Ковід змінив аудиторію: нині він вкрай небезпечний для дітей

Ковід змінив аудиторію: нині він вкрай небезпечний для дітей

На другому році пандемії актуальним для батьків стало питання захисту дітей і підлітків від важких наслідків зараження SARS-CoV-2. Про це пише MedOboz.

 Перші місяці пандемії, а для багатьох і весь її перший рік, було актуальним спостереження лікарів, яке обнадійливо сприйняли сотні мільйонів батьків у всьому світі. Воно звучало так: немовлята, дошкільнята, школярі та студенти, хоча й інфікуються SARS-CoV-2, але переносять СOVID-19 дуже легко або взагалі безсимптомно.

Постковідний синдром мультисистемного запалення у дітей і підлітків

Перший дзвіночок пролунав вже у середині весни 2020 року, і був зафіксований як у публікаціях в наукових журналах, так і в статті ВООЗ від 15 травня 2020 року – про фактично нову хворобу, що виникає після СOVID-19. Виникає саме у дітей і підлітків, у яких сама інфекція, як ми пам’ятаємо, триває легко.

Читайте також: Безсимптомна біда: «легка» коронавірусна хвороба у дітей виявилася підступною

Вчені назвали цю асоційовану з СOVID-19 хворобу Multisystem Inflammatory Syndrome in Children (MIS-C), або Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome, temporally associated with COVID-19 (PIMS-TS). Українською використовується декілька схожих термінів, але всі вони містять слова «синдром, мультисистемний, запалення, у дітей».

Описувати всі прояви цього дитячого та підліткового синдрому можна дуже довго – на те він і мультисистемний (ураження або відмова органів шлунково-кишкового тракту, серця, згортання крові, слизових, лімфовузлів, знижений тиск, висип, кон’юнктивіт тощо). Основне спостереження лікарів при MIS-C полягає в тому, що його клінічні прояви дуже схожі на імунопатологічний синдром Кавасакі – запальне ураження артерій, а потім і шкіри, і слизових.

Причина MIS-C – теж, безсумнівно, імунопатологія. А саме: поява під дією вірусу SARS-CoV-2 таких потужних клітин імунітету, які з часом виходять з-під контролю й атакують власні клітини організму дитини, що називається автоімунним захворюванням.

Читайте також: Вірусний коктейль: чим небезпечний для дитини грип в епідсезоні 2020-2021?

Подібні імунопатології, наприклад, нейтрофільоз, що вражає клітини альвеол легенів, стаються й у дорослих, але відразу під час захворювання на СOVID-19; власне, це одна з основних причин важких його форм. У дітей і підлітків така патологія імунної системи часто починається пізніше, ніж у дорослих – через декілька тижнів після виведення вірусу SARS-CoV-2 з організму.

Нерідко діти потрапляють до лікарні вже з цим синдромом – і тільки там аналізи виявляють, що недавно вони перехворіли СOVID-19, про що ані їхні батьки, ані самі діти не здогадувалися.

Отже, легкий перебіг СOVID-19 у дітей може виявитися оманливим – вірус легко елімінується з організму, але може встигнути перетворити імунітет дитини в засіб руйнування власного організму.

Частота постковідного синдрому у відносно здорових дітей невисока – йдеться менш ніж про один відсоток від дітей, які перехворіли на СOVID-19 – але й це вже десятки тисяч випадків (а у дітей із хронічними хворобами частота синдрому якраз дуже висока: так, відомо, що діти з ожирінням, які перехворіли на СOVID-19, мали потім цей синдром у 80% випадків).

Зважаючи на велику тяжкість мультисистемного запального синдрому навіть така статистика тривожна для кожного з батьків.

Мультисистемне запалення у дітей уже починається разом із СOVID-19

Якщо первинний штам пандемічного коронавірусу насилу міг вразити дитячий організм, – у клітинах якого йому не вистачало білка ACE2 (він служить дверима для проникнення вірусу в клітини), – то восени 2020 року почали з’являтися мутації вірусу. Нові штами мають додаткові засоби боротьби з імунною системою й обходу захисту клітин від впровадження в них, і змушують імунну систему дитячого організму напружитися більше, ніж це було з першою версією вірусу.

Читайте також: Епідеміологи всього світу вважають, що 2021 рік може бути ускладнений виникненням подвійної пандемії

Відразу ж у дітей почали реєструватися, а з зими 2020-2021 й стали масовими яскраві форми СOVID-19. Так, Харківська дитяча інфекційна лікарня виявилася до кінця березня 2021 року заповненою майже цілком – переважно дітьми з важким перебігом СOVID-19, при якому відмовити в госпіталізації не можна.

У Дніпропетровській обласній дитячій лікарні нове відділення для лікування дітей з COVID 19 відкрили 4 квітня – і за десять днів воно заповнилося цілком.

Схожа ситуація і в Києві: «Якщо в січні й лютому у нас на госпіталізації було 120–130 дітей, то за березень 2021 року в нас пройшло понад 250 дітей. Дуже багато дітей дошкільного віку. У березні був великий відсоток дітей, які пройшли через відділення інтенсивної терапії, чого не було в першу і другу хвилі», – розповіла Укрінформу Тетяна Каменська, головний лікар Київської міської дитячої інфекційної лікарні.

«Діти почали хворіти частіше і важче. Під час цієї нової хвилі у стаціонарі опиняються значно молодші пацієнти порівняно з попереднім спалахом», – додає Сергій Крамарьов, завкафедрою дитячих інфекційних хвороб НМУ імені О. Богомольця.

«Якщо, наприклад, порівнювати з осінню минулого року, тоді ми спостерігали легкий перебіг коронавірусу в дітей. Зараз це досить важкий перебіг, значна частка розладів шлунково-кишкового тракту. І порушення гемодинаміки. Діти нині стали надходити у важкому стані», – фіксує і директор Чернівецької обласної дитячої лікарні.

На відміну від дорослих, у дітей під час СOVID-19 значно частіше спостерігаються ураження артерій, шлунково-кишкового тракту й інші нюанси, схожі на мультисистемний запальний Кавасакі-подібний синдром.

Читайте також: Як уникнути поліпрагмазії в лікуванні ГРВІ у дітей

По суті, зараз відбувається не посилення тяжкості СOVID-19 у дітей (білка ACE2 в клітинах у дітей, як і раніше мало – до речі, саме тому багато дітей не мають респіраторних проявів цієї хвороби, а отримують відразу шлунково-кишкові симптоми), а зсув мультисистемного запального синдрому у дітей з постковідного часу на одночасний з інфікуванням SARS-CoV-2 режим.

Мультисистемний – це дуже важкий – імунопатологічний процес, викликаний коронавірусом SARS-CoV-2, який відбувається не після процесу інфікування, а разом з ним, що створює тяжкі умови протікання хвороби.

Мутований вірус для дітей став суперантигеном, який вже важко назвати респіраторним вірусом. Скоріше, SARS-CoV-2 став уже «вірусом імунопатології дитини» – він стократно більше вражає імунітет, ніж дихальні шляхи.

Що робити з цим усім

Одночасно з імунопатологіями та інфекцією, боротися важко – пригнічуючи імунітет, у той час коли одна його частина все-таки чесно бореться з вірусом, а інша частина імунної системи стала для організму «терористом».

Імуносупресори й імунодепресанти здатні призупинити не тільки цю останню частину, яка є небажаною, а й зупинити «здорову», яка бороться з вірусом – і з ними слід бути вкрай обережним. У цьому випадку логічною тактикою виглядає боротися безпосередньо з вірусами за допомогою препаратів, зареєстрованих як прямі противірусні засоби. Відомо, що віруси грипу і коронавіруси – це РНК-віруси,  які мають загальні механізми реплікації. Противірусні засоби прямої дії унеможливлюють проникнення та пригнічують розмноження вірусу, чим знижують активність реплікації (величини вірусного навантаження) в організмі людини, що захищає хворого від розвитку патогенетичних процесів – мультисистемного тяжкого запалення.

Читайте також: Лікарка розповіла, як уберегтися від інфекції цього літа

Варто звернути увагу на Інформаційний лист МОЗ України (про нововведення в сфері охорони здоров’я) епідеміологів і вірусологів про успішні дослідження дії на коронавіруси речовини протефлазід, які зроблені у чотирьох західних лабораторіях . Проведені дослідження свідчать про високу специфічну противірусну ефективність препаратів з діючою речовиною протефлазід на коронавіруси людей (сезонний HCo 229E і пандемічний SARS-Co-2) і тварин (ТГС). Показано, що мішенями дії активної діючої речовини протефлазід на SARS-Co V-2 є його РНК-полімераза й головна 3CL протеаза (білки, блокування яких перешкоджає розмноженню вірусу) – це є обґрунтуванням для подальшої розробки схем специфічної профілактики та лікування СOVID-19.

Нещодавно президентка Асоціації неонатологів України Тетяна Знаменська також зазначала про успішну профілактику новонароджених противірусним препаратом Флавовір, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід: «Протягом півроку, за період з березня по вересень 2020 року, сироп Флавовір отримали 170 новонароджених. Попередньо від батьків письмово було отримано інформовану згоду на призначення їх дитині препарату з метою профілактики вірусних захворювань. За вказаний період часу не було зареєстровано жодного випадку захворювання на COVID-19 та на гострі респіраторні вірусні інфекції серед новонароджених. При цьому у жодної дитини не спостерігалося будь-яких побічних ефектів», – зазначила доктор Знаменська.

Читайте також: Вакцинопрофілактика проти COVID-19 в Україні: очікування та реалії

Висока сприйнятливість дитячого організму разом із агресивністю вірусів та їхньою здатністю викликати властиве ранньому віку ураження дихальних шляхів, які мають пролонговані в часі наслідки, змушують переглянути своє ставлення до респіраторних захворювань. Тому за перших симптомів ГРВІ варто звернутися до лікаря.

Джерело

Попередження-угода!
У даній публікації лікарі надають професійну спеціалізовану інформацію про препарати з певною діючою речовиною,зокрема про її, характеристику, лікувальні властивості, можливу побічну дію, та іншу, передбачену законодавством інформацію, виключно спеціалістам галузі охорони здоров’я (особам, що мають вищу або середню спеціальну медичну освіту).


Цією Згодою я приймаю угоду та підтверджую, що я є дипломованим спеціалістом у галузі охорони здоров’я (лікарем, фармацевтом тощо),чим підтверджую свій професійний статус, ознайомлений та підтримую попередження-угоду про користуванням публікаціями і отримання спеціалізованої інформації, запитую та бажаю отримати таку спеціалізовану професійну інформацію.