Постковід у дітей: на що варто звернути увагу

Постковід у дітей: на що варто звернути увагу

Симптоми, що виникають у багатьох дорослих, які перехворіли на COVID-19, тлумачаться як постковідні та вимагають тривалого відновлювального періоду. Нині вже розроблені та затверджені спеціальні реабілітаційні програми, спрямовані на якнайшвидше відновлення і повернення тих, хто перехворів до нормального життя.

Про те, як пост-COVID-19 проявляється у дітей і як з ним справлятися, заговорили зовсім недавно. У цьому питанні людство пройшло шлях від заперечення захворювання у дітей до глибшого розуміння особливостей перебігу коронавірусної інфекції.

Ця проблема стає все більш актуальною з урахуванням того, що проведення вакцинації від COVID-19 в усьому світі призвело до зміщення показників захворюваності з дорослого населення, яким вакцинопрофілактику проводили в першу чергу, на дитяче.

Чи існують відмінності в наслідках перенесеного COVID-19 у дітей і на що необхідно звертати увагу батькам – розглянемо в статті.

Що  відомо про пост-COVID-19 у дітей

Довгий час в наукових колах велися суперечки про те, чи дійсно коронавірусна інфекція у дітей може мати наслідки у вигляді пост-COVID-19, а дані, які дозволяють це підтвердити, накопичувалися набагато повільніше, ніж у дорослих.

Читайте також: Ковід змінив аудиторію: нині він вкрай небезпечний для дітей

Крім того, було встановлено, що діти набагато більше, ніж дорослі, страждають від пов’язаних з коронавірусною пандемією змін в звичному для них життєвому укладі. На  психологічному здоров’ї може позначатися навіть наявність хворого на COVID-19 члена сім’ї або близького родича. В цьому випадку не просто розмежувати, коли мають місце наслідки перенесеного СOVID-19, а де вплив змін, пов’язаний з пандемією.

Сьогодні показано, що пост-COVID-19 частіше виникає у дітей, що мають хронічні захворювання, такі як цукровий діабет, бронхіальна астма та інші алергічні захворювання, а також надмірна вага.

Симптоми пост-COVID-19 у дитини 

Найбільш частими симптомами після перенесеного захворювання у дітей є:

 • підвищена втомлюваність протягом дня,
 • задишка,
 • прискорене серцебиття,
 • відчуття стиснення або біль в грудях,
 • головний біль і запаморочення,
 • больові відчуття і слабкість в м’язах,
 • біль у горлі і животі,
 • висипання на шкірі.

Батьки звертають увагу на проблеми з концентрацією уваги, зниження пам’яті, прояви депресії.

З можливих симптомів також відзначаються:

 • періодичне підвищення температури тіла,
 • порушення сну (безсоння),
 • болі в суглобах,
 • діарея, блювання і
 • гіперестезія.

Крім того, у дітей тривалий час зберігаються порушення нюху і смакових відчуттів, кашель, знижений апетит. Більшість симптомів зникає приблизно через пів року, але такий, як виражена втомлюваність, що впливає на шкільну успішність, зберігається набагато довше.

Мультисистемний запальний синдром у дітей

Більш відомий мультисистемний запальний синдром у дітей, який виникає через 3–6 тижнів після перенесеного COVID-19. Він призводить до серйозних і небезпечних для життя серцево-судинних ускладнень, нерідко вимагає проведення інтенсивної терапії, як у раніше здорових дітей і підлітків, так і тих, що мають хронічні захворювання (ожиріння і бронхіальна астма).

Читайте також: Перехворіти на COVID-19 – не завжди означає одужати

Тому діти, які перенесли мультисистемний запальний синдром, потребують тривалого спостереження кардіолога в зв’язку з ризиком розвитку серйозних захворювань судин серця (розширення і формування аневризм).

 Фактори несприятливих наслідків від COVID-19 у дітей

Важливим є й те, що у деяких дітей і підлітків від початку є ознаки залізодефіцитних, йододефіцитних і вітамін-D-дефіцитних станів, які знижують їх опірність до інфекційних агентів, в першу чергу вірусів. Аналіз даних з коронавірусної інфекції дозволив визначити ключові фактори несприятливих наслідків від COVID-19, серед них виділяються:

 • дефіцит вітаміну D
 • залізодефіцитні стани (анемія, латентний дефіцит заліза).

Крім того, у дітей з дефіцитними станами симптоми після COVID-19 зберігаються більш тривалий період.

Основні рекомендації дітям, які мають симптоми пост-COVID-19

У першу чергу, їм необхідні:

 • повноцінний відпочинок (сон не менше 8 годин на день),
 • прогулянки на свіжому повітрі,
 • помірні фізичні навантаження,
 • збалансоване харчування: свіжі овочі та фруктів, м’ясо, риба, молочні продукти, кисломолочні (кефір, йогурт та ін.).

Дітям, які мають прояви постковідного синдрому, лікарі рекомендують комплексне відновне лікування, яке включає спеціальні фізичні і дихальні вправи, а також процедури, спрямовані на відновлення нейрокогнітівних здібностей.

Як  захистити дитину від наслідків захворювання COVID-19

Однозначної відповіді на це питання поки немає. Причини тривалого збереження симптомів коронавірусної інфекції, так само як і віддалені наслідки COVID-19 поки що чітко не встановлені. Проте, очевидним є той факт, що діти, які мають супутні захворювання, складають групу ризику з формування у них пост-COVID-19, тривалість збереження якого індивідуальна і погано прогнозована.

Читайте також: Як флавоноїди впливають на віруси?

Складнощів додає той факт, що діти можуть переносити COVID-19 безсимптомно або прояви можуть бути вкрай мізерними. Тому батькам так легко вчасно не помітити або пропустити саме захворювання. І при появі пост-COVID-19 списувати типові симптоми на дитячі пустощі та небажання ходити в школу і вчитися.

У такій ситуації батькам необхідно брати до уваги найнезначніші ознаки нездужання у дитини, а від скарг на постійну втому, зміни настрою не відмахуватися як від несуттєвого питання. Необхідно відразу ж звертатися до фахівця, щоб вчасно виявити проблему і визначитися з її усуненням.

За перших проявів гострої респіраторної вірусної інфекції, якщо є підозра на грип чи  COVID-19 у дитини, лікар може призначити етіотропну терапію прямими противірусними препаратами, наприклад сироп Флавовір, що містить

На сьогодні, серед противірусних препаратів групи  J05A Х для дітей, активна діюча речовина – рідкий екстракт протефлазід, що містить, сироп Флавовір, продемонструвала противірусну активність не тільки по відношенню до вірусів, що викликають гострі запальні захворювання респіраторного тракту (ГРВІ), грипу, а й пандемічного коронавірусу людини SARS-CoV-2, який є причиною COVID- 19 (як відомо COVID-19 це одна з різновидів ГРВІ) зі значним пригніченням реплікації вірусу.

Серед противірусних сиропів – Флавовір – це  препарат для дітей, що має наукове обґрунтування щодо впливу на SARS-CоV-2. Наказом МОЗ України від 10.09.2021 № 1922 в інструкцію лікарського засобу Флавовір внесені  доповнення щодо противірусної активності стосовно пандемічного коронавірусу людини SARS-CоV-2.

Крім впливу на вірусні ферменті розмноження, які є у вірусів ГРВІ – РНК- и ДНК-полімерази, флавоноїди сиропу пригнічують активність специфічної 3СL-протеази коронавірусу, в результаті чого його розмноження всередині клітини ускладнюється. Тому при перших симптомах вірусної інфекції, незалежно від того, це ГРВІ, грип або COVID-19 лікар може призначити сироп Флавовір, щоб не дати можливості вірусу згенерувати величезну кількість копій і викликати важкий стан у дитини.

Читайте також: На сезонні ГРВІ є ризик хворіти цілий рік: віруси нікуди не зникають

Таким чином, захворювання COVID-19 у дітей небезпечне не стільки саме по собі, як своїми наслідками. В цьому плані пост-COVID-19 становить особливу загрозу, оскільки в розумінні цього стану ще багато білих плям. Тому важливо своєчасно виявити захворювання і звернутися за медичною допомогою.

 

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.