19 для легеневої функції і запалення дихальних шляхів досі активно досліджуються. Проте, сьогодні накопичено достатньо даних про те, що ці наслідки виникають і при відсутності належної уваги до них і можуть носити незворотній характер.

Читайте також: Противірусні препарати слід призначати у перші години інфікування SARS-CoV-2 – глава Союзу споживачів медичної продукції

Проведено дослідження, в яких показано, що пацієнти, які перенесли ураження легень при COVID-19, схильні до вищого ризику розвитку рестриктивних захворювань легенів після одужання. Тому рекомендується довгострокове спостереження за станом легенів у перехворілих COVID-19.

Крім цього, організм хворого на COVID-19, як і при будь-якій іншій інфекції, стає більш вразливим для зараження іншими інфекційними агентами, насамперед вірусами ГРВІ, що може призводити до додаткового пошкодження легенів.

Тому питання ефективної профілактики, адекватного лікування та проведення реабілітаційних заходів є необхідними заходами для зниження ступеня тяжкості ушкодження легенів при COVID-19, відновлення їх функціонального стану до вихідного рівня, а також захисту від приєднання іншого інфекційного захворювання.

Від чого залежить ступінь пошкодження легенів під час COVID-19?

Лікарі вважають, що ступінь пошкодження легенів обумовлений тяжкістю перебігу COVID-19, що залежить від вірусного навантаження та кількості вірусів, отриманих при зараженні, початковим станом здоров’я людини, а також своєчасністю та адекватністю лікувальних заходів. Очевидно, що чим менше вірусів, тим легше перебігає захворювання і тим менше вираженість легеневого пошкодження, а значить робота легенів відновиться швидше.

Читайте також: Що треба знати, аби не допустити розвиток пневмонії

Стан здоров’я, тобто наявність хронічних захворювань легенів (передусім хронічного обструктивного захворювання легень) або хвороби серця також підвищують ризик розвитку важкого захворювання. Не менш важливий і фактор правильного лікування. Одужання пацієнта і довгострокові наслідки перенесеного COVID-19, зокрема з боку легенів, залежать від того, як швидко розпочато і яке лікування йому проведено. Своєчасно надана медична допомога дозволяє звести до мінімуму пошкодження легенів.

Чи можливо при  COVID-19 знизити ймовірність пошкодження легенів?

Ступінь тяжкості перебігу захворювання, як і ймовірність розвитку важких уражень внутрішніх органів, насамперед легень, можливо зменшити кількома шляхами. Перш за все, це профілактика зараження коронавірусною інфекцією, яка включає вакцинацію. Її передовсім проводять людям з групи ризику щодо важкого перебігу COVID-19 (хронічні захворювання органів дихання і серця, цукровий діабет тощо), у яких висока ймовірність важкого ураження легень.

Читайте також: Іноді він повертається: ніхто не застрахований від повторного COVID-19

Не менш значущим є і правильне лікування захворювання, яке починається з раннього виявлення проблеми та звернення за медичною допомогою. На цьому етапі важливо не тільки підтримати роботу легенів і провести корекцію інших порушень, а й призначити ефективну противірусну терапію препаратами, дія яких на коронавірус є доведеною, що підтверджується інформацією в інструкції щодо їх застосування.

Серед таких противірусних засобів вплив на коронавірус яких науково доведено, є прямі противірусні препарати, що містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Відтепер оновлена інструкція препарату містить наукову інформацію про здатність активної  речовини протефлазід специфічно впливати на вірус SARS-CoV-2 пригнічуючи активність 3СL-протеази коронавірусу та механізми прямої противірусної дії на цей вірус. Відповідні зміни внесені і затверджені наказом МОЗ України від 6 серпня 2021 р. № 1680.

Читайте також: Перехворіти на COVID-19 – не завжди означає одужати

Комплексне лікування із застосуванням противірусної терапії препаратами, що містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, що впливає на головний чинник патогенезу – SARS-CoV-2, дозволить знизити вірусне навантаження та сприятиме відновленню стану здоров’я органів дихання. Отже, це може бути  є одним із дієвих інструментів у боротьбі з коронавірусною інфекцією та дасть змогу запобігти наслідкам впливу на дихальні шляхи та ушкодженню легенів.

Чумак Анатолій