Нові штами коронавірусу і дитячий імунітет: наскільки ситуація безпечна

Нові штами коронавірусу і дитячий імунітет: наскільки ситуація безпечна

Регулярна поява нових штамів коронавірусу зазвичай супроводжується підвищенням його агресивних властивостей для людини, що полягає в здатності викликати більш важкі стани.

Наскільки ці дані можна застосувати до дітей та ще несформованого імунного захисту, а також які сьогодні є реальні способи захисту дітей від захворювання COVID-19 – розглянемо в статті.

Що сьогодні відомо про вплив коронавірусної інфекції на дітей?

Поява нових штамів коронавірусу відбувається паралельно зі всесвітньою кампанією з вакцинопрофілактики, яка проводиться насамперед серед осіб похилого віку та інших, що належать до групи ризику.

Оскільки дитяче населення від початку не відносилося до вказаних категорій, то і уваги йому приділялося недостатньо. Однак з часом структура захворюваності COVID-19 почала змінюватися, зміщуючись у бік значно молодших вікових категорій.

Експерти трактують таку ситуацію подвійно: з одного боку, високе охоплення вакцинацією в деяких країнах призвело до зміщення захворюваності в сторону невакцинованих молодих людей, з іншого – коронавірус постійно мутує, набуваючи все більш агресивні властивості.

Читайте також:  Іноді він повертається: ніхто не застрахований від повторного COVID-19

Тому сьогодні вже проводиться вакцинація підлітків, починаючи з 12 років. Діти молодші цього віку поки що залишаються в зоні ризику, оскільки невідомо, як саме на них впливають нові штами коронавірусу, адже це питання дотепер мало вивчалося.

Проте, важкі випадки захворювання у дітей до 12 років все ж реєструються. Здебільшого вони стосуються дітей з супутніми захворюваннями, такими як вроджені вади серця, а також із генетичними відхиленнями, неврологічними або метаболічними порушеннями, у яких важкі наслідки COVID-19 реєструються набагато частіше.

Так, більш високий ризик встановлений для дітей з ожирінням, цукровим діабетом, бронхіальною астмою, хронічними захворюваннями легенів, анемії та імуносупресією.

Чи потрібен дітям захист від COVID-19 ?

Безумовно, в умовах невизначеності краще докласти максимум зусиль для того, щоб зайвий раз не наражати дітей на ризик зараження коронавірусною інфекцією. Для цього лікарі рекомендують обмежувати соціальні контакти дітей.

Крім того, в якості фактора, що дозволяє стримувати поширення SARS-CoV-2 серед дітей, є вакцинація від COVID-19 дорослих, які постійно перебувають у контакті з дітьми: батьків та інших членів сім’ї, а також вихователів і вчителів.

Не менш важливим є і дотримання маскового режиму всіма, як вакцинованими, так і невакцинованими, і збереження соціальної дистанції в освітніх установах, постійне провітрювання приміщень, в яких велику кількість часу проводять діти, а також недопущення великого скупчення учнів і педагогів в одному приміщенні.

Читайте також: Внесено зміни до інструкції: український препарат показав подвійну дію на SARS-CoV-2

Всі ці правила добре відомі й з часом не втрачають актуальності, а їх дотримання дозволяє стримувати зростання захворюваності COVID-19 в умовах, коли школи та дитячі садки не закриваються на карантин, а продовжують свою роботу.

При цьому ризик заразитися SARS-CoV-2 для дітей існує і вдома від хворих або тих, хто перебуває на ізоляції родичів. При появі симптомів захворювання у дитини, таких як нежить, закладеність носа або кашель, які спостерігаються при ГРВІ, не варто забувати про те, що вони можуть бути свідченням COVID-19, особливо якщо дитина побувала в контакті з хворим. Тому краще не відпускати її в дитячий садок або школу, а звернутися за медичною допомогою.

Лікування COVID-19 у дітей: які сьогодні є можливості?

Ще до недавнього часу світ знаходився в стані глобальної невизначеності: чим лікувати COVID-19 у дітей?

Існуючі протоколи лікування коронавірусної інфекції переважно стосувалися дорослих і включали препарати, які мало застосовуються для дітей. Проте значущість розробки лікарських засобів для лікування COVID-19 ні в кого не викликала сумнівів. Інша річ, що на пошук спеціальних препаратів можуть знадобитися роки, а хворі діти потребують ефективного лікування тут і зараз.Тому більш швидким варіантом стало дослідження вже існуючих противірусних засобів для виявлення їх впливу на SARS-CoV-2.

Читайте також: Вся правда про противірусні препарати

Сьогодні вже є такі препарати, дія яких на коронавірус науково підтверджена, про що внесено відповідні вказівки в інструкцію з їх застосування. Серед противірусних препаратів для дітей (АТХ код J05 «Противірусні препарати для системного застосування») лікар може призначити сироп Флавовір. Він містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, що продемонстрував противірусну активність не тільки щодо вірусів, які викликають гострі запальні захворювання респіраторного тракту (ГРВІ), грипу, а й пандемічного коронавірусу людини SARS-CoV-2, який є причиною COVID-19, (як відомо, COVID-19 – це один із різновидів ГРВІ) зі значним пригніченням реплікації вірусу (внесено зміни в Інструкцію для медичного застосування наказом   МОЗ №1922 від 10.09.2021).

Флавоноїди сиропу пригнічують активність 3CL протеази коронавірусу SARS-CoV2, що підтверджено відповідними науковими  методами. У доклінічних дослідженнях in vitro продемонстровано противірусну активність щодо пандемічного коронавірусу людини SARS-CoV-2 зі значним пригніченням реплікації вірусу.

Читайте також: Постковід у дітей: на що варто звернути увагу

Таким чином, сьогодні підходи до захисту дітей багато в чому зазнали істотних змін: замість тотальної ізоляції, яка більше шкодить дитячому здоров’ю і стосується всіх дітей незалежно від наявності у них факторів ризику, пропонується збереження звичного для них життєвого середовища зі створенням безпечного оточення. Воно починається з дорослих, які достатньо захищені для того, щоб не стати джерелом зараження для дітей. Гарною допомогою в боротьбі з COVID-19, особливо при перших симптомах ГРВІ, є наявність прямих противірусних препаратів, що дозволяють ефективно боротися із захворюванням у дитини.

Вікторія Талько

 

One thought on “Нові штами коронавірусу і дитячий імунітет: наскільки ситуація безпечна

Comments are closed.

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.