Небезпечний грип: особливості інфікування та загрози

Небезпечний грип: особливості інфікування та загрози

Протистояння найважчим вірусним інфекціям сьогодні  вкрай актуальне. Компанія «Екофарм» пропонує ефективне лікування захворювань, викликаних вірусами грипу в дітей і дорослих.  Про це пише спеціалізований науковий медичний журнал “MedOboz”.

Із всіх представників численного сімейства ГРВІ найагресивнішим вважається вірус грипу. Саме він, як причина масових захворювань, здатний викликати епідемії та пандемії. Пригадаємо хоча б «іспанку», що охопила 100 років тому практично всі континенти і забрала життя мільйонів людей.

Що робить вірус грипу непереможним, і чому він через сторіччя продовжує нуртувати світ?

Типи вірусів грипу

Існує чотири типи вірусів грипу: A, B, C і D. З них небезпечні для людини три: А, В та С. Віруси грипу А і B циркулюють щосезону, викликаючи спалахи масових захворювань. Найпідступнішим виявився вірус грипу типу А, що періодично спричиняє глобальні епідемії. Він має високу мінливість і схильний до активних мутацій, що приводить до постійної появи нових підтипів, проти яких в імунної системи немає вироблених специфічних факторів захисту (антитіл).

Читайте також: Онлайн-платформа MoniHeal допоможе уникнути захворювань у майбутньому

Проблема полягає в тому, що зазвичай на вироблення антитіл організму потрібно 8–14 днів, а вірус грипу має здатність розмножуватися з такою швидкістю, що людина отримує максимальне вірусне навантаження вже за 2–3 доби захворювання. Імунна система просто не встигає реагувати так швидко – у результаті вірус грипу може викликати розвиток ускладнень і спровокувати загострення хронічних хвороб.

Причини агресивності вірусу грипу

Причини такої агресивності криються в будові вірусу грипу. Мова йде про розташовані на його поверхні оболонки білків гемаглютиніна і нейрамінідази. Ці незмінні помічники патогену виконують декілька функцій, що забезпечують стрімкість атаки. З одного боку, гемаглютинін забезпечує прикріплення вірусної частки до поверхні клітини (інакше вірус у неї не потрапить). Нейрамінідаза відповідає за відкріплення утворених нових вірусних часток від клітинної мембрани. Крім того, цей білок полегшує пересування вірусів грипу дихальними шляхами, відіграючи роль молекулярних ножиць.

Читайте також: Епідеміологи всього світу вважають, що 2021 рік може бути ускладнений виникненням подвійної пандемії

З іншого боку, нейрамінідаза і гемаглютинін забезпечують вірусу грипу (насамперед типу А) високу мінливість, тому що саме в цих молекулах відбуваються мутації, які визначають ступінь агресивності вірусу. Крім здатності мутувати і викликати масові спалахи, епідемії й пандемії, вірус грипу небезпечний важкими ускладненнями.

Властивості вірусу грипу

Велике значення має спорідненість (тропність) вірусу грипу до епітеліальних клітин не тільки верхніх, але й нижніх дихальних шляхів, а також клітин судинної стінки. Розмноження в нижніх відділах респіраторного тракту (легенів) приводить до розвитку вірусної пневмонії. А пошкодження епітелію судин із розвитком капіляротоксикозу є причиною численних ускладнень із боку внутрішніх органів: серця, нирок, м’язової тканини.

Читайте також: Cтатистика практичного застосування препарату Протефлазід для профілактики і лікування СOVID-19: дані НАСОА

Віруси грипу, що проникли в кров, і токсичні продукти порушують роботу найчутливішого до нього органа – головного мозку. І нарешті, необхідно згадати про здатності вірусу грипу знижувати захисні сили організму. Ушкодження захисних бар’єрів дихальних шляхів, пригнічення макрофагів – клітин, що захищають легені від вірусної агресії, і багато інших факторів сприяють не тільки важкому плину вірусного захворювання, але й приєднанню хвороботворних бактерій, для яких така ситуація провокує активацію та, як наслідок, розвиток численних бактеріальних ускладнень.

Очевидно, що захворювання грипом вимагає особливої уваги, а лікування потрібно спрямувати на усунення причини його розвитку – на вірус. Для цього необхідно прицільно на нього впливати.

Проблема полягає в тому, що на вироблення антитіл організму потрібно 814 днів, а вірус грипу має здатність розмножуватися з такою швидкістю, що людина отримує максимальне вірусне навантаження вже за 23 доби захворювання

Щоб вірус почав розмножуватися в клітині людини, йому необхідно потрапити в організм, прикріпитися до потрібних клітин і проникнути в них. А після завершення утворення нових вірусів вони повинні покинути клітину, що стала фабрикою, і продовжити відтворення собі подібних уже в інших клітинах.

Як призупинити активність вірусу грипу

Для здійснення цих процесів у вірусу грипу є спеціальні допоміжні білки, про які йшлося вище, а також ферменти, що допомагають вірусу копіювати себе, забезпечуючи активне розмноження в нашому організмі. Наприклад, РНК-полімераза, що включає в клітині людини процес утворення численного вірусного потомства. Впливаючи на них, можна призупинити активність вірусу. Отже, щоб адекватно протистояти такому складному супротивникові, потрібні ліки, які б змогли блокувати вірус грипу зразу на декількох етапах процесу його розмноження в організмі.

Такі препарати представлені в лінійці противірусних засобів компанії «Екофарм». Це лікарські препарати на основі діючої речовини протефлазід – сироп Флавовір® для дітей і краплі Протефлазід® для дорослих.

Зазначені ліки містять у собі натуральні флавоноїди, завдяки активності яких володіють полімішеневою дією, спрямованою зразу на два вірусних ферменти: РНК-полімеразу, відповідальну за внутрішньоклітинне розмноження вірусу, і нейрамінідазу, через яку вірус грипу безперешкодно поширюється дихальними шляхами, захоплюючи нові території. Двічі заблокований і позбавлений здатності розмножуватися усередині клітини та вільно поширюватися по респіраторному тракті людини, вірус грипу представляє набагато меншу загрозу навіть для найчутливішого організму. Тому всупереч усім старанням вірусу, захворювання грипом пройде легше і з мінімальним ризиком виникнення ускладнень.

Ускладення під час грипу у дітей

Дитячий організм перебуває в процесі формування і розвитку, деякі його анатомічні структури та фізіологічні механізми істотно відрізняються від дорослих. Саме тому в дітей грип найчастіше протікає важко, а згодом виникають різні бактеріальні ускладнення, такі як запалення середнього вуха (отити), навколоносових пазух (гайморити, фронтити, етмоїдити), а також формування вогнищ, у яких запалення може зберігатися тривалий час, наприклад розростання аденоїдної тканини.

Важливо й те, що дитячий організм чутливий до будь-яких токсичних впливів, що відбивається на формуванні органів і систем, а також може відгукнутися віддаленими наслідками.

Читайте також: Лікарка розповіла, як уберегтися від інфекції цього літа

Головне, не вичікувати, не сподіватися, що пройде, а почати лікування противірусним препаратом якомога раніше – на етапі, коли вірусне навантаження ще не досягло свого максимуму, тобто при перших ознаках захворювання: появі ознобу, підвищенні температури тіла (навіть незначному), першінні в горлі й кашлі, нежиті тощо.

Противірусна дія флавоноїдів

Світовою наукою вже неодноразово доведена противірусна дія флавоноїдів, у тому числі й у якості природного блокатора нейрамінідази, причому нетоксична на відміну від хімічних сполук. Більше того, дослідження показали, що флавоноїди впливають не тільки на фермент нейрамінідазу: у них є й інші точки впливу – вірусні ферменти, які беруть участь у процесах копіювання патогену усередині клітини.

Така полімішенева дія підсилює противірусний ефект. А додаткова антиоксидантна дія флавоноїдів захищає здорові клітини епітелію респіраторного тракту від агресивної дії вільних радикалів, що утворюються в надлишку при запаленні. Натомість імуномодулююча дія дозволяє підтримати захисні сили людини (імунну систему) при вірусній атаці.

Лариса Кузнєцова, д. м. н., професор, завідувачка кафедрою клінічної, лабораторної імунології та алергології НМАПО ім. П. Л. Шупика